(Ne)bezpečný fenomén pozmeňujúcich návrhov

Legislatívny proces by mal byť pilierom dobrej správy vecí verejných. No v praxi vidíme mnohé jeho slabiny.

(Ne)bezpečný fenomén pozmeňujúcich návrhov
Peter Blaškovitš (Zdroj: Archív - PB)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podnet na tento článok mi dala nedávna správa o zmene v zákone o kritickej infraštruktúre. Táto zmena, uskutočnená formou poslaneckého pozmeňujúceho návrhu, otvára možnosť dovážať na Slovensko jadrový odpad. Podobné príklady sme mohli vidieť aj pri neslávnej zmene zákona o eZdraví (zákon má oficiálne zložitejší názov, ale pre naše potreby ho budem nazývať takto). Ministerstvá, ktoré by za takéto zákony mali niesť zodpovednosť, však často tvrdia, že s pozmeňujúcimi návrhmi nemajú nič spoločné.

Je to paradoxné – máme legislatívny proces, ktorý vyžaduje odborné posudzovanie, širokú diskusiu a precízne pripomienkovanie, no tento proces môže byť úplne znegovaný jednoduchým hlasovaním vo výbore a následne v pléne parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vznikajú zákony

Zákony, ktoré sa na Slovensku prijímajú, majú v zásade nasledujúci proces (budem hovoriť iba o tzv. vládnych návrhoch zákonov). Návrh zákona zvyčajne pochádza z dielne gestora – či už ide o rezort, rezortnú organizáciu, alebo ústredný orgán štátnej správy. Po odborných diskusiách prechádza návrh na tzv. vnútrorezortné pripomienkové konanie (VPK).

Následne, po vyhodnotení pripomienok v rámci rezortu, ide návrh na medzirezortné pripomienkové konanie (MPK). V tomto kroku sa otvára diskusia a návrh zákona môžu pripomienkovať odborná verejnosť aj všetky subjekty, ktorých sa zmena zákona týka, resp. môže týkať.

SkryťVypnúť reklamu

Po vyhodnotení (vynechám detaily tzv. rozporového procesu, ktoré sú komplikované) a zapracovaní či zamietnutí pripomienok sa návrh posúva na odborné rady vlády. Následne ide na rokovanie vlády, ktorá, ak návrh schváli, posúva ho do parlamentu.

Návrh, ktorý prejde touto náročnou prípravou putuje do parlamentu, kde prebiehajú tri čítania.

Tu sa návrh dostáva na tzv. prvé čítanie, kde prebieha najmä všeobecná rozprava. Druhé čítanie sa zameriava na rokovanie príslušných výborov, kde sa môžu prijímať pozmeňujúce návrhy. A tu sa dostávame k podstate.

V druhom čítaní však prichádza kľúčový bod – možnosť predložiť poslanecké pozmeňujúce návrhy. Tieto návrhy môže podať skupina 15 poslancov, a ak získajú podporu výboru a pléna parlamentu, stávajú sa súčasťou zákona. Často bez dostatočného odborného posúdenia a bez zapojenia verejnosti. Jednoducho povedané, ak aj ministerstvo pripraví odborne kvalitný návrh zákona na vládnej úrovni, zopár poslancov dokáže celé toto úsilie zvrátiť. Potom, ako sa návrhom, ktorý prešiel vládou, začne zaoberať parlament, stratí jeho predkladateľ formálnu kontrolu nad svojim návrhom. Môže ho iba ako celok stiahnuť z rokovania, ak nesúhlasí s prijatými zmenami.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka odbornosti

Môžu poslanci nahradiť odborné posudzovanie? Dokážu sami vyhodnotiť komplexné dopady zmien? Pri všetkej úcte – jeden človek, akokoľvek schopný, nedokáže nahradiť proces, do ktorého boli zapojené desiatky odborníkov, stovky hodín analýz a skúsenosti z praxe.

Dva príklady, ktoré hovoria za všetko

  1. Zákon o kritickej infraštruktúre: Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že s poslaneckým návrhom na zmenu pravidlei pre dovoz jadrového odpadu nemalo nič spoločné.

  2. Zákon 153/2013 o NZIS (eZdravie): NCZI sa dištancovalo od pozmeňujúceho návrhu, ktorý významne ovplyvnil fungovanie systému.

V oboch prípadoch platí rovnaký scenár - odborne pripravený návrh zákona bol narušený pozmeňujúcim návrhom, ktorý rezorty musia rešpektovať a implementovať. To podkopáva dôveru verejnosti v legislatívny proces a zároveň komplikuje prácu ministerstiev.

Čo s tým

Pozmeňujúce návrhy sú síce legitímnym nástrojom, ale ak sa používajú nesprávne, môžu narobiť viac škody ako úžitku. Tu sú dve ponaučenia, ktoré by sme si mali vziať:

SkryťVypnúť reklamu
  1. Menej zásahov do legislatívy: Stabilita právneho prostredia je kľúčová. Úspešná vládna administratíva by sa mala zamerať na efektívnu exekutívu a presúvať pravidlá do nižších právnych predpisov, ako sú vyhlášky.

  2. Vyváženie legislatívneho procesu: Pozmeňujúce návrhy by mali prechádzať podobne dôkladným posudzovaním ako samotné návrhy zákonov. Bez odbornej diskusie a analýzy ich dopadov hrozí prijatie zmien, ktoré môžu mať negatívne dôsledky.

Legislatíva je mocný nástroj, no musí byť používaná s rozvahou a zodpovednosťou. Ak chceme zabezpečiť kvalitné zákony, je nevyhnutné, aby bol proces transparentný, odborný a odolný voči zneužitiu.

Pre tých, ktorých by legislatívny proces zaujal detailnejšie, odporúčam prezentáciu Ministerstva vnútra o legislatívnom procese. Je to jednoduchý a zrozumiteľný prehľad, ako by mala tvorba zákonov fungovať.

Pozmeňujúce návrhy sú dvojsečná zbraň. Je len na nás (resp. na poslancoch Národnej rady), aby sme ich používali správne a nepodkopávali dôveru v právny systém, ktorý má slúžiť nám všetkým.

Peter Blaškovitš

Peter Blaškovitš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Som členom výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie a momentálne pôsobím aj ako poradca pre viaceré významné slovenské spoločnosti. Taktiež som založil Saudsko-slovenskú hospodársku komoru, ktorú vediem z pozície prezidenta. Predtým som úspešne riadil Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru a významne posilnil jej pôsobenie ako priamy sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Slovensko v oblasti energetiky. V rokoch 2016–2020 som viedol NCZI, kde sme úspešne zaviedli pripojenie lekárov do eZdravia a najmä doteraz najviac využívanú službu eRecept. Venujem sa témam národného hospodárstva, energetiky, obnoviteľných zdrojov, ale aj procesom v zdravotníctve. Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu