Európa potrebuje silného lídra. Kde ho však nájsť?

Európa stojí na križovatke: nájde si silného lídra, alebo sa rozplynie v politických kompromisoch.

Európa potrebuje silného lídra. Kde ho však nájsť?
Peter Blaškovitš (Zdroj: Archív - PB)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Slovensko, rovnako ako celá Európska únia, ktorej je súčasťou, sa vyrovnáva s výzvami dnešnej doby. V tomto článku sa na problematiku pozriem skôr z ekonomickej perspektívy a menej z kultúrno-hodnotového hľadiska.

Sme pod tlakom geopolitiky

Všade čítam, ako kroky a politika administratívy Donalda Trumpa narúšajú a zasahujú do EÚ. Na druhej strane sa obávame vplyvu Ruska a východných mocností. Dokonca samotné Rusko priznáva, že stráca vplyv v bývalých štátoch ZSSR. A potom je tu prejav viceprezidenta USA  J. D. Vancea.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky tieto reakcie nie je potrebné podrobne študovať. To, čo je podľa mňa absolútne podstatné, je fakt, že asi nikdy v histórii EÚ nebola spoločenská objednávka na jednotu väčšia. Keďže som na úvod spomenul, že sa budem venovať skôr ekonomike, znamená to najmä jednotu v podobe spoločného trhu a obnovy našej konkurencieschopnosti.

Kde je európsky líder?

Máme tu správu Maria Draghiho, mali sme summit premiérov, kde sa o konkurencieschopnosti a postavení EÚ vo svete vážne diskutovalo, prijímame mnoho rezolúcií. No a toto je presne tá EÚ, ktorú všetci tak trochu „trpíme“.

V prvom rade, každý tím potrebuje lídra – silného lídra, ktorého hlas je dôveryhodný a vážený. V tomto prípade si pomôžem Donaldom Trumpom. Jeho hlas sa od nástupu do funkcie stal jedným z najvplyvnejších na svete. Nechajme teraz bokom obsah jeho vyjadrení – realita je taká, že čokoľvek povie, okamžite vyvolá reakciu a získa pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

A práve toto v Európe chýba – jeden silný hlas. Keď sledujem reakcie EÚ, napríklad na posledný prejav J. D. Vancea v Mníchove, vyjadrila sa už asi desiatka európskych politikov. Nezachytil som však žiadnu reakciu od niektorého z hlavných predstaviteľov orgánov EÚ ako jednotného a pevného hlasu Únie.

Európa v ekonomickom zápase

To isté platí aj v ekonomike. Nevieme zostaviť silnú lobistickú delegáciu EÚ s pevným a jasným lídrom, ktorý by sadol do lietadla a išiel vyjednávať s Donaldom Trumpom o budúcich clách. Nie sme toho schopní, pretože takého jednotného lídra nemáme.

Prosím, nechápme to ako volanie po autoritárstve. Hovorím o rešpektovanom lídrovi. Najlepší lídri si rešpekt budujú prirodzene, tak ako Donald Trump, aj keď si o jeho politike nemusíme myslieť nič dobré. Netvrdil by som však preto, že v USA snáď zlyhala demokracia, alebo že tam nastupuje diktatúra. Práve naopak – dlhodobá absencia silného líderstva vygenerovala Donalda Trumpa ako odpoveď na spoločenskú objednávku. A spoločenská objednávka je predsa základom demokracie.

SkryťVypnúť reklamu

Čo Európa má a čo jej chýba

Späť však k EÚ a spoločnému postupu. Ekonomické prostredie Únie tvorí 450 miliónov obyvateľov, výborný inovačný a ľudský kapitál. Áno, nemáme prírodné zdroje, ale vieme ich dovážať a máme jednu z najvyspelejších infraštruktúr na svete, ktorá umožňuje efektívny pohyb tovaru, služieb a ľudí po kontinente. Toto sú základy, na ktorých by sme mali stavať.

V poslednej dobe sa však viac zaujímame o to, čo o nás hovoria naši západní či východní susedia, čo o nás hovorí ďaleká Ázia a ako nás môže využiť prostredníctvom migrácie Afrika.

Európa stráca dôveru v samú seba

Opäť sa teda vrátim k prejavu J. D. Vancea, o ktorom tak horlivo diskutujeme. Prečo vlastne? Prečo americký viceprezident dokáže vyvolať v Európe vášnivejšiu diskusiu než ktorýkoľvek európsky predstaviteľ?

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom je podľa mňa vnútorné uvedomenie si, že J. D. Vance má v podstate v niečom pravdu. No stále sa natíska otázka – prečo nevypočujeme vlastný hlas zvnútra EÚ?

Únia sa nachádza v období Keď jej prestávajú dôverovať vlastní obyvatelia, a dôvodom sú podľa mňa jej najvyšší predstavitelia – či už EÚ ako celku, alebo jednotlivých členských štátov. Sú to ľudia, ktorí sú v prvom rade politici. Ak sa pozrieme na ich životopisy, zistíme, že ich posledná reálna firemná, podnikateľská či korporátna skúsenosť – ak vôbec nejakú mali – siaha desaťročia dozadu.

Od politikov k lídrom

To, čo robí Trumpa a najmä Elona Muska silnými, je práve fakt, že pochádzajú z reálneho prostredia tvrdého obchodu, kde sa súperí a kde sa bojuje o každú piaď svojho impéria.

U nás sú však predstavitelia z úplne iného prostredia. Ako príklad si vezmime život a kariéru Ursuly von der Leyen, ktorá je od roku 2005, teda už takmer 20 rokov, vo vrcholovej politike, a jej kontakt s realitou je minimálny. Podobne je na tom aj Viktor Orbán, ktorý sa stal premiérom už v roku 1998 a odvtedy je vo vysokej politike – to znamená, že viac ako 30 rokov nemal "normálnu" prácu. A takto by sme mohli pokračovať, bohužiaľ, až k nám domov.

Takže buď si v EÚ nájdeme čas na sebareflexiu a začneme sa zamýšľať nad tým, koho chceme vidieť riadiť naše štáty a európske inštitúcie, alebo budeme iba komentovať, čo sa deje okolo nás, zatiaľ čo nás samotných „rozožerú" zaživa.

Peter Blaškovitš

Peter Blaškovitš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Som členom výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie a momentálne pôsobím aj ako poradca pre viaceré významné slovenské spoločnosti. Taktiež som založil Saudsko-slovenskú hospodársku komoru, ktorú vediem z pozície prezidenta. Predtým som úspešne riadil Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru a významne posilnil jej pôsobenie ako priamy sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Slovensko v oblasti energetiky. V rokoch 2016–2020 som viedol NCZI, kde sme úspešne zaviedli pripojenie lekárov do eZdravia a najmä doteraz najviac využívanú službu eRecept. Venujem sa témam národného hospodárstva, energetiky, obnoviteľných zdrojov, ale aj procesom v zdravotníctve. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu