Konsolidácia III - poučenie z neúspešného príbehu

Pokračovanie príbehu rodiny, ktorá nezvládla konsolidáciu financií a krachuje.

Konsolidácia III - poučenie z neúspešného príbehu
Peter Blaskovits (Zdroj: PB - Archív)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme sa venovali rodine, ktorá sa rozhodla konsolidovať svoje financie. Cieľom bolo znížiť náklady a zvýšiť príjmy, no namiesto toho sa postupne dostali na pokraj finančného krachu. Ako sa to mohlo stať?

PLÁN BEZ ÚSPOR

Rodina sa rozhodla sústrediť na zvýšenie príjmov namiesto šetrenia. Prenajali svoj byt mladej študentke, upravili splátku hypotekárneho úveru refinancovaním a znížili si úrokovú sadzbu na dva roky. Spočiatku všetko vyzeralo nádejne – úroky boli nižšie, príjem z prenájmu plynul a ušetrili aj na dovolenke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Študentka však začala šetriť na vlastných nákladoch. Najprv prestala platiť poplatok za parkovanie, čím rodina prišla o 10 eur mesačne. Neskôr prestala hradiť aj symbolický poplatok za spoločné priestory s argumentom, že tento poplatok bol nevymožiteľný (TRANSAKČNÁ DAŇ). Hoci išlo o malé sumy, každé zníženie príjmu sa prejavilo.

ZLOMOVÉ MOMENTY

Situácia sa skomplikovala, keď hlavný živiteľ rodiny prišiel o časť príjmu v dôsledku krátenia mzdy vo firme zasiahnutej ekonomickými problémami (POKLES HDP). S nízkou kvalifikáciou si mimo automobilového priemyslu nedokázal nájsť lepšie platenú prácu (DIVERZIFIKÁCIA PRIEMYSLU).

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým študentka dostala ponuku študovať v zahraničí s ubytovaním zadarmo, čo znamenalo úplnú stratu príjmu z nájmu. Na horizonte sa črtalo ešte jedno riziko – koniec dvojročnej fixácie hypotéky.

NEVYHNUTNÝ KRACH

Banka po skončení fixácie zvýšila úrokovú sadzbu, a tým aj mesačnú splátku o 20 %. Rodina sa dostala do dlhov, neschopná splácať nielen hypotéku, ale aj spotrebný úver na rekonštrukciu. Exekútor im zhabal obe autá a časť príjmu, a napokon museli predať veľký rodinný byt. Namiesto stabilnej konsolidácie skončili v malom dvojizbovom byte so stratou majetku a výrazne zníženou životnou úrovňou.

SkryťVypnúť reklamu

KONSOLIDÁCIA NIE JE LEN O PRÍJMOCH

Tento príbeh ukazuje, aké dôležité je myslieť na úspory už v čase, keď sú príjmy stabilné. Rodina si neznížila náklady, keď to bolo možné, a spoliehala sa na neisté zdroje príjmu, ktoré mohli kedykoľvek zmiznúť. Navyše, nepočítali s rizikami, akými sú ekonomické výkyvy či vyššie úrokové sadzby.

Ako dopadla naša rodina keď sa pokúsila konsolidovať domáce financie podľa aktuálneho receptu slovenskej vlády, to už vieme. A ako dopadne Slovensko? Povieme si nabudúce...

Peter Blaškovitš

Peter Blaškovitš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Som členom výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie a momentálne pôsobím aj ako poradca pre viaceré významné slovenské spoločnosti. Taktiež som založil Saudsko-slovenskú hospodársku komoru, ktorú vediem z pozície prezidenta. Predtým som úspešne riadil Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru a významne posilnil jej pôsobenie ako priamy sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Slovensko v oblasti energetiky. V rokoch 2016–2020 som viedol NCZI, kde sme úspešne zaviedli pripojenie lekárov do eZdravia a najmä doteraz najviac využívanú službu eRecept. Venujem sa témam národného hospodárstva, energetiky, obnoviteľných zdrojov, ale aj procesom v zdravotníctve. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu