Efektívna vláda: Inšpirácia od Trumpa a Muska pre Slovensko

Jedna z najzaujímavejších iniciatív Donalda Trumpa rezonuje po celom svete – Ministerstvo pre efektívnu vládu.

Efektívna vláda: Inšpirácia od Trumpa a Muska pre Slovensko
Peter Blaškovitš (Zdroj: Archív - PB)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Tento projekt prináša nielen zníženie počtu štátnych úradníkov, ale aj transformáciu vládnych procesov prostredníctvom digitalizácie a umelej inteligencie. Ako by takýto koncept mohol fungovať v Európe, a konkrétne na Slovensku?

Efektivita v podaní Elona Muska

Vytvorenie ministerstva pre efektívnu vládu je symbolickým krokom smerom k modernejšiemu a štíhlejšiemu štátnemu aparátu. S Muskom na čele táto inštitúcia neznamená len škrty v rozpočtoch alebo znižovanie počtu zamestnancov, ale ide o hlbšiu premenu procesov, ktoré zabezpečujú chod štátu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Digitalizácia a umelá inteligencia sú pre vizionára Elona Muska úplne prirodzené. Tieto technológie už dlhodobo využíva vo svojich súkromných spoločnostiach na zvyšovanie produktivity a inovácie. Ak sa rovnaké princípy aplikujú na správu štátu, výsledkom môže byť efektívnejšia a pružnejšia vláda.

Európa ako príklad byrokracie

Keď sa pozrieme na európsky kontext, nachádzame úplne opačný trend. Byrokracia a neefektívnosť sú hlboko zakorenené v štruktúre európskych inštitúcií. Historický vývoj Európskej únie je ukážkovým príkladom toho, ako sa administratívny aparát neustále rozrastá.

Začiatky EÚ v roku 1948 sa niesli v skromných počtoch – v roku 1952 čerstvo vzniknutý Európsky parlament mal iba 78 členov. Dnes, po desaťročiach rozširovania a rozvoja, má parlament 720 členov, pričom každý z nich disponuje tímom asistentov, kanceláriami a rozpočtom. Podobný rast možno pozorovať aj pri Európskej komisii, ktorá má dnes de facto 33 komisárov, hoci pri jej zakladaní ich bolo oveľa menej. Každé rozšírenie EÚ znamená pridávanie nových komisárov a agendy, čo vytvára efekt snehovej gule.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko: Trend neefektivity

Od roku 1993, keď Slovensko získalo samostatnosť, sa počet úradníkov, ministerstiev a štátnych organizácií neustále zvyšoval. Napriek snahám o racionalizáciu, ako bolo napríklad zrušenie ministerstva pre privatizáciu a správu národného majektu, stále sme svedkami tvorby nových úradov, ako je napríklad Úrad na ochranu osobných údajov alebo Národný bezpečnostný úrad a ďaľšie.

Špecifickou črtou slovenského systému je tendencia vytvárať nové rezortné organizácie a ich rozdeľovanie. Ak vznikol tlak na zabezpečenie pracovného miesta alebo pokrytie agendy, často sa našlo „kreatívne“ riešenie v podobe nového úradu alebo funkcie. Tento trend vedie k nafukovaniu štátneho aparátu bez zodpovedajúceho nárastu efektivity.

SkryťVypnúť reklamu

Čas na zmenu: Lekcie od Muska pre Slovensko

Je načase seriózne sa zamyslieť nad tým, ako by Slovensko mohlo zefektívniť svoju štátnu správu. Znižovanie počtu úradníkov však nie je samoúčelné. Prvým krokom musí byť procesná optimalizácia – zjednodušenie a modernizácia procesov pomocou digitalizácie, automatizácie a umelej inteligencie.

Dôležitou lekciou, ktorú si môžeme vziať z príkladu USA, je, že efektívnosť neznamená len znižovanie výdavkov, ale aj schopnosť lepšie reagovať na potreby občanov. Na európskej úrovni by to mohlo znamenať dereguláciu a zníženie byrokratickej záťaže. Tento proces by prirodzene viedol k poklesu potreby štátnych úradníkov a efektívnejšiemu fungovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Vízia štátu pre 21. storočie

Inšpirácia projektom ministerstva pre efektívnu vládu Spojených štátov ukazuje, že zmena je možná. Slovensko má príležitosť nanovo definovať, ako funguje jeho štátna správa, a vytvoriť modernejší, agilnejší a efektívnejší systém.

Cesta k zmene nebude jednoduchá, no práve teraz je ten správny čas začať. Slovensko môže byť vzorom pre iné krajiny v strednej Európe a dokázať, že aj menší štát dokáže dosiahnuť veľké výsledky. Aj keď môžeme mať voči Elonovi Muskovi množstvo výhrad tak v tejto veci je načase, aby sme sa odvážili inovovať – tak ako to chce robiť práve on.

Peter Blaškovitš

Peter Blaškovitš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Som členom výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie a momentálne pôsobím aj ako poradca pre viaceré významné slovenské spoločnosti. Taktiež som založil Saudsko-slovenskú hospodársku komoru, ktorú vediem z pozície prezidenta. Predtým som úspešne riadil Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru a významne posilnil jej pôsobenie ako priamy sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Slovensko v oblasti energetiky. V rokoch 2016–2020 som viedol NCZI, kde sme úspešne zaviedli pripojenie lekárov do eZdravia a najmä doteraz najviac využívanú službu eRecept. Venujem sa témam národného hospodárstva, energetiky, obnoviteľných zdrojov, ale aj procesom v zdravotníctve. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu