"Lebo lykožrút" - časť II.

Už viac ako pol roka mám napísané pokračovanie článku o lykožrútovi smrekovom „Lebo lykožrút“ - časť II., ktorý je zameraný na problematiku ochrany lesa vzhľadom na vývoj lykožrúta smrekového, pridružené druhy podkôrneho hmyzu, predpisy na úseku lesného hospodárstva a ochrany prírody. Väčšina ľudí považuje takéto články za triviálne, suchopárne, školské, možno amatérske, odpísané, či nič hovoriace. Považujú ich za také nič, čo si môžu nájsť a prečítať hocikde. Prečítať a nájsť možno síce áno, ale rozumejú ľudia naozaj obyčajnej triviálnosti, za ktorou sa skrývajú jednoduché otázky a jednoduché odpovede na všetko? Nie je potrebné zverejniť pôvodný už napísaný článok opierajúci sa o predpisy, legislatívu, stav lesných ekosystémov, biológiu a prirodzené zákonitosti dynamiky populácie lykožrúta smrekového. Je potrebné sa pozrieť na lykožrúta ešte triviálnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Hodruša
Hodruša 

Príroda sa nedelí na chránenejšiu a menej chránenejšiu časť. Stupne ochrany prírody, zonáciu či kategorizáciu lesa si vymyslel človek z objektívnych, možno i menej objektívnych dôvodov na svoj obraz a potreby. Časť prírody je potrebné človekom pre človeka využívať, časť prírody je potrebné pre človeka, ostatnú prírodu a budúcnosť zachovať, ochrániť, alebo do nej zasahovať s rozumom a citom, alebo do nej s rozumom (alebo bez neho) a citom (alebo bez neho) nezasahovať vôbec. Všetko má svoj význam, príčiny, počínania, dôsledky a následky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekde medzi týmto všetkým je aj zodpovednosť človeka voči prírode, životu a sebe samému. Niekde tu v blízkosti zodpovednosti človeka za svoje správanie je i prirodzené počínanie a prejavy lykožrúta smrekového, ktoré sa páčia alebo nepáčia človeku. V čom sa nepáči alebo páči lykožrút človeku? V aktivitách, ktoré mu vyhovujú alebo nevyhovujú, vzhľadom na jeho osobné alebo neosobné záujmy či nezáujmy. V čom je vinný malý chrobák lykožrút? V ničom. Robí len to, čo mu dala do vienka matka príroda. A v čom je vinný veľký človek? Tiež v ničom. Robí tiež len to, čo mu dala do vienka matka príroda. Ako je noc a deň, tak je aj hlúposť a múdrosť. Aby sme sa mohli, vedeli a začali múdro správať, najskôr sa musíme vedieť správať a správať hlúpo. A naopak. Múdrosť a hlúposť bez seba význam nemajú. A všetko je len tak, ako má byť.

SkryťVypnúť reklamu

Príroda, jej súčasťou je rovnako človek a jeho dielo, lykožrút, nespočetné množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, ostatné zložky neživej a živej prírody. Jedno latinské príslovie hovorí: „Naturam si sequemur ducem, nunquam aberrabimus“- Ak budeme prírodu nasledovať ako vodkyňu, nikdy nezblúdime. Tak je to aj s človekom, lykožrútom a lesom. Príroda ma už dávno vymyslené čo a ako na lykožrúta a na človeka. Človek ako súčasť prírody môže spolupôsobiť a spolupôsobí negatívne alebo pozitívne na lykožrúta, les a celú prírodu. Súčasne lykožrút, les a celá príroda vplýva a pôsobí na človeka. Časť prírody, človek, nič a nikto, však nemôže nikdy beztrestne porušovať, meniť a prispôsobovať si zákony prírody, ktoré sám nevymyslel a nestvoril si pre svoje potreby a na svoj obraz. „Lebo lykožrút“ je len dôkazom zblúdenia zblúdeného človeka, ktorý sa v lese veľmi dobre stratil a nemôže nájsť tú správnu cestu von z tohto všetkého.

Dalimír Bjel

Dalimír Bjel

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek so zmyslom pre človečenstvo. Zoznam autorových rubrík:  Lesy a lesníctvoFotografieO niečom viac

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu