Pamätám si na ten plač, keď som prišla o svoju prvú Barbie. Zabudla som ju na ihrisku a niekto sa o ňu ulakomil. Cítila som sa ukrátená o moje prestížne postavenie čestnej vlastníčky symbolu krásy?
Každé 3 sekundy sa niekde na svete predá jedna Barbie. Tie nás učia, že krása má najvyššiu hodnotu a mal by si nás nájsť princ, poprípade Ken. A tam sme skončili. Nechceme radšej našim princeznám ponúknuť pomocou hračiek užitočnejší ideál?
Moja bývalá host mum (žijúca v USA) mi raz povedala, že svojej dcére nikdy nekúpi žiadnu Barbie a ani len bábiku. Je to pre ňu nezmyselný vzor nereálnej predstavy o kráse. Ostala som v šoku. Zdalo sa mi to zbytočne kruté. Bábiky predsa vedia okrem zábavy pripraviť dievča aj na úlohu matky. No, pre moju host mum bolo prioritou, aby bola jej dcéra vzdelaná a netrápila sa pre to ako vyzerá. Niekde v strede by som s ňou súhlasila.
Potom som narazila na TEDX s názvom Inspiring the next generation of female engineers. Zistila som, že mladá inžinierka vytvorila hračku, ktorá inšpiruje budúcu generáciu ženských inžinierok. Keďže bolo zistené, že najobľúbenejšou činnosťou dievčat je čítanie príbehov, Debbie vytvorila knižku. Jej súčasťou je “stavebný materiál“ na postavenie originálneho kolotoča s rozkošnými a hravými postavičkami, ktoré boli súčasťou príbehu. Hlavnou hrdinkou príbehu je strapaté dievča, inžinierka Goldie. Návod je jednoduchý - čítaj, stavaj, toč. Pri hre s dcérou sa takto zabaví aj otecko. Jeho dcéra sa začne viac zaujímať o to ako veci fungujú, z čoho sa skladajú. Možno raz bude snívať o tom, ako sa z nej stane inžinierka.
Jeden z hŕstky skvelých nápadov na hračky inšpirujúce k budúcemu povolaniu. Kiežby by bolo viac podobných vynálezcov hračiek, aby naše dcéry inšpirovali k vznešeným cieľom stať sa ženami, ktoré menia svet k lepšiemu.