17. rok vojny - 6. časť- Odplávanie aténskeho vojska do Regia.

Blíži sa 6. jún, 66. výročie operácie Overlord, ktorá sa začala operáciou Neptún. Pred 66. rokmi sa začala akcia, ktorá bola podobná tej pred 2424. rokmi, čo do veľkosti, rozsiahlosti, tak aj do významu, ale s iným výsledkom. Dúfam, že redakcia novín SME si túto udalosť všimne, ak zoberiem do úvahy, že 220. výročie dobytia Bastily, akosi opomenuli. Pevninskí Aténčania so svojimi spojencami zaútočili na ostrov, kde ich čakali. Ostrovania Briti (spolu so spojencami z USA, Francúzska a vojsk iných národov) zaútočili na pevninu, kde ich nečakali. Ale aspoň v niekoľkých veciach sa Spojenci v r. 1944 n.l. poučili od Spojencov v č. 414. p.n.l. Tukydides vo svojej knihe, ktorá bola nazvaná Historiai a u nás preložená pod názvom Dejiny peloponézskej vojny, nám opisuje túto inváziu spred 2424. rokmi. Opísali sme si prípravy a teraz sa budeme venovať priamo postupu invázneho vojska a invázii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

"Medzi tým sa Aténčania a všetci spojenci zhromaždili pri Kerkyre. Tam stratégovia urobili novú prehliadku vojska, určili taktiku postupu a zakotvenia. Celé loďstvo rozdelili na 3 časti a každú časť zverili jednému stratégovi, aby neplávali všetci spolu a aby mali všetci hlbokú vodu, miesto v prístave a potraviny, keď sa priblížia k pevnine. Aténčania mysleli aj na to, že prítomnosť veliteľa v každom oddiele zvýši disciplínu a poriadok. Potom velitelia vyslali do Itálie a na Sicíliu tri lode, aby zistili, ktoré mesta ich príjmu a rozkázali im, aby im vyšli oproti a ukázali im prístavy, kde bude možné zakotviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po takých prípravách celá výprava Aténčanov a ich spojencov sa pohla od Kerkyry a smerovala k Sicílii. Dokopy mala 144 trier a dve päťdesiatveslice z Rodu; z toho počtu bolo sto lodí atických, z ktorých bolo 60 bojových, ostatné prepravné. Zvyšok loďstva boli lode z ostrova Chios a ostatných spojencov. Hoplitov bolo celkove 5100, z nich 1500 bolo Aténčanov, odvedených podľa odvodných zoznamov, 700 z nich boli téti. Ostatní účastníci výpravy boli spojenci a 500 Argejčanov. 250 hoplitov pochádzalo z Mantineie. Lukostrelcov bolo 480 a z nich 80 boli Kréťania. Vo vojsku bolo aj 700 Roďanov- prakovníkov a 120 ľahkoodencov z Megár, ktorí boli utečenci. Na jednej prepravnej lodi bolo 30 koní a jazdcov. Viacej koní Aténčania nebrali, dúfali, že v Itálii alebo na Sicílii si kone získajú.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto silné bolo loďstvo, čo plávalo do tejto vojny ako prvé. Za ním sa plavilo 30 lodí s obilím a pekármi, murármi a staviteľmi na palube, okrem toho ešte viezli potrebné náradia na stavbu opevnení. Za tými loďami plávalo 100 zoradených člnov. Za výpravou sa plavilo ešte aj veľa obchodných člnov a nákladných lodí, kvôli obchodu. Všetky tieto plavidlá sa pohli od Kerkyry a brázdilo Iónske more. Keď sa výprava dostala k Iapyžskému mysu a k Tarentu (každá loď mala svoj vlastný kurz a aj tam musela zakotviť), potom sa plavili na juh popri italskom pobreží. No italské mestá Aténčanov neprijímali a nevpúšťali ich na svoje trhy, dovolili im len vplávať do prístavov v ich vodách, no niekedy ani to nie. Nakoniec sa loďstvo dostalo do Regia na južnom cípe Itálie, kde sa zhromaždili všetky plavidlá. Aténčanov do mesta neprijali a museli sa utáboriť pred opevnením pri Artemidinom chráme, kde im občania Regia zriadili trh a umožnili nakupovať. Po utáborení vytiahli lode na breh a odpočívali. Potom začali vyjednávať s Regijčanmi a žiadali ich aby ako Chalkiďania pomohli Leontinčanom, ktorí sú takisto Chalkiďanmi. Oni im odpovedali, že sa nepridajú ani na jednu stranu a budú robiť, na čom sa spoločne dohodnú, ako ostatní Italici. Potom aténski stratégovia rozmýšľali o lepšom spôsobe akcií na Sicílii, čakajúc, kedy sa vrátia lode z Egesty, ktoré tam boli vopred vyslané, aby sa presvedčili, či Egesťania majú peniaze o ktorých vraveli v Aténach ich vyslanci.

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým Syrakúzania dostali z mnohých oblastí a aj od vlastných vyzvedačov správy, že Aténčania sú už v Regiu. Bez otáľania sa začali pripravovať na obranu. Do jedných miest vyslali poslov, do iných vojenské oddiely, inde umiestnili posádky a vykonali prehliadku jazdeckého vojska a pechoty, aby sa presvedčili či je všetko v poriadku. Robili aj iné potrebné vojnové prípravy, lebo čo nevidieť vypukne vojna."

V ďalšej časti vám opíšem, ako Egesťania prekabátili Aténčanov a ešte aké sú protikladné povahy Nikia, Alkibiada a Lamacha. Nikiové snahy sa ako vždy minú účinkom, aj keď na jeho strane stál spočiatku taký vojvodca ako Lamachos.

Alojz Bogric

Alojz Bogric

Bloger 
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčastnosť a nebude vedieť, čo ho môže čakať v budúcnosti. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaPolitika

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu