Tri slovenské hrady, ktoré sa oplatí navštíviť počas voľného času. Akú však majú históriu?

Pravidelne sa prechádzame po Slovensku a našich pamiatkach - dnes sú to Hrady Blatnica a Kamenica a Vodný hrad Hronsek.

Tri slovenské hrady, ktoré sa oplatí navštíviť počas voľného času. Akú však majú históriu?
Hrad Blatnica (Zdroj: turisticky.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vedeli ste, že na Blatnickom hrade bratia Siakeľovci nahrávali celovečerný film o Jánošíkovi? Alebo že Vodný hrad Hronskej sa objavil v rozprávke Johankino tajomstvo?

Hrad Blatnica

Prvý z dnešných troch hradov bol postavený hlavne na ochranu cesty nazývanej „magna via“. Tá viedla z Nitry na sever. Vznik je podľa niektorých historikov a zdrojov datovaný do roku 1320 s prvou zmienkou v roku 1323. Pravdepodobne však vznikol už v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomná správa pochádza z roku 1300.

Hrad mal viacerých majiteľov, medzi ktorými boli napríklad Peter z Brezovice (rok 1300), magister Donč (rok 1323), Pongrác zo Sv. Mikuláša, Peter Komorovský, rodiny Necpalskovcov, Juštovcov a ďalší (15. storočie a prvá polovica 16. storočia) a Révayovci (získali ho v roku 1540 a postarali sa o jeho rozšírenie). Počas druhej polovice 16. storočia a začiatkom 17. storočia pribudli veľké predhradie a nové budovy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hrad Blatnica
Hrad Blatnica (zdroj: turisticky.sk)

Medzi dôležité dátumy taktiež patria:

-        koniec 17. storočia - hradu sa zmocnili povstalci Imricha Thökölyho,

-        začiatok 18. storočia - zmocnili sa ho kuruci Františka Rákocziho II.

-        rok 1744 - hrad bol opravený,

-        rok 1790 - hrad nebol obývaný a začal pomaly pustnúť,

-        rok 1921 - bratia Siakeľovci tu nahrali celovečerný film o Jánošíkovi,

-        rok 2008 - na hrade začína pôsobiť združenie so záchranou hradu Blatnica - Diadém.

V rámci zloženia sa na hrade nachádzali dlhý, úzky palác so zosilnením na severnej a južnej strane. Išlo o polkruhovité veže. Na severovýchodnej strane sa nachádza strmá priepasť. Veže sú taktiež na východe a západe, no tá západná je o niečo silnejšia a väčšia vďaka väčšej zraniteľnosti miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Ako spomína Wikipedia: „Na juhovýchodnej, prístupnejšej strane bolo malé nádvorie uzavreté hradbami so štvorbokou vežou. Múr opevnenia, ktorý obklopoval prvé nádvorie, mal na západe vstup ponad priekopu vysekanú do skaly. Chránila ho otvorená oblá bašta.“

V súčasnosti sú zachované ruiny. Nájdeme pomerne veľkú časť muriva západnej veže s doteraz viditeľnými štrbinovými strieľňami a zvyšky stien hospodárskych budov v dolnom hrade. Hrad je prístupný celoročne. Povesti o hrade si môžete prečítať na tomto odkaze.

Hrad Kamenica

Hrad nachádzajúci sa nad obcou Kamenica vznikol období rokov 1296 až 1306. V tom období získali majetky Rikolfovi synovia na území Kamenice. Výstavbu vieme datovať vďaka listinám z rokov 1296 až 1343. Taktiež vďaka listine z roku 1343 vieme, že hrad bol vybudovaný na vlastné náklady Rikolfa II. Existuje tiež nesprávne datovanie do roku 1248 s pripisovaním výstavby Detrichovi (Ditrichivi) (neskorší rok Berzeviczy).

SkryťVypnúť reklamu

Medzi historické názvy hradu môžeme zaradiť Thorkw, Torkueley (rok 1270), Thorku (rok 1306), Tarkeu (rok 1312), Torkew a Tarkö.

Ruiny hradu Kamenica
Ruiny hradu Kamenica (zdroj: turisticky.sk)

Medzi ďalších majiteľov hradu spolu s dôležitými udalosťami môžeme zaradiť:

-        rok 1438 - hrad bol obsadený prešovskými mešťanov záujme kráľa Albrechta Habsburského a jeho manželky Alžbety,

-        rok 1439 - hrad získali Tárczayovci,

-        ohrozovali ho bratrícke vojská Jána Jiskru, no nedobyli ho,

-        rok 1456 - čelil priamemu útoku bratríkov,

-        rok 1470 - hrad vlastnili Žigmund, Rikolf a Tomáš,

-        rok 1493 - predstaviteľom rodu sa stal Tomášov syn Mikuláš, ktorý získal druhú polovicu hradu v roku 1515,

SkryťVypnúť reklamu

-        rok 1558 - hrad získala rodina Dessewffyovcov - tí sa o poškodený hrad nestarali, pričom si postavili v obci Kamenica kaštieľ - ten bol neskôr zbúraný,

-        rok 1816 - zrúcaniny hradu čiastočne rozobral statkár Tahy - ten si postavil v neďalekej Lúčke pálenicu,

-        od roku 2007 občianske združenie Kamenná (vznik: rok 2006) veža čistí areál hradu a odstraňuje náletové dreviny,

-        rok 2010 - začiatok obnovy a záchrany hradu,

-        roky 2018 až 2019 - práce na obnove brány prvého predhradia.

Zrúcanina hradu je prístupná celoročne. Ďalšie zaujímavosti o hrade si môžete prečítať na tomto odkaze. Taktiež existuje legenda, ktorú si môžete prečítať tu.

Vodný hrad Hronsek

Goticko-renesančný kaštieľ zvaný tiež „Vodný hrad“ pochádza z roku 1576. Pôvodne bol vo vlastníctve Géczyovcov. Medzi ďalších vlastníkov tejto pamiatky patrilo viacero šľachtických rodín: Soosovci de Poltár, Battikovci z Vlkanovej, Schmideghovci, Róthovci z Kráľovej a Telekyovci. Neskôr sa však ocitol v správe pamiatkového úradu. Rok 1978 je tiež dôležitý, keďže opustili ako poslední vlastníci - rodiny Pršancová, Čiamporová a Halajová. Hrad po ich odchode začal chátrať.

Existuje viacero dôležitých udalostí a zaujímavostí spojených s týmto hradom. Do súčasnej podoby ho prebudovali v 16. storočí. Podzemné priestory v podobe pivníc boli využívané ako väzenie počas Rákocziho povstavania, ktoré boli poslednými majiteľmi využívané na uskladňovanie potravín. V tom istom období sa v hrade razili mince (rok 1704).

Vodný hrad Hronsek
Vodný hrad Hronsek (zdroj: domalenka.sk)

Ako spomína portál vodnyhradhronsek.sk: „Vodný hrad do ukončenia stavby artikulárneho kostola slúžil ako kaplnka. Pôvodný hrad mal proti tureckým nájazdom vybudované opevnenie, tvorené obranným múrom so 4 vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom.“

V rámci bohoslužieb boli od roku 1690 vykonávanie tiež evanjelické bohoslužby do postavenia artikulárneho kostola. Ako prvý farár tu vykonával bohoslužby v rokoch 1690 až 1695 Ján Simonides, martýr, galejník.

Hrad bol postupne rekonštruovaný. Počas 20. storočia bol čiastočne prestavaný. Rok 2016 bol dôležitý v rámci ukončenia 26 rokov trvajúcej rekonštrukcie. Zaujímavosťou hradu je komín - ide o najstaršiu časť hradu pochádzajúcu z druhej polovice 14. storočia. Vo filmovej tvorbe sa objavil v rozprávke Johankino tajomstvo.

Zdroje: hrady-zamky.sk, blatnica.sk, blog.relaxos.sk, Wikipedia, turisticky.sk, kamnavylet.sk, hronsek.sk, vodnyhradhronsek.sk, domalenka.sk, slovago.sk, sadzv.sk, mybystrica.sme.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  293x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

212 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu