Aj takto by sme mohli pomenovať ľudovú pieseň, ktorá nebola iba pre zábavu, ale boli v nej skryté múdrosti starých otcov, rady starých materí a tiež rôzne udalosti, ktoré sa naozaj stali. Vďaka tomuto hudobnému dedičstvu sa tiež dozvedáme veľa o nárečiach jednotlivých častí Kysúc a o problémoch, ktoré trápili vtedajších ľudí. Či už to bola práca na poli, starosti o deti alebo obavy pred budúcnosťou. A aká je tá ich budúcnosť?
Nuž, a vďaka systematickej práci Pavla Kužmu sa najmä nestratí pre naše pokolenia. Nech zostanú zozbierané a ponúkané piesne večné, pretože nielen chlebom je človek živý, ale v tomto kontexte môžeme povedať, že i spevom. A ak si neviete spomenúť na melódiu niektorej z piesní, namiesto nôt oslovte starých rodičov, susedov alebo i známych skôr narodených, a tak sa pieseň minulosti môže stať výborným komunikačným prostriedkom aj pre súčasnosť. Spevom sa dá vypovedať mnoho a vďaka kysuckým folkloristom sa nespretŕhali korene minulosti, ale práve naopak, stále vypúšťajú výhonky uchovávajúce ľudovú slovesnosť.
Kysuce, ako región rázovitý a jedinečný, jeden z piatich Žilinskej župy, je bohatý nielen na dobrých ľudí a očarujúcu prírodu, ale vďaka takýmto vydavateľským počinom sa dozvedáme, že i na dejinné udalosti a plnú truhlicu spevavého dedičstva. Zalistujte si preto v tejto novučičkej knihe, z ktorej sa nám prihovára minulosť.