17. rok vojny - 13. časť - Návrat Aténčanov do Katany a

rozhodnutie Syrakúzanov. V predchádzajúcej časti som vám opísal ako dopadol 1. pozemský konflikt medzi Aténčanmi a Syrakúzanmi. Aténčania zvíťazili, ale bolo to víťazstvo na vážkach. Ak ste pozorne čítali, tak viete, čo bolo príčinou porážky syrakúzskeho vojska. Nedostatok spánku, nedisciplinovanosť, slabé bojové skúsenosti a ešte jeden aspekt, na ktorý neskôr poukáže Hermokrates- priveľa veliteľov. Zatiaľ čo na strane aténskeho vojska boli tieto aspekty- odpočinutí vojaci, disciplinované a skúsené vojsko i skúsení dvaja velitelia. Na druhej strane Syrakúzanov od úplnej porážky zachránilo to, že bojovali s plným nasadením a veľmi im pomohla ich jazda, zatiaľ čo Aténčania kvôli nedostatku vlastnej jazdy nedosiahli úplné víťazstvo, aké by mohli dosiahnúť. Túto stať Tukydides vo svojej knihe ukončil tým, že Syrakúzania poslali oddiel na ochranu Olympeie... a tam aj dnes budeme pokračovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

"Aténčania však nešli do svätyne, ale pozbierali mŕtvoly svojich padlých, pokládli ich na hranicu a strávili noc na bojovom poli. Na druhý deň, podľa dohody o prímerí, dovolili Syrakúzanom, aby pozbierali mŕtvoly svojich padlých. Na strane Syrakúzanov padlo asi 250 vojakov, straty Aténčanov boli asi 50 mužov. Aténčania zobrali výstroj a výzbroj z padlých nepriateľov a odplávali do Katany. Keďže bola zima a nemohli v týchto miestach viesť vojnu, poslali do Atén po jazdu a zhromaždili všetkých spojencov z oblasti Sicílie, aby si s nimi syrakúzska jazda len tak ľahko neporadila. Chceli aj nazhromaždiť peniaze zo Sicílie a čakali ich aj z Atén, aby si na svoju stranu získali niektoré sicílske mestá, o ktorých boli presvedčení, že sa im takto ochotnejšie podriadia. Nakoniec si zhromažďovali aj potraviny, aby ich mali dosť, keby na jar opäť začali robiť výpady proti Syrakúzanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z týchto príčin sa Aténčania vrátili do Naxu a do Katany, aby tam prezimovali. Syrakúzania pochovali svojich padlých a potom zvolali zhromaždenie ľudu. Na zhromaždení vystúpil Hermokrates, muž ktorý bol práve taký rozumný, aké mal vojnové skúsenosti a schopnosti statočného veliteľa. Sám začal povzbudzovať ľud, aby nepodliehal beznádeji, že boli porazení. Veď ich bojové odhodlanie nebolo zlomené, ich nešťastie vyplynulo z nedostatočnej bojovej disciplíny. Napokon, povedal, ich porážka nebola až taká hrozná a musia brať do úvahy, že podľahli pre svoju neskúsenosť v boji, ktorí sa museli stretnúť v boji s najskúsenejšími Grékmi. Druhá príčina ich porážky bola v tom, že mali veľa veliteľov ( až 15 stratégov), čo pri nejednotnom velení viedlo k neporiadku a k anarchii. Keby si zvolili menej stratégov, ale skúsených a keby ešte cez túto zimu cvičili vojsko zložené z hoplitov, keby zadovážili zbrane vojakom, ktorí ich nemajú, vtedy- ako povedal- by pravdepodobne porazili nepriateľov, lebo k chrabrosti, ktorá je pre nich typická sa môže pridať aj zmysel pre vojenskú disciplínu a výcvik. Tieto prednosti sa budú navzájom upevňovať, lebo disciplína sa zväčšuje vo vojnových nebezpečenstvách a statočnosť, ktorá je prirodzene daná, bude sa znásobovať súčasne s dôverou v nadobudnuté skúsenosti získané výcvikom. Preto treba zvoliť iba niekoľko veliteľov s neobmedzenou právomocou a vojakov zaviazať prísahou, že sa nechajú viesť podľa najlepšieho svedomia stratégov. Takto budú môcť utajiť všetky vojenské tajomstvá a všetko ostatné si pripravia v poriadku a v slušnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si to Syrakúzania vypočuli, rozhodli sa prijať všetky jeho návrhy a zvolili si troch stratégov: samého Hermokrata, Herakleida, Lysimachovho syna a Sikana, syna Exekestovho. Vyslali aj poslov do Korintu a Lacedemonu žiadať spojencov o pomoc, aby s ich pomocou začali rozhodne vyhlásenú vojnu proti Aténčanom a tak ich donútili odísť zo Sicílie, alebo aby im aspoň zabránili posielať ďalšie posily na Sicíliu.

Aténske loďstvo medzi tým odplávalo z Katany do Messeny, ktorej sa chceli zmocniť zradou. Ale tento zámer im nevyšiel, lebo len čo Alkibiades dostal rozkaz vrátiť sa do Atén, vedel, že bude odsúdený na smrť a preto oznámil Messenčanom, priateľom Syrakúz, všetko, čo sa malo udiať. Messenčania bez prieťahov uväznili a usmrtili sprisahancov, ktorí ich chceli zradiť a keď sa Aténčania priblížili k mestu, Messenčania sa chopili zbraní, aby nedovolili Aténčanom vstúpiť do mesta. Aténčania tam čakali 13 dní, ale keď ich začalo trápiť nepriaznivé počasie a nedostatok potravín, bez akéhokoľvek úspechu odtiahli do Naxu, kde sa utáborili v opevnenom tábore, aby tam prezimovali. Zároveň do Atén poslali loď, aby im do jari poslali jazdu a peniaze."

SkryťVypnúť reklamu

Syrakúzy sa z tejto porážky veľmi rýchlo spamätajú a ešte ak na dôvažok, príde zo Sparty Gyllipos a zaúraduje tam Alkibiades, tak Aténčania budú na tom neveľmi dobre. Ešte vyhrajú niekoľko potyčiek ako na súši, tak aj na mori, ale budú to iba také strety, v ktorých sa zocelí vojsko Syrakúzanov a zdokonalia a zladia sa velitelia. V ďalších častiach vám vďaka Tukydidovi a jeho Historiai opíšem, ako sa budú snažiť Syrakúzania a Aténčania dostať každý na svoju stranu mesto Kamarinu.

Alojz Bogric

Alojz Bogric

Bloger 
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčastnosť a nebude vedieť, čo ho môže čakať v budúcnosti. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaPolitika

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu