Revolúcia na obzore: Čo môže priniesť spojenectvo Trumpa a Muska?

Nové spojenectvo má potenciál premeniť USA. Čo to znamená pre Európu?

Revolúcia na obzore: Čo môže priniesť spojenectvo Trumpa a Muska?
Peter Blaskovits (Zdroj: Archiv - PB)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V americkej politike sa črtá partnerstvo, ktoré má potenciál spôsobiť významné zmeny nielen v USA, ale aj v celosvetovom kontexte. Kombinácia Donalda Trumpa, politického lídra so silným reformným mandátom, a Elona Muska, technologického vizionára a inovátora, predstavuje nečakaný, no o to silnejší tandem, ktorý by mohol spustiť revolúciu v americkej ekonomike, štátnej správe a technologickom vývoji.

Táto aliancia – označme ju symbolicky ako TRUMUS – naznačuje zásadnú transformáciu v tom, ako Spojené štáty budú fungovať. Ich prístup k reformám, búranie stereotypov a presadzovanie minimalizácie štátneho aparátu môžu priniesť zmeny, ktoré pripomínajú priemyselnú revolúciu 18. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minimalistický štát a revolučné reformy

Obaja lídri majú spoločný záujem o minimalizáciu štátnej moci a outsourcovanie jej funkcií do súkromného sektora. Trumpovo víťazstvo vo voľbách bolo postavené na volaní po zásadných reformách, čo symbolizuje jeho slogan „Make America Great Again“. Jeho predstava štátu je jasná: menej byrokracie, viac efektivity.

Elon Musk pritom disponuje technológiami a zdrojmi, ktoré môžu zrealizovať revolučné zmeny, najmä v oblasti finančného systému. Výber daní zrejme prejde dramatickou zmenou a možno bude dokonca privatizovaný. Predstavte si paušálny systém doplnený o dane z každej obchodnej transakcie. Je dokonca možné, že USA opustia súčasný systém percentuálnych daní zo zisku, a je možné, že zrušia aj DPH (VAT), čím eliminujú zložité mechanizmy a administratívu. Alebo radikálne zníženie nákladov na štát, keďže mnohé funkcie by mohli byť outsourcované a spravované technologickými firmami s prísne meranou efektivitou.

SkryťVypnúť reklamu

Technológie ako motor zmien

Elon Musk už dávno nie je len vizionár v oblasti elektrických áut či vesmírneho cestovania. Jeho schopnosť využívať technológie na zlepšenie existujúcich systémov by mohla byť aplikovaná aj na štátnu správu. Automatizácia, umelá inteligencia a blockchain sú nástroje, ktoré by mohli úplne zmeniť výber daní, správu verejných financií či dokonca volebné procesy.

Podľa môjho názoru má tandem Trump-Musk potenciál prepracovať americkú ekonomiku na základe decentralizovaných a transparentných procesov. Odstránenie tzv. „deep state“ – siete nevolených úradníkov – a jeho nahradenie efektívnym modelom riadeným súkromným sektorom je jednou z možných ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to znamená pre Európu?

Pre nás v Európe je dôležité, aby sme tieto zmeny sledovali a poučili sa z nich. Ak si chceme udržať miesto medzi technologicky najvyspelejšími regiónmi, musíme venovať pozornosť trendom prichádzajúcim z USA. Minimalizácia štátnej správy, podpora technologických inovácií a zavedenie odvážnych ekonomických reforiem by mohli byť inšpiráciou aj pre nás.

Budúcnosť ukáže, či tandem Trump-Musk prinesie skutočnú revolúciu. Jedno je však isté: ak sa im podarí transformovať USA, dopady pocíti celý svet. A práve teraz je ten správny čas, aby sa Európa pripravila na tieto výzvy a dokázala na ne reagovať.

Peter Blaškovitš

Peter Blaškovitš

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  140x

Som zakladateľom analytického think-tanku pôsobiaceho pod Radou exporterov – EXPORT ANALYTICA, kde sa venujem najmä otázkam podnikateľského prostredia, energetike a reforme štátnej a verejnej správy. Od roku 2021 som členom som členom výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie a momentálne pôsobím aj ako poradca pre viaceré významné slovenské spoločnosti. Taktiež som založil Saudsko-slovenskú hospodársku komoru, ktorú vediem z pozície prezidenta. Predtým som úspešne riadil Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru a významne posilnil jej pôsobenie ako priamy sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Slovensko v oblasti energetiky. V rokoch 2016–2020 som viedol NCZI, kde sme úspešne zaviedli pripojenie lekárov do eZdravia a najmä doteraz najviac využívanú službu eRecept. Venujem sa témam národného hospodárstva, energetiky, obnoviteľných zdrojov, ale aj procesom v zdravotníctve. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu