
Ak budete dodržiavať niekoľko následujúcich princípov pár mesiacov, vaše financie začnú naberať úplne iný smer.
Najlepšie bude sledovať si svoje výdaje aspoň jeden mesiac. Bez toho aby ste sa nejako kontrolovali, proste choďte na autopilota. Písať si do excelu prípadne niekam na papier, koľko ste minuli a na akých veciach. Potom sa na to po mesiaci pozrite a zhodnoťte, čo bolo nevyhnutné a čo sa dalo zaobstarať inak, poprípade si označte farebne, čo ste museli či nemuseli kúpiť.
V prvom rade by ste sa mali naučiť udržať na uzde svoj chtíč. To znamená, že keď sa chce ísť môj kamarát najesť do McDonaldu, ja radšej nepôjdem. Poprípade pôjdem, ale nič si nedám. Samozrejme, radšej by som nešiel, pretože v mojom prípade ak už som tam, tak veľmi ťažko dokážem odolať. Toto sa dá samozrejme adaptovať na viacero vecí.
Maličkosti sú kľúčom k veľkým veciam. Svet sa tvorí z maličkostí. A to platí aj pri financiách. Ak chodíte často na kávu s priateľmi, nemusíte si predsa dať ku káve aj minerálku. Dajte si len kávu, alebo iba minerálku. Koniec koncov, ku každej káve by mali podávať aj sifón, poprípade pohár vody. Čo vám dokáže aspoň z časti nahradiť minerálku.
Vždy večer keď prídete domov, siahnite do peňaženky medzi drobné. Vysypte si ich na stôl. Nájdite si pohár, do ktorého tieto drobné budete odkladať pravidelne každý večer. Vďaka eurám môžte mať niekedy v peňaženke dosť veľkú sumu, preto si určite minimálny “večerný” vklad, povedzme 3 eurá. Nevadí ak drobné na konci dňa mať nebudete, dáte ich iba vtedy, keď budete mať. Dajte si ale záväzok, že z týchto peňazí nebudete brať. Ako keby neboli! Je veľmi príjemné po dvoch mesiacoch pohár vysypať, prerátať a uvedomiť si, že máte nasporených 150 euro.
Skúste sa na veci pozerať iným pohľadom, tzv. dvojitým pohľadom. Znamená to, že ak Vás minerálka a káva stojí 4 eurá, vynásobte si to dvomi. To znamená, že 4x2=8. Presvedčte sami seba, že káva s minerálkou vás nestojí 4 eurá, ale 8. Ak aj po tejto výslednej sume si poviete “áno, som schopný zaplatiť za kávu a minerálku 8 eur a mám na to”, kúpte si ju. Ak Vám suma 8 euro príde vysoká, tak si dajte len kávu.
Ja osobne nad všetkým čo si kupujem rozmýšľam dvojitým pohľadom. Notebook, ktorý som si kúpil ma nestál 1200 euro, ale 2400. Kniha me nestála 20 eúr, ale 40. Chcem si kúpiť nové auto a na cenovke je 35.000 eúr, no moja cena znie 70.000 eúr - a na to ešte nemám. Ak som ochotný kúpiť auto za cenu 70.000 eúr, nebudem ľutovať, keď si kúpim auto za 35.000 eúr.
Ak som ochotný za kávu a minerálku zaplatiť 8 eúr, nebude mi vadiť zaplatiť len 4 eurá.
Dáva Vám to logiku? Je to vlastne taký pozitívny sebaklam. A zabezpečíte si tým jednu vec. Nikdy sa Vám nestane to, že by ste si kúpili vec, ktorá by bola pre Vás drahá. Lebo by ste za ňu predsa dali aj dvojnásobok!
Takýmito rôznymi vylepšovákmi si môžete veľmi pestro zlepšiť svoju finančnú situáciu. Niektorým sa to môže zdať šialené, ale keď to skúsite, určite si tým nepohoršíte. Ja to takto praktizujem už dlhšiu dobu a mám overené, že to funguje. Skúste to aj vy!