12. rok vojny- 1. časť- rokovania medzi Argom a Lacedemonom.

" V nastavajúcom letnom období, hneď na začiatku jari, sa Argejčania začali znepokojovať. Príčinou ich obáv bolo, že neprišli boiótski poslovia ktorí, ako sľúbili, mali prísť, ako aj to, že sa dozvedeli o zničení Panaktu a že bolo uzavreté osobitné spojenectvo s Boióťanmi a Lacedemončanmi. Mali totiž strach, že zostanú sami, lebo všetci ich vojaci mali záujem prejsť na stranu Lacedemončanov. Predpokladali, že Lacedemočania nahovorili Boióťanov, aby zničili Panakton a pridali sa k mierovej zmluve s Aténčanmi. Aténčanom, ako sa zdalo, bolo všetko známe a vedeli, že oni, Argejčania, už nemôžu vstúpiť do spolku ani s Aténčanmi, hoci predtým dúfali, že keby ich mier s Lacedemončanmi nemal vydržať, mohli by byť aspoň spojencami Aténčanom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Argejčania si uvedomovali túto ťažkú situáciu a mali obavy, aby nemuseli bojovať odrazu proti Lacedemončanom, Tegejčanom, Boióťanom a Aténčanom. Hoci predtým nechceli pristúpiť na mierovú dohodu s Lacedemončanmi, lebo mali na pamäti ich postavenie na Peloponéze, no v súčasnej dobe uznali, že bude najlepšie s nimi uzavrieť spojenectvo, aby podľa možnosti neprišli do prehratej vojny.

Argejskí vyslanci začali po príchode do Lacedemonu rozhovory o podmienkach mieru. Predovšetkým žiadali, aby sa niektorému mestu, alebo jednotlivcovi, zverilo rozhodovanie o pohraničnom území Kynurii, ktoré medzi nimi vyvoláva ustavičné nepriateľstvo ( na tomto zemí sú 2 lacedemonské mestá ). Nato Lacedemončania vyhlásili, že to vonkoncom neprichádza do úvahy, nakoniec argejskí vyslanci navrhli, aby sa v krajnom prípade uzavrel mier na 50 rokov, pričom sa obidve strany zaviažu, že nebudú riešiť spory zbraňami, ako to bolo predtým, ak by vznikol spor o toto územie, že sa musia riešiť vojensky, ako sa to už stalo, keď si jedna i druhá strana pripisovala víťazstvo, pričom nebolo dovolené prenasledovať porazených za hranice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spočiatku sa Lacedemončanom tieto návrhy zdali hlúpe, no potom ich požiadavkám vyhoveli a spísali zmluvu v snahe, aby bol Argos stoj čo stoj ich spojencom. Potom navrhli legátom Argu, aby sa vrátili do Argu skôr, ako zmluva nadobudne platnosť. aby predložili túto zmluvu na schválenie ľudovému zhromaždeniu a v prípade, že bude schválená, nech sa vrátia do Lacedemonu pred sviatkom Hyakintii a potvrdia to prísahou."

Čo na záver? Asi nič, lebo nič sa na to povedať nedá. Tukydides vo svojej knihe Historiai tieto deje opisuje tak, ako keby predchádzajúce snahy nemali zmysel a sami Argejčania prestali byť aktívni v získavaní spojencov proti Lacedemončanom. Alebo by to bola len zásterka? Uvidíme ako sa to vyvŕbi v nasledujúcej časti. Nasledujúca časť bude zaujímavá v tom, že tam bude zmienka o Alkibiadovi a jeho aktívny vstup na politickú scénu formou podrazu. Ako keby sa naši politici od neho učili. A nielen to, asi viem odkiaľ je obľuba porušovať aj potvrdené zmluvy.

Alojz Bogric

Alojz Bogric

Bloger 
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčastnosť a nebude vedieť, čo ho môže čakať v budúcnosti. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaPolitika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu