Nech už to dopadne akokoľvek, v Žilinskom kraji, a to si dovolím takto vysloviť, našich cestárov neprekvapí, pretože profesionálne pripravili techniku a materiál. Spoločný dispečing pre Oravu, Liptov, Turiec, Horné Považie a Kysuce vie vďaka moderným technológiám zasiahnuť tam, kde to bude potrebné. Náš dispečing je plne napojený aj na vysielanie “zelenej vlny”, ktorá je pre nás motoristov veľmi užitočná.
V zimnom období sa budú starať o 1363 kilometrov ciest II. a III. triedy, ktoré už monitorujeme aj elektronicky. Každý si môže osobne pozrieť nasadené sypače na našom webe (http://gis.zask.sk/FrontController?project=giszsk), kde sa práve nachádzajú, kam smerujú a čo práve vykonávajú. Do zimnej služby býva v našom kraji zapojených 350 cestárov a viem, že urobia všetko preto, aby boli naše krajské cesty v zime zjazdné. A keď vznikne niekde problém pri extrémnom snežení alebo vzniku poľadovice náhlou zmenou klímy, určite to svojimi skúsenosťami a svojou operatívnosťou prekonajú aj s pochopením nás všetkých. Pretože vtedy môžete mať aj tisíc sypačov, ale nedokážete zvládnuť všetko naraz. Tak ako doma, keď udržiavate svoj chodník a stále sneží a sneží a práve vtedy, keď ide k vám návšteva je opäť zasnežení vtedy tak potrebné ľudské pochopenie. A preto vám ďakujem za pochopenie pre neľahkú prácu našich cestárov. Ale teraz späť k cestám a ešte pre predstavu zopár údajov. Za takú priemernú zimu na krajské cesty nasypú naši cestári aj 50 tisíc ton inertného materiálu a do 10 tisíc ton chemického posypu. Čiže zjednodušene povedané jemné kamienky a soľ.
Chcel by som zaželať motoristom, aby mali ľahkú nohu na plyne a všetkým turistom a športovcom, aby si užili v našom kraji snehu. Viem, že ide o opačné prianie, aké by si asi želali cestári, ale tí vďaka svojej profesionalite zvládnu zimu tak, aby sme sa mohli nazývať Žilinský zjazdný kraj.