Poznáte to. Miesto slušnej a vecnej diskusie lietajú nadávky a silno emočne zafarbené vyhlásenia. Miesto toho, aby o závažných veciach debatovali odborníci, od ktorých si politici nechajú poradiť, o nich debatujú ľudia, ktorí nemajú tušenia, o čom sa vlastne rozprávajú. Taká slovenská klasika.
Niežeby sa k navrhovanému zákonu Ministerstva kultúry odborníci nevyjadrovali. Práve naopak. Kričia a bijú na poplach. Na svete je petícia na zachovanie RTVS, otvorená výzva viac než tisíc (!) zamestnancov Rozhlasu a televízie Slovenska, znepokojenie nad návrhom vyjadruje aj Európska vysielacia únia.
No počúvať odborníkov nie je momentálne v kurze. Miesto toho sa im odporuje nasledovnými argumentmi, ktoré si v tomto článku vyvrátime.
Argument 1: Spravodajstvo RTVS je neobjektívne, tendenčné a nevyvážené
Problematika spravodajstva je azda tou najťažšou v mediálnej sfére. Potvrdí vám to ktokoľvek, kto okolo tvorby správ čo i len prešiel. Aj na našej škole sa dáva veľký dôraz na to, aby budúci redaktori vedeli verejnosť informovať objektívne a vyvážene.
Pravdou však je, že na Slovensku diváci považujú spravodajstvo RTVS ako najobjektívnejšie spravodajstvo plnoformátových celoštátnych televízií. Vyjadrilo sa tak 26% opýtaných v prieskume pre Median SK.
Otázne je tiež, čo si predstavíme pod pojmom vyváženosť. Ako uviedol generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj v jednom z rozhovorov, vyváženosť nie je to, že dáte päť minút priestor Židom, a potom rovnako päť minút Hitlerovi.
Argument 2: RTVS má takmer nulovú pôvodnú tvorbu
Je pravdou, že RTVS produkuje menej pôvodnej tvorby ako to bolo napríklad pred rokom 1989. Dôvodom je však jej dlhodobé podfinancovanie. Prednedávnom zrušené koncesionárske poplatky boli dlhodobo na úrovni 4,64€. Za málo peňazí veľa muziky jednoducho mať nejde.
Napriek tomu RTVS podporuje pôvodnú slovenskú tvorbu. Do svojho vysielania zaradila viaceré filmy a dokumenty, súťaž Traf to!, mimoriadne úspešný seriál Čas nádejí, úspešnú rozprávku Tri zlaté dukáty, reláciu Najvernejší, detské programy ako Čekyho hudobný labák, Naj škola a Dokážeš to!
RTVS je zároveň význam producentom slovenských filmov. Spomenúť môžeme napríklad filmy Invalid, Piargy, Slúžka, Tancuj Matylda a iné.

Argument 3: RTVS má priveľa licencovaných formátov
Licencované formáty sú formáty, ktoré vznikli v zahraničí a ukázali sa ako divácky úspešné. Pre televíziu je bezpečnejšie siahať práve po takýchto formátoch. Vymyslieť vlastný formát stojí nemalé peniaze, ktoré v prípade diváckeho neúspechu daného programu boli, obrazne povedané, zbytočne vyhodené.
Dokazuje to aj porovnanie dvoch programov, ktoré RTVS odvysielala v minulom roku. Zábavná súťaž Traf to! bol pôvodný formát RTVS. Divákov nezaujal natoľko, aby si zaslúžil pokračovanie v podobe druhej sezóny. Naopak, divácky veľmi úspešná show Pečie celé Slovensko, ktorá čaká na svoju štvrtú sezónu, je licencovaný formát pôvodne britskej súťaže The Great British Bake Off.
Argument 4: RTVS zlyhala, keď stratila vysielacie práva na významné športové podujatia
Znova sme pri peniazoch. Ako sme si už povedali, RTVS ich mala dlhodobo málo. Dlhé roky bola samotná Slovenská televízia, dnes jedna z organizačných zložiek RTVS, v strate. Tento trend sa podarilo otočiť relatívne nedávno. Ceny vysielacích práv na medzinárodné športové podujatia medzi tým výrazne stúpli. V konkurenčnom prostredí so súkromnými vysielateľmi verejnoprávna inštitúcia jednoducho nemala dosť prostriedkov na to, aby konkurenciu preplatila.
Kto tu teda zlyhal? V prvom rade štát. Ak by bol rozpočet RTVS väčší, mala by viac prostriedkov, ktoré mohla využiť napríklad aj na zaistenie prenosov Majstrovstiev sveta v hokeji. Svetielkom nádeje sa zdalo navýšenie rozpočtu v podobe nového financovania RTVS z HDP nášho štátu. Ale len kým sa toto financovanie neznížilo o 50 miliónov eur.

Argument 5: Veď RTVS aj tak nikto nesleduje
Verejnoprávna televízia a rozhlas síce nie sú lídrom na našom mediálnom trhu, ale napriek tomu ich podľa prieskumov sleduje približne rovnaký počet divákov, ako komerčnú TV JOJ.
Počúvanosť Slovenského rozhlasu je taktiež pomerne veľká - v prieskumoch mu patrí druhé miesto hneď po Rádiu Expres. Argument, že RTVS vlastne nikto nepozerá a nepočúva, je teda absolútne klamstvo.
A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je čisto politicky motivovaný návrh bez akýchkoľvek racionálnych argumentov. Je dôležité, aby RTVS, aj keď nie je ideálna, ostala v takej podobe, v akej je dnes. Aby sa z nej nestala nekritická hlásna trúba akejkoľvek vlády. Pretože ak sa raz zobudíme do rána, v ktorom nám z televízie hlásateľ povie, že Rusko vo vojne na Ukrajine nie je agresor, vtedy už bude neskoro na protesty.