Zápisy a zúfalá situácia so slovenskými školami opäť donútili rodičov meniť trvalý pobyt

Tento mesiac sú na základných školách zápisy na povinnú školskú dochádzku v budúcom školskom roku 2019/20. Deti z obce Rohovce, Trnávky, Blatnej na Ostrave, Macova či Báču v okrese Dunajská Streda sa novozriadenej školy nedočkali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vedenia obcí sa dohodli na riešení, že prváci, ktorí chcú navštevovať školu s vyučovacím jazykom slovenským, majú nastúpiť do preplnenej školy v obci Lehnice. O zriadení nového školského obvodu Rohovce informujú na poslednú chvíľu, stalo sa tak len dva dni dozadu. Návrh vstúpi do platnosti až po pripomienkovom období, ktoré trvá dva týždne. Alarmujúca situácia so slovenským školstvom na juhu a prehlasovanie si trvalých pobytov ostávajú naďalej realitou.

Aktívna snaha rodičov o zriadenie školy v Rohovciach trvá už viac ako rok. Predchádzali tomu sľuby bývalého starostu Eugena Horvátha, že slovenskú školu v Rohovciach zriadi, ak ZŠ Mateja Bela v Šamoríne prestane prijímať Rohovčanov. To sa stalo a už viac ako rok sa na situácii nič nezmenilo. Obec Rohovce tvrdohlavo odmieta najschodnejšie a najefektívnejšie riešenie – zriadiť ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v budove maďarskej školy, ktorá je poloprázdna a ktorú musia umelo dotovať. Ako dôvod zástupcovia obce stále dookola uvádzajú, že o slovenskú školu nie je dostatočný záujem, lebo samotných slovenských Rohovčanov je málo. Pritom len v nadchádzajúcom školskom roku by sa bolo nazbieralo 15 prvákov, čo je vyšší počet ako nastúpi do maďarskej školy. Obec Rohovce však uplatňuje dvojaký meter a tvrdí, že pre okolité dediny a ich občanov slovenskú školu zriaďovať nebude. Pri maďarskej škole im to naopak vôbec neprekáža a zvolávajú prvákov zo širokého okolia, inak by táto ZŠ už dávno zívala prázdnotou. Paradox.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obce sa teda po urputnej neutíchajúcej snahe rodičov o slovenskú školu (na ktorú majú aj zo zákona plné právo v dosahu 6 km) dohodli, že prvákov šupnú do Lehníc. Do slovenskej ZŠ, ktorá ešte vlani neprijímala žiakov mimo svoj obvod, pretože bola plná. Ten stav pretrváva, a preto je toto riešenie veľmi krátkodobé. Starosta Lehníc sa sám mal vyjadriť, že maximálne tak na dva roky. Obce sa dohodli, no rodičov prvákov napríklad v Rohovciach cez webovú stránku obce a na vývesnej tabuli informovali len pred dvomi dňami (1. apríla). Teraz môžu občania návrh ešte len pripomienkovať. Tento mesiac má povinnosť každý rodič 6-ročného dieťaťa prihlásiť ho na povinnú školskú dochádzku. Pochopiteľne, väčšina rodičov opäť radšej nečakala na ultra last minute a situáciu boli nútení riešiť po svojom – prehlasovaním trvalých pobytov najmä do Šamorína. Existuje teda viacero takto „rozdelených“ rodín, kde napr. otec má trvalý pobyt v Rohovciach, no matka s deťmi v Šamoríne.

SkryťVypnúť reklamu

Snahou rodičov z občianskeho združenia Iniciatíva BKZ je nájsť čo najlepšie riešenie pre všetky dotknuté obce, ktoré by pretrvalo roky aj ďalšie generácie a nemusela by sa situácia s nedostatkom miest v slovenskej škole opakovať. Odsuplovali ešte aj prácu starostov a poslancov a pozisťovali záujem o slovenskú ZŠ medzi všetkými občanmi dotknutých obcí. Pod takýto zoznam sa im podpísalo 15 rodín.

Nie že sa nedočkali pozitívnej odozvy, že urobili prácny prieskum záujmu, dočkali sa dokonca obvinenia od starostu Rohoviec Zoltána Lászlóa, že jeden podpis mali sfalšovať. Dôkazmi to vyvrátili, no dodnes sa združeniu obec neospravedlnila verejne. Krivé obvinenie bolo zverejnené na obecnej internetovej stránke, na sociálnej sieti aj v blogu na stránke Denníka N. Z Facebook-u zmizlo, no text, resp. blog s krivým obvinením stále visí na webstránke denníka: https://dennikn.sk/blog/1410477/stanovisko-obce-rohovce-ohladne-zriadenia-slovenskej-zakladnej-skoly-na-uzemi-obce-rohovce/ . Tieto vyjadrenia zástupcov obce úplne ilustrujú, s čím sa Slováci so záujmom o školu v štátnom jazyku potýkajú už dlhý čas.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, obec nepokladá za dôležité informovať občanov o svojich dôležitých krokoch, nezverejňuje na čas ani zápisnice z rokovaní zastupiteľstva, a ak sa chcú rodičia niečo dozvedieť, musia písať žiadosti v zmysle zákona č. 211 o slobodnom prístupe k informáciám na obecný úrad.

Za posledné týždne členovia OZ Iniciatíva BKZ aj v mene ďalších rodičov informovali verejnosť o pretrvávajúcej zúfalej situácii na tlačovej konferencii (7. marca) a opäť absolvovali niekoľko stretnutí s úradníkmi, aby sa domohli konečného rozumného a efektívneho riešenia pre všetkých dotknutých. Preplnená škola v obci Lehnice takým riešením nie je.

SkryťVypnúť reklamu

OZ Iniciatíva BKZ

https://www.chcemeskolu.sk/

Iniciatíva BKZ

Iniciatíva BKZ

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

OZ Iniciatíva BKZ je združenie založené rodičmi, ktorí bojujú za zriadenie základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským v okrese Dunajská Streda, konkrétne v obci Rohovce. V tejto časti Slovenska je zúfalý nedostatok miest v slovenských školách a my, rodičia, sa boríme s obrovským problémom, kam prihlasovať naše deti na povinnú školskú dochádzku. Sme presvedčení, že naše deti majú právo vzdelávať sa v mieste svojho bydliska alebo v bezprostrednom okolí vo svojom rodnom jazyku. O to sa už niekoľko mesiacov aktívne usilujeme. Ak máte podobnú skúsenosť, môžete sa nám ozvať, radi vám odovzdáme naše skúsenosti. https://www.chcemeskolu.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu