Ďalší posledný deň prímeria na Donbase

Písmo: A- | A+

Keď som v piatok ráno písal o tom, že je posledný deň prímeria na Donbase, to som netušil, že sa udalosti vyvinú celkom inak.

V piatok večer pán Porošenko /ukrajinský prezident, pokiaľ náhodou niekto nevie/ po dlhej a predpokladám hodne ťažkej porade RNBO / to je Rada bezpečnosti a obrany Ukrajiny/, vyhlásil predĺženie prímeria o ďalších 72 hodín. A to napriek tomu, že predchádzajúcich 7 dní neprinieslo žiadnu podstatnú zmenu vo vzťahoch medzi donbaskými teroristami a zvyškom ukrajiny. Teroristi každodenne ostreľovali pozície ukrajincov, následkom bolo k piatkovému večeru niečo viac ako 20 zabitých a niekoľko desiatok zranených ukrajinských vojakov. Zdá sa, že sa teroristom podarilo posilniť svoje pozície, ba čo viac, počas tých 7 dní sa donbaský teror začal rozliezať do okolitých oblastí - po tom ako bolo niekoľko úsekov železničnej trate v Doneckej a Luganskej oblasti vyhodených do vzduchu, sa podobné incidenty objavili už aj v susednej Záporožskej a Charkovskej oblasti. Snáď len zázrakom sa žiaden vlak s ľuďmi nevykoľajil a nedošlo k veľkému nešťastiu /v Donecku bol pri výbuchu zničený nákladný vlak, obete na šťastie neboli /. Väčšina teroristov plne odignorovala ponuku ukrajinskej vlády na zloženie zbraní a regulovanie krízy mierovou cestou. Až na málo výnimiek, jednu z nich ukazuje aj toto video, na ktorom /pokiaľ teda môžme veriť tomu, že je pravé/ je človek, ktorý bojoval na strane teroristov a prešiel na ukrajinskú stranu, a vyzýva k tomu aj svojich bývalých spolubojovníkov . Dotyčný na videu hovorí o tom, kde bojoval, o tom, že napriek strachu prešiel na ukrajinskú stranu, kde sa mu nič nestalo, nikto mu neublížil, vyzýva preto svojich spolubojovníkov k tomu, aby urobili to isté a nechali celú túto "špinavú" prácu, tiež o tom, že teroristov podporuje ruská strana, čomu svedčí aj používanie zbraní akých na Ukrajine niet, no na oplátku ruská strana už odmieta preberať telá mŕtvych občanov RF, ktorí padli v týchto bojoch a tak ich teroristi zahrabávajú do zeme "ako psov", a na koniec o tom, že na strane teroristov niet nijakej ideológie, bojujú tam v prvom rade iba kvôli peniazom . 

O tom, že na Ukrajine bojujú aj ruskí občania hovorí aj tento spravodajský príspevok - v čase okolo piatej minúty sa hovorí o mŕtvych, dovezených z Ukrajiny. Táto skutočnosť je v Rusku utajovaná, v príspevku sa hovorí , ako manželka zabitého musela čakať dva týždne, kým jej vydali telo, aby ho mohla pochovať. Aj to sa jej podarilo len takpovediac "po známosti". Na rozdiel od faktov o mŕtvych je verbovanie ďalších žoldnierov v Rusku verejné, hľadajú sa tankisti, delostrelci, piloti, v prvom rade bývalí vojaci, ktorí sa už zúčastnili bojových akcií. Viď tamže, čas cca 3min 30. Verbujúci pravdepodobne nemajú problém s ľudskými zdrojmi, nakoľko ruská propaganda existujúci konflikt opisuje ako ťaženie "kyjevskej junty" proti ruskojazyčnému obyvateľstvu Donbasu, takže každý ruský patriot si považuje za svoju povinnosť zúčastniť sa tohto "spravodlivého boja proti fašistom" na strane teroristov, pričom bude presvedčený o tom, že koná správne - už som o tom písal tu . Títo ľudia si asi neuvedomujú, že okrem iného svojimi činmi narúšajú aj zákony svojej vlasti - neoprávnené ozbrojovanie sa, vytváranie nelegálnych vojenských či polovojenských organizácií, nelegálne prekročenie štátnej hranice, nelegálny prevoz zbraní cez hranicu ... Pričom nemajú žiadnu istotu, že sa niekedy vrátia aj živý - telá mŕtvych boli nájdené pochované v lesoch okolo Slovjanska, ale aj iných miest, nahádzané do jazier v uvedenej oblasti, a najnovšie správy hovoria o tom, že ruskými pohraničníkmi bol rozstrieľaný mikrobus s teroristami vracajúcimi sa do Ruska... že by vrchol cynizmu ? Nie, nemyslím si to. Za vrchol cynizmu považujem to, keď z úst ruských predstaviteľov počuť výzvy na ukončenie konfliktu. Ako v OSN, tak aj na dvoj- či trojstranných rokovaniach.. Na to asi treba mať hodne hrubú kožu a silný žalúdok. 

