My, rodičia z Rohoviec, boj o slovenskú školu ešte nevzdávame

Prečo je na južnom Slovensku problém, aby deti navštevovali školu s vyučovacím jazykom slovenským? Je ich tam akútny nedostatok a noví obyvatelia slovenskej národnosti, ktorí sa tam sťahujú, stále pribúdajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Skúsili sme už takmer všetko, aby vznikla základná škola s vyučovacím jazykom slovenským v Rohovciach v okrese Dunajská Streda. Klopali sme hádam všade. Začalo to na obecnom úrade v Rohovciach. Obec štyri roky sľubovala otvorenie slovenskej školy. A tak som pomyselne búchala šampanské a chválila naše zastupiteľstvo na čele so starostom Eugenom Horváthom. Keďže Rohovce majú aj škôlku len maďarskú, moje dieťa nastúpilo tam. Urobila som kompromis s vyhliadkou, že do základnej školy už pôjde s vyučovacím jazykom slovenským. Som hrdá Rohovčanka, viem aj po maďarsky, ale chcem, aby sa moje deti vzdelávali v štátnom jazyku. Roky v škôlke plynuli a ja som žila v tom, že sľúbenú slovenskú školu u nás v dedine čoskoro otvoria. Stále som mala ešte v rezerve Šamorín a slovenskú školu Mateja Bela, patrili sme do školského obvodu. Avšak Šamorín sa okolitých obcí zbavil a zo školského obvodu škrtli aj Rohovce. To nám neprekáža, povedala som si, veď konečne naša obec obnoví slovenskú školu, ktorá tu do roku 2002 fungovala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rodičovskom združení v maďarskej škole 8. februára, sme sa rodičia detí, ktoré mali záujem o slovenskú školu, z úst pána starostu zrazu dozvedeli, že slovenská škola nebude. Oznámil nám, že školský obvod vznikne v Gabčíkove, a že obec teda školu neotvorí. So slzami v očiach som kráčala domov, a rozmýšľala čo teraz. Kam dám svoje dieťa do školy? Do Gabčíkova? Moje 6-ročné dieťa má denné cestovať desiatky kilometrov tam a späť a potom ešte chodiť kus cesty pešo? Zmením trvalé bydlisko na Šamorín?

Je nás takých zúfalcov viac. Spísali sme petíciu, odovzdali obci, nepomohlo to. Dozvedali sa o nás aj ďalší rodičia. Vyjadrovali nám podporu a zistili sme, že je aj viacero rodín maďarskej národnosti, ktoré chcú, aby ich deti navštevovali slovenskú ZŠ. Zistili sme, že ministerstvo školstva žiadosť o otvorenie slovenskej školy ani neeviduje, a to nás naštartovalo ešte viac. V prostredí, kde žijeme, kde sme doma, v mojej rodnej obci, sme sa zrazu začali cítiť nechcení. A škôlkari sa zrazu začali učiť o maďarských dejinách, navštevovali maďarské podujatia, chodili sa klaňať k maďarským pomníkom, hrdo nosili na prsiach maďarskú vlajku. Škôlkari, ktorí ani poriadne nerozumejú, o čo tým dospelým ide. Ďalej nás oslovovali rodičia, nielen slovenskí, ale s prosbou, aby sme o nich nahlas nehovorili, aby z toho nemali zle. 

SkryťVypnúť reklamu

Maďarská škola, ktorá v obci funguje, a v ktorej by sme chceli aj tú slovenskú, zíva prázdnotou. Kapacitu má takmer 300 detí, čo ale riaditeľka školy ani zastupiteľstvo verejne nepriznávajú, pritom v minulosti túto školu navštevovalo viac ako 300 žiakov. V súčasnosti má maďarská škola len 90 detí a robí nábor po okolitých dedinách. Nám povedali, že sa tam so slovenským stupňom 1.- 4. nevmestíme. Aj my platíme dane v Rohovciach. Máme podporovať školu, ktorá naberá žiakov zo širokého okolia a nám, Rohovčanom, ktorí chcú len pár slovenských tried, povedia nie? V okrese Dunajská Streda funguje 54 škôl s vyučovacím jazykom maďarským a len 11 škôl s vyučovacím jazykom slovenským. Maďarské školy sú poloprázdne, slovenské praskajú vo švíkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia obce Rohovce na osobnom stretnutí s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim žiadali jeho, aby tým Slovákom postavil školu v obci Kvetoslavov. Je im jedno, že sme ich spoluobčania, a že aj viacerí rodičia maďarskej národnosti by uprednostnili školu, kde sa ich deti naučia po slovensky.

Z dokumentov, ktoré sme si vyžiadali z ministerstva školstva sme sa dozvedeli, že starosta Rohoviec Eugen Horváth bol 12. apríla 2018 na rokovaní, kde sa uzniesli, že základná škola s vyučovacím jazykom slovenským v Rohovciach bude otvorená už v tomto aktuálnom školskom roku. A tak sa stále pýtame a žiadame odpovede, prečo školu nemáme a kedy bude dodržané právo dostupného vzdelávania našich detí v štátnom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Slávka Brontvajová

autorka je zakladajúcou členkou OZ Iniciatíva BKZ 

Iniciatíva BKZ

Iniciatíva BKZ

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

OZ Iniciatíva BKZ je združenie založené rodičmi, ktorí bojujú za zriadenie základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským v okrese Dunajská Streda, konkrétne v obci Rohovce. V tejto časti Slovenska je zúfalý nedostatok miest v slovenských školách a my, rodičia, sa boríme s obrovským problémom, kam prihlasovať naše deti na povinnú školskú dochádzku. Sme presvedčení, že naše deti majú právo vzdelávať sa v mieste svojho bydliska alebo v bezprostrednom okolí vo svojom rodnom jazyku. O to sa už niekoľko mesiacov aktívne usilujeme. Ak máte podobnú skúsenosť, môžete sa nám ozvať, radi vám odovzdáme naše skúsenosti. https://www.chcemeskolu.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu