Little Big Horn - časť prvá

Custer mal od Terryho jasný rozkaz: postupovať proti prúdu rieky Rosebud smerom k Little Big Hornu (ktorý Indiáni volali Mastná Tráva), rieku však nemal prekročiť pred večerom 25. júna 1876. Custer - ako bolo známe - si však chcel uchmatnúť celý koláč slávy pre seba, a preto keď keď objavil stopy po početnej Indiánskej skupine, mieriacej od Rosebudu k Little Big Hornu, hnal unavené vojsko ďalej a na svitaní 25. júna už bol takmer na dohľad od obrovského Indiánskeho tábora.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Svojím priamym podriadeným Custer oznámil, že boli spozorovaní a je potrebné čo najskôr zaútočiť, kým sa „Indiáni od strachu nerozpŕchnu na všetky strany". Jeho Indiánski stopári boli z neho úplne nešťastní, pretože mu ďalekohľadom ukazovali dym z ohňov a obrovské, asi 20 tisícové stádo koní a poníkov, ale Custer rezolútne vyhlasoval, že nič nevidí.
Najprv ho o sile nepriateľa upozornil stopár Mitch Boyer: „Siouxov a Čejenov je tam toľko, že nemáme ani toľko nábojov za opaskami!".
Tu treba poznamenať, že vojaci disponovali väčšinou jednoranovými Springsfieldkami, ktoré sa pri dlhšom používaní prehrievali a vtedy boli nespoľahlivé, zasekávali sa. Biely dom nebol v tých časoch k armáde veľmi štedrý, Spojené štáty sa ešte spamätávali z hospodárskej krízy (1873), a tak niet divu, že pri Little Big Horne boli lepšie vyzbrojení Indiáni. Mnohí z nich mali síce len luky a šípy, ale veľa z nich vlastnilo najnovšie modely opakovačiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok: Custer so svojími stopármi, vľavo od neho arikarský stopár Krvavý Nôž

Custer bol však natoľko presvedčený o svojom víťazstve, že svoju jednotku rozdelil na 4 časti (Custer, Reno, Benteen, zásoby), aby zaútočil na Indiánov z rôznych smerov a zabránil im v úteku. Toto rozdelenie sa napokon ukázalo ako osudné. Custer dal na pravé poludnie 25. júna 1876 majorovi Renovi rozkaz k útoku. Ten so svojimi 3 rotami o sile 112 mužov a arikarských stopárov zaútočil na horný koniec indiánskej osady. Tá sa rozkladala na západnom brehu Little Big Hornu a bola dlhá okolo 3 až 4 míle. Skladala sa z 5 táborových kruhov. Najďalej proti prúdu rieky - asi 2 míle pod ústím Reno Creeku -táborili Hunkpapovia Sediaceho Býka, pod nimi Mnikonžuovia, na juhozápad od nich boli Oglalovia Šialeného Koňa, ďalej Itazipčovia a na druhej strane tábora si rozložili svoje típí Čejeni. Indiáni sa venovali bežným prácam, boli na love a mnohí odpočívali po oslavách víťazstva nad Crookom či vítali príbuzných z agentúr. Počet Indiánov v tábore mohol dosahovať aj 10000 osôb a bolo len otázkou dní, maximálne týždňa, kým sa rozídu do menších skupín, pretože také veľké teleso spotrebovalo obrovské množstvo mäsa, potravy pre kone či paliva.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Obrázky: vľavo major Marcus Reno, vpravo kapitán Frederick Benteen Reno prekročil Little Big Horn pár míľ nad Indiánskym táborom a zakrátko bol pre mračno prachu Indiánmi spozorovaný.
Synovec Sediaceho Býka, Jeden Býk, spomínal: „ Tesne popoludní som išiel napojiť kone. Potom som počul výstrely. Hneď som vedel, že sa niečo deje. Ponáhľal som sa do tábora, kde už boli všetci na nohách. "
Situáciu sledoval z neďalekého kopca Custer, ktorého varoval jeho brat Thomas: „ Armstrong, oni o nás už vedia. Neutekajú, ale útočia! ".
Thomas Custer mal nesporne pravdu, pretože keď Reno napadol horný koniec tábora, tam mali svoje típí Hunkpapovia a Sediaci Býk vyslal proti Renovi svojich mužov pod vedením náčelníka Galla . K ním sa postupne pridali Oglalovia a Čejeni, prichádzajúci zo vzdialenejších miest tábora. Hlásatelia volali: „ Útočníci prichádzajú! Mnoho vojakov! ". Muži rýchlo zháňali kone a zbrane.
Skôr, než Sediaci Býk sformoval svojich mužov, ženy a deti sa dali na útek údolím a Reno dal medzitým svojim Arikarom príkaz ukoristiť stádo hunkpapských koní. To sa im aj podarilo, pričom stihli pozabíjať aj nejakých Hunkpapov, medzi nimi aj 2 manželky a 3 deti náčelníka Galla.
Moje srdce sa stalo zlým. Odvtedy som nepriateľov zabíjal len sekerou. " - spomínal Gall.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Obrázky: vľavo náčelník Hunkpapov Gall (Žlč), vpravo Thomas Custer

Na miesto zrážky s Renom už dorazilo asi 500 Indiánov, ktorí vojakov rýchlo zatlačili do lesíka pri rieke. Čejenský náčelník Dva Mesiace spomínal:
Pokryli sme rovinu, začali sme vojakov nahánať, všetko bolo pomiešané - my, vojaci, potom zase my. Vzduch bol samý prach a dym. Videl som, ako vojaci skáču v panike do rieky."
Drevená Noha ho doplnil: „Pri rieke som zrazil puškou dvoch vojakov do hlbokej vody."
Pri hunkpapskom tábore zostalo zranených viacero vojakov, z ktorých Indiánske ženy a deti vytĺkali posledné zvyšky života a ako mali vo zvyku - zohavovali mŕtvoly. Súboj trval asi polhodinu a potom dal Reno rozkaz k ústupu a jeho muži sa dali na útek. Ešte predtým bol však zabitý slávny Indiánsky stopár Krvavý Nôž. Guľka ho trafila do hlavy a jeho mozog ostriekal majora Rena. Toto vojakov demoralizovalo a podporilo k bezhlavému úteku cez rieku. Zastavili sa až na vysokom kopci (Reno Hill) na východnom brehu rieky, kde sa pripojili k trom rotám kapitána Benteena, ktorý dostal od Custera za úlohu preskúmať úpätie Vlčích Hôr, či aj tam nie sú Indiáni (skutočne tam v čase 18. - 24. júna táborili). Benteen sa až teraz dozvedel, že Reno dostal na frak.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok: stopár Krvavý Nôž

Medzitým sa Custer s 210 mužmi presunul a pri tábore Mnikonžuov sa chystal prekročiť rieku a napadnúť Indiánov. Kvôli zákrutám rieky a pre množstvo topoľov nemohol vidieť plnú silu nepriateľa, no keby dbal na rady svojich stopárov, urobil by lepšie. Custer takisto v tej chvíli netušil, že Reno neuspel (stratil 40 mužov) a myslel si, že svojim útokom zasadí Indiánom rozhodujúci úder a spečatí víťazstvo Siedmej kvalérie. Ako kruto sa mýlil, spoznal už v nasledujúcich okamihoch.


 

Vladimír Bis

Vladimír Bis

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žije v najmenšom bratislavskom sídlisku - Lamači a páči sa mu tam. Má rád rockovú muziku, prírodu, občas aj počítače a knihy. Zoznam autorových rubrík:  Divoký západLouis de FunesZáhadyŠport

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu