Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu

Konzervy a klerikáli vždy len strašili, škodili a brzdili pokrok a to aj na našom Slovensku.

Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V mojom blogu “Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu” som sa zaoberal problematikou ako a prečo škodia dogmatíckí konzervatívci a klerikáli sekulárnej liberálno-demokratickej spoločnosti. Teraz by som chcel svoje predošlé úvahy podporiť aj najvypuklejším domácim príkladom.

V období druhej vlády Mikuláša Dzurindu (2002–2006) sa na slovenskej politickej scéne vyprofilovali dve výrazné frakcie s odlišnými víziami pre budúcnosť krajiny: proreformné liberálne krídlo vedené Ivanom Miklošom a konzervatívne krídlo reprezentované Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH) pod vedením Pavla Hrušovského. Tieto dve skupiny mali rozdielne priority, čo viedlo k napätiu a nakoniec k rozpadu vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proreformné liberálne krídlo:

Ivan Mikloš, ako podpredseda vlády a minister financií, inicioval sériu zásadných ekonomických reforiem zameraných na modernizáciu a liberalizáciu slovenskej ekonomiky. Medzi hlavné opatrenia patrili:

• Daňová reforma: Zavedenie rovnej dane vo výške 19 % zjednodušilo daňový systém a zvýšilo jeho transparentnosť. Tento krok bol ocenený medzinárodnými inštitúciami a prispel k prilákaniu zahraničných investícií.

• Dôchodková reforma: Implementácia trojpilierového dôchodkového systému posilnila dlhodobú udržateľnosť verejných financií a zvýšila zásluhovosť dôchodkov.

• Zlepšenie podnikateľského prostredia: Opatrenia na zjednodušenie administratívnych procesov a zníženie byrokracie podporili rozvoj podnikania a zvýšili konkurencieschopnosť Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto reformy prispeli k výraznému hospodárskemu rastu, zníženiu nezamestnanosti a stabilizácii verejných financií, čím Slovensko získalo medzinárodné uznanie ako reformný líder - tatranský tiger Európy.


Konzervatívne krídlo KDH:

Na druhej strane, KDH pod vedením Pavla Hrušovského kládlo dôraz na presadzovanie náboženských hodnôt v legislatíve, najmä prostredníctvom snahy o uzavretie Zmluvy o výhrade vo svedomí s Vatikánom. Táto zmluva mala umožniť jednotlivcom odmietnuť vykonávanie určitých činností z dôvodu náboženského presvedčenia. Hrušovský vtedy vyhlásil: “Ak nebudú zmluvy o výhrade svedomia predložené na najbližšie rokovanie vlády a schválené, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odíde z vládnej koalície.”

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Mikuláš Dzurinda reagoval na tieto požiadavky slovami: “Domnievam sa, že na takúto ťažkú tému už nebude jednoducho čas.” Napriek tomu KDH trvalo na svojom stanovisku, čo viedlo vo februári 2006 k ich odchodu z koalície a následne k predčasným voľbám.


Dôsledky pre slovenskú politiku:

Odchod KDH z vlády a následný nástup populistu Roberta Fica k moci mal ďalekosiahle dôsledky pre ďalšie smerovanie Slovenska. Fico sformoval koalíciu s kontroverznými populistickými stranami ĽS-HZDS a SNS, čo vyvolalo obavy z návratu nacionalistických a autoritárskych tendencií v slovenskej politike. A odvtedy sa už žiadna takáto podobne úspešná reforma na Slovensku nezrealizovala.

SkryťVypnúť reklamu

Táto situácia poukazuje na riziká, ktoré prináša presadzovanie úzko profilovaných náboženských dogmatických záujmov na úkor širšieho spoločenského konsenzu a stability vlády. Zatiaľ čo liberálne reformy Ivana Mikloša priniesli Slovensku ekonomický rast a modernizáciu, aktivity KDH v oblasti náboženských otázok viedli k politickej nestabilite a otvorili cestu populistickým nacionalistickým a antidemokratickým silám.


Paralely so súčasnosťou:

Tento historický slovenský príklad slúži ako varovanie pred nebezpečenstvom presadzovania dogmatických konzervatívnych hodnôt na úkor sekulárnych a liberálnych princípov. Dnes sme svedkami podobných tendencií nielen u nás, ale aj v rôznych častiach sveta, kde konzervatívne sily využívajú náboženské a kultúrne témy na polarizáciu spoločnosti a oslabovanie sekulárnych liberálno-demokratických inštitúcií. Je nevyhnutné poučiť sa z týchto skúseností a chrániť hodnoty otvorenej a demokratickej spoločnosti pred tými, ktorí by ich chceli rozložiť zvnútra.

Konečne si uvedomme a zapamätajme: “kresťanská demokracia” je oxymoron!



Vladimír Bojničan

Vladimír Bojničan

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  376x

Som sekulárny liberálny demokrat, ateista, úspešný podnikateľ, aktívny účastník novembra 89 ako vysokoškolský študent, mám vysokoškolské vzdelanie - EF SVŠT BA, mám veľké a myslím že aj opodstatnené obavy o ďalší vývoj nielen našej sekulárnej liberálnej demokracie, ale aj racionality ako takej. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu