Prišiel aj ďalší úder po pás a to od vlastného brata, ktorého Tecumseh stanovil za svojho zástupcu v čase svojej neprítomnosti. Jednooký šaman Tenskwatawa už dlho žiarlil na svojho úspešnejšieho brata a nedokázal sa zmieriť s faktom, že je hlboko v jeho tieni. Bol natoľko ctižiadostivý, že neváhal porušiť bratove rozkazy o neútočení. Teraz bol on veliteľom mnohotisícovej armády Indiánskych spojencov. Nemal síce dar reči ako Tecumseh, zato ako šaman ovládal rôzne triky. Bojovníkom oznámil, že im Veľký duch dal do bitky dar nezraniteľnosti. Svoje slová umocnil ohňostrojom - darom od Angličanov - ktorý mnohí bojovníci videli prvýkrat a urobil na nich veľký dojem.

Tenskwatawa totiž „nečaroval" prvýkrát. 6. júna 1806 urobil na vtedajšiu dobu nevídaný kúsok. Guvernér Harrison ho vyzval, aby dokázal, že je naozaj vyslancom Veľkého ducha. Chcel Tenskwatawu prefíkane ponížiť, no dosiahol pravý opak. Prorok totiž, nevedno ako, predpovedal unikát opakujúci sa len raz za niekoľko sto rokov - „smrť slnka", teda jeho úplné zatmenie, na deň a hodinu presne. Tisíce Indiánov zdesene pozorovalo temnotu, ktorou sa niesol temný Tenskwatawov hlas, prosiaci Veľkého ducha, aby im slnko vrátil. A skutočne, zakrátko sa obloha opäť vyjasnila a Tenskwatawa si posilnil pozíciu „pápeža" v Shawneejskom „Vatikáne".
Nie však naveky. Po roku 1806 zažiarila hviezda jeho brata Tecumseha a prorok trpezlivo čakal na svoju príležitosť. Za Tecumsehovej neprítomnosti povolil prepady belochov a tak Harrison významne posilnil vojenské jednotky a uviedol ich do stavu najvyššej pohotovosti. A tak ho neprekvapilo, keď Tenskwatawa zavelil 5. novembra 1811 k zbrklemu útoku. Takmer 6000 Indiánov obliehalo Harrisonove vojsko, boj bol nerozhodný, no potom sa karta obrátila. Napokon Indiáni zutekali pred bodákmi. Harrison neváhal a zrovnal so zemou aj ich tábor pri Tippecanoe.
Shawneejskí posli ihneď bežali oznámiť Tesumsehovi hroznú zvesť. Ten rokoval v Detroite s Angličanmi a keď sa dozvedel, čo sa stalo, zúril ako nikdy v živote. Jeho dlhoročná snaha a námaha vyšli nazmar za jediný deň! Jeho ctižiadostivý a nerozumný brat mu zničil životné dielo, sen o Indiánskej republike.
Tenskwatawa potom zmizol a žil ešte dlhý život, až do roku 1834 (podobne aj šaman Wovoka prežil o vyše 40 rokov hnutie Tanca duchov), za ktorý vystriedal 3 manželky a bol otcom 20 detí. Po bitke pri Tippecanoe však stihol „prekliať" Harrisona. Kliatba zdá sa neúčinkovala, no Harrison zakončil svoj život naozaj podivne... V roku 1840 ho zvolili za prezidenta, v úrade však bol len 30 dní a podľahol zápalu pľúc...

A Tesumseh? Stal sa generálom v Anglickej armáde a hlavným veliteľom Indiánskych pomocných jednotiek. No už 5. október pri Thames riveri (keď mal asi 45 rokov) sa mu stal osudným. Generálovi Proctorovi predpovedal, že táto bitka bude jeho posledná. Odovzdal svoj meč aj oblečenie a vo svojej poslednej bitke bojoval ako Indián...
A tak Indiáni stredného západu stratili veľkého vodcu a s ním aj sen o Indiánskej únii.