Tri slovenské hrady, ktoré sa oplatí navštíviť počas voľného času. Akú však majú históriu?

Pravidelne sa prechádzame po Slovensku a našich pamiatkach - dnes sú to Hrady Blatnica a Kamenica a Vodný hrad Hronsek.

Tri slovenské hrady, ktoré sa oplatí navštíviť počas voľného času. Akú však majú históriu?
Hrad Blatnica (Zdroj: turisticky.sk)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vedeli ste, že na Blatnickom hrade bratia Siakeľovci nahrávali celovečerný film o Jánošíkovi? Alebo že Vodný hrad Hronskej sa objavil v rozprávke Johankino tajomstvo?

Hrad Blatnica

Prvý z dnešných troch hradov bol postavený hlavne na ochranu cesty nazývanej „magna via“. Tá viedla z Nitry na sever. Vznik je podľa niektorých historikov a zdrojov datovaný do roku 1320 s prvou zmienkou v roku 1323. Pravdepodobne však vznikol už v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomná správa pochádza z roku 1300.

Hrad mal viacerých majiteľov, medzi ktorými boli napríklad Peter z Brezovice (rok 1300), magister Donč (rok 1323), Pongrác zo Sv. Mikuláša, Peter Komorovský, rodiny Necpalskovcov, Juštovcov a ďalší (15. storočie a prvá polovica 16. storočia) a Révayovci (získali ho v roku 1540 a postarali sa o jeho rozšírenie). Počas druhej polovice 16. storočia a začiatkom 17. storočia pribudli veľké predhradie a nové budovy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hrad Blatnica
Hrad Blatnica (zdroj: turisticky.sk)

Medzi dôležité dátumy taktiež patria:

-        koniec 17. storočia - hradu sa zmocnili povstalci Imricha Thökölyho,

-        začiatok 18. storočia - zmocnili sa ho kuruci Františka Rákocziho II.

-        rok 1744 - hrad bol opravený,

-        rok 1790 - hrad nebol obývaný a začal pomaly pustnúť,

-        rok 1921 - bratia Siakeľovci tu nahrali celovečerný film o Jánošíkovi,

-        rok 2008 - na hrade začína pôsobiť združenie so záchranou hradu Blatnica - Diadém.

V rámci zloženia sa na hrade nachádzali dlhý, úzky palác so zosilnením na severnej a južnej strane. Išlo o polkruhovité veže. Na severovýchodnej strane sa nachádza strmá priepasť. Veže sú taktiež na východe a západe, no tá západná je o niečo silnejšia a väčšia vďaka väčšej zraniteľnosti miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Ako spomína Wikipedia: „Na juhovýchodnej, prístupnejšej strane bolo malé nádvorie uzavreté hradbami so štvorbokou vežou. Múr opevnenia, ktorý obklopoval prvé nádvorie, mal na západe vstup ponad priekopu vysekanú do skaly. Chránila ho otvorená oblá bašta.“

V súčasnosti sú zachované ruiny. Nájdeme pomerne veľkú časť muriva západnej veže s doteraz viditeľnými štrbinovými strieľňami a zvyšky stien hospodárskych budov v dolnom hrade. Hrad je prístupný celoročne. Povesti o hrade si môžete prečítať na tomto odkaze.

Hrad Kamenica

Hrad nachádzajúci sa nad obcou Kamenica vznikol období rokov 1296 až 1306. V tom období získali majetky Rikolfovi synovia na území Kamenice. Výstavbu vieme datovať vďaka listinám z rokov 1296 až 1343. Taktiež vďaka listine z roku 1343 vieme, že hrad bol vybudovaný na vlastné náklady Rikolfa II. Existuje tiež nesprávne datovanie do roku 1248 s pripisovaním výstavby Detrichovi (Ditrichivi) (neskorší rok Berzeviczy).

SkryťVypnúť reklamu

Medzi historické názvy hradu môžeme zaradiť Thorkw, Torkueley (rok 1270), Thorku (rok 1306), Tarkeu (rok 1312), Torkew a Tarkö.

Ruiny hradu Kamenica
Ruiny hradu Kamenica (zdroj: turisticky.sk)

Medzi ďalších majiteľov hradu spolu s dôležitými udalosťami môžeme zaradiť:

-        rok 1438 - hrad bol obsadený prešovskými mešťanov záujme kráľa Albrechta Habsburského a jeho manželky Alžbety,

-        rok 1439 - hrad získali Tárczayovci,

-        ohrozovali ho bratrícke vojská Jána Jiskru, no nedobyli ho,

-        rok 1456 - čelil priamemu útoku bratríkov,

-        rok 1470 - hrad vlastnili Žigmund, Rikolf a Tomáš,

-        rok 1493 - predstaviteľom rodu sa stal Tomášov syn Mikuláš, ktorý získal druhú polovicu hradu v roku 1515,

SkryťVypnúť reklamu

-        rok 1558 - hrad získala rodina Dessewffyovcov - tí sa o poškodený hrad nestarali, pričom si postavili v obci Kamenica kaštieľ - ten bol neskôr zbúraný,

-        rok 1816 - zrúcaniny hradu čiastočne rozobral statkár Tahy - ten si postavil v neďalekej Lúčke pálenicu,

-        od roku 2007 občianske združenie Kamenná (vznik: rok 2006) veža čistí areál hradu a odstraňuje náletové dreviny,

-        rok 2010 - začiatok obnovy a záchrany hradu,

-        roky 2018 až 2019 - práce na obnove brány prvého predhradia.

Zrúcanina hradu je prístupná celoročne. Ďalšie zaujímavosti o hrade si môžete prečítať na tomto odkaze. Taktiež existuje legenda, ktorú si môžete prečítať tu.

Vodný hrad Hronsek

Goticko-renesančný kaštieľ zvaný tiež „Vodný hrad“ pochádza z roku 1576. Pôvodne bol vo vlastníctve Géczyovcov. Medzi ďalších vlastníkov tejto pamiatky patrilo viacero šľachtických rodín: Soosovci de Poltár, Battikovci z Vlkanovej, Schmideghovci, Róthovci z Kráľovej a Telekyovci. Neskôr sa však ocitol v správe pamiatkového úradu. Rok 1978 je tiež dôležitý, keďže opustili ako poslední vlastníci - rodiny Pršancová, Čiamporová a Halajová. Hrad po ich odchode začal chátrať.

Existuje viacero dôležitých udalostí a zaujímavostí spojených s týmto hradom. Do súčasnej podoby ho prebudovali v 16. storočí. Podzemné priestory v podobe pivníc boli využívané ako väzenie počas Rákocziho povstavania, ktoré boli poslednými majiteľmi využívané na uskladňovanie potravín. V tom istom období sa v hrade razili mince (rok 1704).

Vodný hrad Hronsek
Vodný hrad Hronsek (zdroj: domalenka.sk)

Ako spomína portál vodnyhradhronsek.sk: „Vodný hrad do ukončenia stavby artikulárneho kostola slúžil ako kaplnka. Pôvodný hrad mal proti tureckým nájazdom vybudované opevnenie, tvorené obranným múrom so 4 vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom.“

V rámci bohoslužieb boli od roku 1690 vykonávanie tiež evanjelické bohoslužby do postavenia artikulárneho kostola. Ako prvý farár tu vykonával bohoslužby v rokoch 1690 až 1695 Ján Simonides, martýr, galejník.

Hrad bol postupne rekonštruovaný. Počas 20. storočia bol čiastočne prestavaný. Rok 2016 bol dôležitý v rámci ukončenia 26 rokov trvajúcej rekonštrukcie. Zaujímavosťou hradu je komín - ide o najstaršiu časť hradu pochádzajúcu z druhej polovice 14. storočia. Vo filmovej tvorbe sa objavil v rozprávke Johankino tajomstvo.

Zdroje: hrady-zamky.sk, blatnica.sk, blog.relaxos.sk, Wikipedia, turisticky.sk, kamnavylet.sk, hronsek.sk, vodnyhradhronsek.sk, domalenka.sk, slovago.sk, sadzv.sk, mybystrica.sme.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  301x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu. Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáHistóriaFotografiaZaujímavostiRozhovoryTipy na výletMestské legendy

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

228 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu