Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“

Alebo keď intelektuáli kráčajú len po povrchu – a aj keď náhodou zakopnú o podstatu, radšej ju obídu, než by ju otvorili

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prečítal som si článok Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“

https://komentare.sme.sk/c/23493978/spolocnost-rozvratena-politikou-pise-michal-havran.html

A niečo zásadné mi tam chýbalo.

Michal Havran má nepochybne talent – jazykový, štýlový, dramaturgický. Vie písať. Vie navodiť atmosféru, pracovať s kultúrnymi referenciami a vystihnúť estetiku spoločenského úpadku. Jeho texty sú plné patosu, úvah, obrazov a metafor. Lenže tentoraz, v článku o „rozvrátenej spoločnosti politikou“, to zostalo len pri brilantnom krúžení okolo prázdna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lebo ak je spoločnosť naozaj rozvrátená – a s tým súhlasím – tak sa treba pýtať: Kto je skutočnou príčinou? Kto systematicky ničí sekulárnu liberálnu demokraciu, racionalitu, vedu, školstvo a hodnoty slobody jednotlivca?

Havran však nikde nevysloví kľúčové slová: náboženský fundamentalizmus, klerikalizmus, konzervatívny populizmus, masová infantilizácia cez vieru v nadprirodzeno a následný kolaps kritického myslenia. Namiesto toho sa obmedzí na estetickú kritiku formy: že politici kričia, diskusie sú plytké a niekto urazil vedca.

Ale kto je v pozadí? Kto v tejto krajine premrežoval školstvo náboženskou dogmou? Kto otvoril dvere do parlamentu ľuďom ako Záborská, Kuffovci, Čepček, Taraba, Vašečka…? Kto útočí na sekularitu štátu? Kto vyhlasuje vojnu liberálom a liberálnej demokracii? Kto zľahčuje a relativizuje slovenskú klérofašistickú minulosť a vydáva náboženské tmárstvo za „posvätné tradičné hodnoty“?

SkryťVypnúť reklamu

Náboženstvo je dnes preukázateľne hlavním ideologickým motorom dnešného populistického rozvratu sekulárnej liberálnej demokracie a racionality a súčasne aj jeho hlavným beneficientom.

Zopár príkladov:

Protiliberálne vyhlásenia

Róbert Fico: „Musíme všetci postaviť obrovskú hrádzu progresívnej a liberálnej ideológii, ktorá sa šíri ako rakovina.“

„Liberalizmus a predstava liberálnej demokracie úplne zlyhala, je neefektívna a my musíme rozmýšľať, ako zefektívniť demokratické spôsoby riadenia štátu.“

Ján Čarnogurský: „Liberálna demokracia je chorá. Je to systém, ktorý vedie k úpadku morálky a tradičných hodnôt.“

SkryťVypnúť reklamu

Milan Krajniak: „Liberáli chcú zničiť tradičnú rodinu a vnucujú nám svoje zvrátené hodnoty.“

Protisekulárne vyhlásenia

Anton Chromík: „Sekulárny štát je ilúzia. Slovensko by malo byť postavené na kresťanských základoch.“

Richard Vašečka: „Oddelenie cirkvi od štátu je chyba. Kresťanské hodnoty by mali byť základom našej legislatívy.“

Protidemokratické vyhlásenia

Štefan Kuffa: „Demokracia je len nástroj, ktorý môže byť zneužitý na šírenie nemorálnosti.“

Marian Kotleba: „Parlamentná demokracia je falošná. Potrebujeme silného vodcu, ktorý ochráni národ.“

Proti menšinám:

Milan Majerský: „Korupcia a LGBTI sú pliagy, ktoré ničia krajinu.“ „Aj korupcia, aj LGBTI+ môžu zlikvidovať národ ako taký.“

SkryťVypnúť reklamu

Marián Kuffa: „Gejovia a lesby sú niekedy horší než vrahovia.“

Milan Mazurek (Republika): „Cigánski asociáli nikdy nič neurobili pre tento národ a nikdy neurobia,“ a prirovnal rómske deti k „zvieratám v ZOO“.

To nie sú len „marketingové výstrelky“. To je ideologický prevrat, ktorý Havran jednoducho odignoroval a nepomenoval – alebo sa ho pomenovať proste neodvážil.

Havran píše, že politika sa zmenila na šou, že stratila racionalitu a víziu. Fajn. Ale prečo? Lebo vízia je racionálna vec. A racionalita u nás už prehrala so slepou vierou, iracionálnou emóciou a autoritárskou dogmou. A túto porážku nespôsobil čínsky TikTok, ale systematické rozkladanie myslenia cez cirkevný vplyv, zaostalé školstvo a antiosvietenstvo ako slovenská „tradičná kultúrna norma“.

Havran píše, že „televízna zábava je politika“ a že „blázinec prestal liečiť“. Opäť len metafora. Ale kto tu ten blázinec postavil? Kto umlčiaval vedu? Kto z politiky urobil púťové moralizovanie a dogmatickú a demagogickú kazateľnicu? Kto dodal populistom Ficovi a Matovičovi moc a ideologickú podporu? Kto pred voľbami čítal antiliberálne Pastierske listy?

Volil azda týchto konzervatívnych populistov sekulárny liberál? Nie. Volil ich nabudený, indoktrinovaný veriaci volič, vedený slepou vierou, resentimentom a panickým strachom z moderného sveta.

Všetky systémové dezinformačné a konšpiračné média do nohy slúžia jedinému pánovi — populistickým klerikálnym konzervám a cirkvy. Či už v Rusku, USA, Maďarsku, na Slovensku alebo všade inde na svete. Neexistuje žiadne systémové pro-liberálno-demokratické dezinformačné médium. Prečo asi?

A tak Havranov text zostáva len formálnou elegiou bez odvahy dotknúť sa podstaty. Kráča po povrchu umierajúcej demokracie, komentuje jej farbu, pach a polohu – ale nevykoná hĺbkovú biopsiu. Nezistí skutočnú príčinu smrteľnej choroby našej umierajúcej sekulárnej liberálnej demokracie.

Tento jeho článok je ako kultivovaný intelektuálny monológ v divadle plnom efektného dymu ale racionálneho ticha. Má slová, má rytmus, má emóciu – ale nemá pravdu. Nie preto, že by zámerne klamal, ale preto, že sa tej pravde veľkým oblúkom vyhol.

A bez pravdy niet budúcnosti a ani nádeje.

Ak si niekto kladie otázku, kto skutočne stojí za touto šialenou postfaktickou dobou, odpoveď znie:

slepá fanatická viera, autoritárske tmárstvo ale aj zbabelosť intelektuálov pomenovať skutočného nepriateľa racionálneho rozumu.

Presne všetko to, čo Havran neurobil.

A táto zbabelosť má aj svoje meno: selektívne kritické myslenie spôsobené kognitívnou disonanciou a vysokým konfirmačným skreslením.

Je to stav, keď autor ostro vníma politické a spoločenské absurdity, ale vedome prehliada ich skutočné korene – lebo sa skrývajú v ideológii, ktorej sa netrúfa ani len dotknúť.

P.S. Priatelia, a vy to ako vidíte?

Čo myslíte, kto dnes skutočne stojí za rozkladom sekulárnej liberálnej demokracie a racionality?

Quo bono? – „Komu toto všetko prospieva?“

Táto otázka je kľúčová vždy, keď sa svet mení na chaos.

A moja odpoveď?

Cirkvi, ktorá už dnes nedokáže zvíťaziť v racionálnom férovom verejnom diskurze, a preto jej vyhovuje takéto tmárske, emocionálne, dezinformačné a manipulatívne prostredie.

Konzervatívnym populistom a oligarchom, ktorí v skutočnosti nemajú čo ponúknuť okrem sektárskej identity, strachu a falošných sľubov, a preto potrebujú dezorientovaného, slepo veriaceho, poddajného voliča.

Autoritárskym režimom (Putin, Orbán), pre ktorých je liberálna demokracia hrozbou, a preto ju potrebujú zosmiešniť, rozložiť a nahradiť „tradičným autoritárskym poriadkom“.

Konšpiračným médiám a ideológom, ktorým demokratická sloboda slova neslúži na hľadanie objektívnej pravdy, ale len na systematické šírenie strachu, bludov a chaosu – čo im prináša peniaze, vplyv, moc a fanatických nasledovníkov.

Quo bono?

Určite nie demokratickému občanovi. Nie individuálnej a náboženskej slobode pre všetkých. Nie sekulárnej liberálnej demokracií. Nie mierovej a prosperujúcej budúcnosti.

Ale len tým, ktorí by v kvalitne kriticky vzdelanej, racionálnej a slobodomyselnej demokratickej spoločnosti nikdy nemali šancu získať rozhodujúci vplyv a takto lacno si uzurpovať všetku moc, ako v nejakej banánovej republike.



Vladimír Bojničan

Vladimír Bojničan

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  1 303x

Som sekulárny liberálny demokrat, ateista, úspešný podnikateľ, aktívny účastník novembra 89 ako vysokoškolský študent, mám vysokoškolské vzdelanie - EF SVŠT BA, mám veľké a myslím že aj opodstatnené obavy o ďalší vývoj nielen našej sekulárnej liberálnej demokracie, ale aj racionality ako takej. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
INESS

INESS

109 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu