Oprava fotoaparátu

Nedávno sa mi stala taká nemilá vec. Počas fotenia mi začal foťák hlásiť na displeji "error 99"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Niektorí majitelia zrkadloviek už asi tušia o čom budem písať. Najskôr som chcel ísť do overeného servisu, ale keďže som nemal peniaze navyše a hlavne potreboval som to dať rýchlo opraviť, vybral som sa do jedného malého, zastrčeného servisu.

Spočiatku všetko vypadalo normálne. Na dverách otváracie hodiny, meno, adresa... No po vstupe dnu, som už taký dobrý pocit nemal. V miestnosti bolo dosť veľké šero, nafajčené, chlapík za pultom vypadal hodne zanedbane. Ale povedal som si, že aspoň sa opýtam, veď to je zadarmo.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Popísal som mu závadu a spravil skúšobný cvak, aby názorne videl o čom hovorím. Hneď vedel koľká bije a s kľudom Angličana povedal "pokazená uzávierka".

Pýtam sa ho teda čo to bude stáť a ako dlho to potrvá, že v sobotu mám dôležité fotenie, či to dovtedy stihne. "Spravím to napočkanie a lacno, len za materiál" a už sa aj pratal kdesi dozadu, za taký špinavý záves. Už, už by bol zmizol za tým závesom ale ešte som ho stihol zastaviť. „Som človek zvedavý a chcel by som vidieť ako bude prebiehať oprava, nevadilo by ak by som sa pozeral?“, opýtal som sa. „Poďte za mnou“ a mávol rukou aby som ho nasledoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Priznám sa, čakal som takmer sterilné prostredie ako v nejakom laboratóriu ale to čo som videl ma prekvapilo. Vypadalo to tak ako u starkého v kôlni. Ale skôr ako som sa stihol poriadne zorientovať chlapík už sedel za stolom a začal sa vŕtať vo foťáku. Našťastie mal som pri sebe ešte malý kompakt a tak som si na pamiatku spravil pár obrázkov.

Práca mu šla celkom od ruky a o chvíľu už z foťáku lietali šróbiky, skrutky a kadečo iné.

výmena uzávierky
výmena uzávierky 

Po chvíli už bola uzávierka vymenená a foťák cvakotal jedna radosť. Vtedy som si spomenul, že mám pri sebe aj objektív, ktorý mi nie celkom presne zaostruje a tak sa majstra pýtam:

Skryť Vypnúť reklamu

„Počujte majsterko, vidím že máte šikovné ruky, zvládli by ste aj objektív? Nejako nepresne zaostruje.“

„Jasná vec, dajte to sem!“

...a už sa aj pustil do otvárania objektívu aby sa dostal k jemnej mechanike.

kalibrácia objektívu
kalibrácia objektívu 

Po chvíli bolo po probléme. Zo zoomu síce spravil pevné ohnisko, ale zato ostrenie je presné.

Keď som na začiatku písal, že som mal trošku obavy z tohto servisu, tak ku konci sa úplne rozplynuli. V cene opravy som mal ešte aj čistenie čipu.

čistenie čipu
čistenie čipu 

Tak fúkal tým kompresorom do foťáku až v ňom zrkadlo trepotalo ako vlajka vo vetre. Po takomto prefúknutí verím, že čip je úplne čistý a už nebudem musieť na fotkách retušovať špinky.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo ma však dostalo úplne do kolien, bolo milé a pohostinné chovanie majstra. Keď nasadil na foťák objektív, zmietol zo stola zvyšné šróbiky, nalial za pol deci Myslivca a pripili me si na podarenú opravu. Posťažoval sa mi ešte že kšefty veľmi nejdú, ale tak viete, KRÍZA...

nech už tá kríza skončí
nech už tá kríza skončí 
Peter Blahák

Peter Blahák

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

fotograf amater Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu