Keď Kleon dobyl Torone, postupoval smerom na Amfipolis a podnikol neúspešný útok z Eionu na Stageiron, no podarilo sa mu útokom zmocniť sa Galepsu, kolónie Tasu. Z Galepsu poslal po požiadavku Perdikkovi, aby mu prišiel pomôcť. Takisto poslal poslov do Trácie ku kráľovi Podomantov, aby mu tiež poslal čo najviac žoldnierov a sám čakal v Eione. Brasidas na neho čakal pri meste Kerdylion, ktoré je blízko Amfipolidy. Odtiaľ je výhľad na všetky strany, takže počítal, že Kleon by nemohol pred ním tajne postupovať. Preto sa rozhodol, že tam si na Kleona počká. Trákovia boli známi ako vynikajúci vojaci, ale nemali takú kvalitu ako aténski či iní hopliti z iných gréckych miest a ponúkali svoje služby každému, kto im dobre zaplatil alebo im ponúkol podiel na koristi. Preto jedna časť išla ku Kleonovi a Brasidas si najal 1500 tráckych žoldnierov. Celkové Brasidove vojsko pozostávalo okrem už spomenutých Trákov aj zo všetkých Edonov, myrkinských a chalkidských ľahkoodencov, ktorých mal asi tisíc, potom vojakov z Amfipolidy. Hoplitov si najal asi dvetisíc a k tomu asi 300 gréckych jazdcov. Z celého vojska si ponechal 1500 vojakov pri Kerdyliu a ostatných pod Klearidasovým velením poslal k Amfipolide.
Kleon chcel asi Brasida unaviť, keďže videl, že situácia pre neho nie je výhodná, zotrvával v pôvodnom postavení a nič nerobil, no nakoniec bol nútený urobiť to, čo od neho Brasidas očakával. Disciplína v jeho armáde nebola na veľmi vysokej úrovni a vzhľadom k tomu, že nebol profesionálny veliteľ, ale bol ustanovený mestom, tak aténski vojaci, ktorí nemali veľa zmyslu pre taktiku a stratégiu, sa začali proti nemu búriť a tým priamo nahrávali Brasidovi do karát. Kleon, pretože bol populista, ustúpil vojakom a vydal sa na pochod. Myslel si, že bude mať také isté šťastie ako pred troma rokmi a mesto Amfipolis dobyje. Pritiahol teda k Amfipolide, utáboril sa pred mestom na neďalekej výšine. Keď Brasidas videl, že Kleon postupuje, ustúpil z Kerdylia a tajne vstúpil do Amfipolidy. Nechcel totiž Kleonovi ukázať všetku svoju silu a počítal s tým, že keď Kleon zistí aké slabé sily má proti sebe, tak bude ním pohŕdať a nebude si dávať pred ním pozor. Vyjsť z mesta a zoradiť vojsko proti Aténčanom sa nerozhodol preto, lebo nedôveroval vlastným silám. V jeho vojsku totiž neboli veľmi skúsení vojaci a sám stál proti aténskym hoplitom, ktorí už niečím prešli. Preto sa rozhodol, že využije bojovú taktiku. Jeden z jeho činov bol práve ten, kde sa snažil Kleona presvedčiť o tom, že nemá veľké sily na obranu Amfipolidy. Kleon ako neprofesionál mu na to naletel. Dokonca sa stalo to, že keď sa Kleon utáboril pred Amfipolidou, ľutoval, že so sebou nezobral obliehacie stroje, aby mohol mesto dobyť jedným útokom. Keď Brasidas takto učičíkal Kleona a videl, že Aténčania nemajú v poriadku ani tábor, vybral si 150 hoplitov s tým, že nečakane na Aténčanov zaútočí a podarí sa mu rozvrátiť celý aténsky tábor. Zvolal si teda všetkých svojich vojakov, aby im dodal odvahy a vysvetlil im svoje úmysly.
Povedal približne toto: „ Peloponézania, netreba vám veľmi pripomínať, že ste prišli z tej krajiny, ktorá vďaka svojej statočnosti bola vždy slobodná a že vy, Dórovia, budete bojovať proti Iónom, nad ktorým ste zvyčajne víťazili. Teraz vám vysvetlím, aký útok mám na mysli, aby niekto nemal obavu, že podstupujeme nebezpečenstvo po oddieloch a nie všetci naraz. Som tej mienky, že nepriatelia vystúpili na vrch, lebo pohŕdajú našimi silami. Zdá sa, že tam vystúpili bezstarostne , neorganizovane aby si prezreli terén a vonkoncom asi nerátajú s tým, že by im niekto z mesta vyšiel oproti, aby s nimi bojoval. Kto najlepšie vystihne takéto chyby nepriateľa a zároveň podnikne útok zodpovedajúci jeho silám nie otvorene a v zovretých šíkoch, ale ako je to v danej chvíli výhodné, ten dosiahne najväčší úspech. Veľkú slávu prinášajú tie vojenské úskoky, ktoré najlepšie klamú nepriateľov a priateľom prinášajú najväčší osoh. Ak sa teda nepriatelia ešte nepripravili na vojnu a sú celkom spokojní, máme šancu ich prekvapiť a poraziť. Ja chcem so svojimi vojakmi na nich zaútočiť hlavným úderom do ich stredu skôr, ako sa spamätajú a zostavia si bojový plán. A ty, Klearides, len čo zistíš, že nepriatelia sú v tiesni, rýchlo otvor bránu a s celým zvyšným vojskom vyraz z mesta a nasleduj nás do boja. Dúfam, že takto sa nepriateľ čo najskôr dá na útek. Veď kto útočí na nepriateľa, neskôr je pre neho hroznejší ako ten, kto s ním práve bojuje. A ty buď chrabrý, ako sa patrí na Sparťana a vy, spojenci, statočne nasledujte svojho veliteľa. Uvedomte si, že pre bojový úspech sú potrebné tri podmienky: pevná rozhodnosť, pocit statočnosti a podriadenie sa veleniu. Vedzte, že teraz môžete obstáť vďaka vašej statočnosti, vašej slobode a tomu, že sa pokladáte za spojencov Lacedemončanov, alebo sa môžete stať otrokmi Aténčanov; v lepšom prípade (keď nebudete predaní od otroctva) vám hrozí ťažká poroba a tým aj uškodíte záujmu oslobodenia všetkých Grékov. Nuž smelo do boja! Majte na mysli, za aké dobro teraz bojujete. Čo sa mňa týka, dokážem, že som nielen schopný rečami oduševňovať iných, ale že činmi preukážem, ako si viem plniť svoju povinnosť." Týmto preslovom Brasidas povzbudil svojich vojakov a vlial im odvahu na nastávajúceho boja.
„Po príhovore začal robiť prípravy na výpravu a vystrojil ostatnú časť vojska, ktorému velil Klearidas pri takzvaných tráckych bránach, odkiaľ mal Klearidas na jeho rozkaz odrážať útoky Aténčanov. Medzitým Aténčania zistili, že Brasidas zostúpil od Kerdylia a že v meste, do ktorého bolo zhora vidieť, obetuje pri Aténinej svätyni podľa zvyčajných obradov. Kleon sa s vojskom priblížil k mestu, aby pozoroval nepriateľa, keď tu aj on dostal správu, že celé nepriateľské vojsko je v meste a je ho omnoho viac, než si myslel, lebo je vidieť množstvo konských a ľudských nôh (ktoré bolo vidieť spod brány), nepriateľ sa teda zrejme chystá do vojny. Na základe toho sám Kleon podišiel k bráne a presvedčil sa o pravdivosti tejto správy, vydal rozkaz ustúpiť, lebo zistil, že jeho akcia by nemusela mať úspech a nemal v úmysle stretnúť sa v boji s nepriateľom skôr, kým neprídu posily a predpokladal, že ak rýchlo ustúpi, unikne stratenému boju. Osobne velil na ľavom krídle, kde vojaci už odchádzali smerom k Eione (tadiaľ bol jediný možný priechod). Keďže sa mu však zdalo, že ústup je pomalý, otočil pravé krídlo a sám začal ustupovať späť, čím odhalil bok vojska. Vtedy Brasidas zistil, že prišla príhodná chvíľa a ak dal povel svojmu aj ostatným oddielom: „Nečakali nás, jasne to vidieť z pohybu ich kopijí a hláv, takto sa na nepriateľa nečaká. Teraz otvorte brány, ktoré som kázal otvoriť a smelo odrazu udrime na nepriateľa." Potom vyšiel bránou vedúcou k palisáde, ďalej cez prvú bránu dlhého múru a usiloval sa dostať behom so svojím oddielom priamo na stred Aténčanov. Tí boli vystrašení neporiadkom vo vlastných šíkoch a chrabrosťou protivníka, a tak ich Brasidas zahnal na útek. Súčasne aj Klearidas podľa príkazu vyšiel z tráckych brána zboku napadol nepriateľa. Stalo sa, že Aténčania napadnutí z dvoch strán, podľahli zmätku. Ľavé krídlo Aténčanov, ktoré už postupovalo po ceste k Eionu, sa odtrhlo od ostatného vojska a utieklo. Brasidas sa hnal dopredu pozdĺž pravého krídla počas jeho ústupu a bol zranený. Vojaci, ktorí boli pri ňom, ho zdvihli a odniesli z boja. Aténčania si ani nevšimli, že Brasidas bol zranený, ale ani to by im nepomohlo. Pravé krídlo Aténčanov (na ktoré zaútočil Klearidas) sa držalo statočnejšie. Kleon si od samého začiatku nedokázal udržal pozície, preto sa hneď dal na útek. No myrkinský ľahkoodenec ho dostihol a zabil. Hopliti, ktorí boli sústredení na vrchu, zomkli svojej rady a dva či tri razy odrazili Klearidov útok a držali sa dovtedy, kým ich jazda a ľahkoodenci neobkľúčili zo všetkých strán, nezasypali strelami a nezahnali na útek.
Teraz už utekalo všetko aténske vojsko, predsa však kto sa nedostal do nepriateľských rúk a nebol zabitý jazdou alebo ľahkoodencami, dostal sa cez hory rozličnými cestami do Eionu. Brasidas, ktorého doniesli do mesta ešte živého, sa dozvedel o víťazstve svojho vojska a vzápätí zomrel. Ostatné vojsko pod velením Klearida prestalo prenasledovať nepriateľa, zvlieklo z padlých výstroj a postavilo tropaion.
Potom všetci spojenci v plnej zbroji odprevadili Brasida a pochovali ho s verejnými poctami v meste pred vtedajším námestím. Nakoniec obyvatelia Amfipolidy ohradili Brasidov hrob a teraz mu prinášajú ako svojmu hrdinovi obete a usporadúvajú na jeho počesť preteky a výročné slávnosti. Odvtedy začali pokladať Brasida za zakladateľa svojho mesta, zbúrali Hagnonove budovy a odstránili všetko, čo by mohlo Hagnona pripomínať ako zakladateľa kolónie. Urobili to preto, lebo Brasida skutočne pokladali za záchrancu mesta a za vtedajšej situácie v strachu pred Aténčanmi pripisovali veľký význam spojenectvu s Lacedemončanmi. Teraz, v čase ich nepriateľstva s Aténčanmi, nenachádzajú už nijaké výhody alebo dôvody, pre ktoré by mali Hagnona uctievať.
Mŕtvoly padlých vydali obyvatelia Amfipolidy Aténčanom. Aténčanov zahynulo asi 600, Brasidových vojakov iba 7, lebo Aténčania museli bojovať bez bojového zoskupenia a v nesmierne ťažkých bojových podmienkach. Zásluhu na tom mal aj strach, ktorému predtým podľahli. Keď Aténčania pochovali mŕtvych, odplávali domov a Klearidas zostal s vojskom v Amfipolide."
Smrťou Kleona a Brasida sa zmiernili nepriateľstvá medzi Aténčanmi a Lacedemončanmi. Títo dvaja totiž boli najväčší vojnoví štváči. Kleon z dôvodu svojej ctižiadostivosti a namyslenosti z úspechu pri Pyle a Brasidas tiež z obdobných dôvodov. Môj názor je ten, že ak by Brasidas nezomrel, tak Lacedemončania by Atény dobyli skôr a hlavným mestom Grécka by teraz bola Sparta.