O náladách v ruskej spoločnosti dáva určitý obraz aj tento prieskum verejnej mienky. Podľa jeho výsledkov, 91 percent obyvateľov získava obraz o dianí na Ukrajine hlavne z televízie, pričom nehľadá ďalšie zdroje informácií /toto bude všeobecný fakt, o ľuďoch v iných častiach sveta platí asi to isté, žiaľ../. 79 percent je presvedčených o tom, že spravodajstvo objektívne informuje o dianí na Ukrajine, 59 percent podporuje ruskú podporu proruských síl na Donbase, 64 percent opýtaných suhlasí s účasťou občanov Ruskej federácie v konflikte a zhruba 40 percent je za vojenskú intervenciu Ruska v danom konflikte. Dovolím si upozorniť cteného čitateľa, že ak budeme to, čo do nás hustia naše televízie, považovať za demagógiu, tak táto "demagógia" bude len malým odvarom, rozprávkou na dobrú noc proti tým klamstvám, ktoré šíria ruské mainstreamové masmédiá. Manipuláciu s informáciami, hlavne v spravodajstve o Ukrajine, priznali už aj samotní ruský novinári , malý príklad tu /zadržaný novinár sa priznal, že tému na reportáž dostal z Moskvy, v spravodajstve komentoval použitie fosforových bômb, ktoré ako priznáva, na vlastné oči nevidel /. Takýchto prípadov už bolo viac a ironicky vzniká otázka, na čo vôbec Moskva posiela vojnových reportérov na Ukrajinu, ak si obsah spravodajstva v Moskve vymýšľajú sami . 

Pán Porošenko v piatok podpísal ekonomickú časť dohody o asociácii Ukrajiny a EU. To je tých asi 5kg husto popísaného papiera, ktoré mal podpísať Janukovyč ešte v novembri minulého roka. A tým, že nepodpísal, spustil takú lavínu udalostí, o akej by sa mu asi ani v najhoršom sne nesnívalo. Ani jemu, ani žiadnemu inému ukrajincovi. Veď kto z tých študentov, ktorých v chladnej novembrovej noci neľudsky zmlátil Berkut by sa bol len odvážil pomyslieť, v akej situácii sa ocitne ich vlasť o sedem mesiacov. A nielen ich vlasť. Tento konflikt nie je konfliktom Ruska s Ukrajinou. Je to konflikt Ruska proti hodnotám usporiadanej a slušnej spoločnosti, občianskej spoločnosti, ktorá pre svoj život a rozvoj potrebuje mier a spoluprácu. Nech už sú naše každodenné problémy akokoľvek ťažké a nepríjemné, ešte stále žijeme v mieri a nemusíme sa obávať o svoje životy a životy svojich najbližších. Vojna však vie drasticky zúžiť okruh problémov - zostane len jeden - ako prežiť. 

Prímerie malo jasný cieľ, skončiť konflikt mierovou cestou. Ukázať zvyšku sveta, že ukrajinci majú skutočný záujem na mierovom skončení tohto nezmyselného bojovania.. Zdá sa však, že napriek snahe ako ukrajinskej strany tak aj európskych politikov, zámer prímeria nevyšiel . Pán Kučma to včera zhodnotil veľmi stručne /pán Kučma je bývalý ukrajinský prezident, minulého týždňa ako zástupca ukrajinskej strany viedol v prítomnosti zástupcu OBSE rokovania so zástupcami teroristov - tzv DNR a LNR, teda Doneckej a Luganskej ľudovej republiky - rokovania mali dve kolá a výsledok je 0, slovom nula /. Včera pred kamerami povedal /čas cca 5min 20/, že ak Rusko pochopí, že je lepšie žiť v mieri, nájde spôsob ako stiahnuť tých ľudí /myslí tým tých, ktorí sa zúčastnili rokovaní zo strany teroristov/, pretože oni predstavujú záujmy Ruska. Výstižné. Čo sa dá robiť v takejto situácii? Neviem, dúfam že európsky politici to vedia, a nájdu spôsob, ako to urobiť. Ťažko je mi veriť, že sa ruská "verchuška" sama spamätá a vydá inou cestou. Nenasvedčuje tomu vôbec nič. 

Som zvedavý, čo prinesie dnešný večer /prímerie má končiť o 22hod kyjevského času/. Písať znova príspevok o ďalšom poslednom dni prímeria sa mi už akosi nechce... 

Skryť Zatvoriť reklamu