Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti

Etika založená na poslušnosti k autorite nie je etika – je to otroctvo. – Albert Einstein (parafráza)

Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Kresťanské Desatoro je ešte aj dnes mnohými prezentované ako základ univerzálnej morálky. Tento naratív sa často opakuje bez hlbšej analýzy, akoby už samotný vek a tradícia boli zárukou jeho nadčasovej platnosti. Avšak v kontexte dnešnej sekulárnej, demokratickej a kriticky mysliacej spoločnosti je načase sa naň pozrieť z odstupu – bez posvätnej úcty, no s dôrazom na rozum a etickú konzistenciu.

Nie je dôležité, odkiaľ pravidlá pochádzajú, ale či ich možno obhájiť racionálnym dôvodom.“ – Peter Singer

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ideologická manipulácia pod rúškom morálky

Desatoro nie je univerzálny morálny kódex. Je to ideologický dokument starovekej náboženskej komunity, ktorého prvé body sa netýkajú medziľudských vzťahov ani dobra či zla – ale výlučne podriadenosti voči autoritatívnemu bohu. Napríklad:

• „Nebudeš mať iných bohov okrem mňa.“

• „Nevezmeš meno Hospodina svojho Boha nadarmo.“

• „Pamätaj na deň sviatočný, aby si ho svätil.“

Tieto príkazy nemajú nič spoločné s univerzálnou etikou v pravom slova zmysle – sú to nástroje kontroly, ktorých cieľom je upevniť náboženskú autoritu a potlačiť slobodu vierovyznania. V demokratickej spoločnosti, kde si každý môže slobodne voliť alebo nevoliť žiadnu vieru, sú tieto body nielen irelevantné, ale priamo v rozpore so základnými občianskymi právami.

SkryťVypnúť reklamu

„Etika založená na poslušnosti k autorite nie je etika – je to otroctvo.“ – Albert Einstein (parafráza jeho známeho postoja k náboženskej morálke)


Morálne nedostatočné alebo historicky podmienené normy

Aj zvyšné časti Desatora, ktoré sa na prvý pohľad javia ako morálne zásady – napríklad „nezabiješ“ alebo „nepokradneš“ – nie sú špecifikom judaizmu či kresťanstva. Takéto pravidlá existovali vo všetkých civilizáciách a sú dôsledkom prirodzeného vývoja spolužitia v spoločnosti, nie darom zhora. Navyše, tieto príkazy v pôvodnom kontexte neboli univerzálne: „nezabiješ“ sa nevzťahovalo na otrokov, neveriacich či ženy, ktoré porušili patriarchálne normy. Boli to relatívne pravidlá platné len v rámci určitej skupiny, nie všeobecne a univerzálne.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak je morálka len slepá poslušnosť voči prikázaniam, nie je to morálka, ale sociálna dresúra.“ – Christopher Hitchens


Absencia dôležitých morálnych princípov

Desatoro úplne ignoruje mnohé etické témy, ktoré sú pre dnešnú spoločnosť zásadné: rovnosť, ľudské práva, odmietnutie otroctva, ochrana zraniteľných, rovnosť pohlaví, zákaz diskriminácie. Namiesto toho ponúka archaické normy, ktoré viac slúžia ako nástroj poslušnosti voči autorite než ako výzva k zodpovednosti a súcitu.

Najväčšou cnosťou nie je poslušnosť, ale schopnosť cítiť s druhým.“ – Carl Rogers


Kultúrne bremeno, nie morálny kompas

V modernej spoločnosti, ktorá sa snaží o rozvoj kritického myslenia, individuálnych práv a rovnosti, pôsobí Desatoro ako škodlivý kultúrny relikt. Je to dokument, ktorý môže byť zaujímavý z historického či literárneho hľadiska, no nemôže slúžiť ako základ modernej univerzálnej etiky. Ak niekto tvrdí, že bez Desatora by sme nemali morálku, preukazuje hlboké nepochopenie vývoja morálnych systémov a schopnosti človeka vytvárať etické pravidlá na základe rozumu, empatie a spoločenského konsenzu.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrí ľudia nepotrebujú náboženstvo, aby konali dobro. A zlí ho často používajú ako ospravedlnenie.“ – Steven Weinberg

Desatoro je morálne neakceptovateľné ako celok, pretože je kombináciou teokratickej poslušnosti a historicky podmienených pravidiel, ktoré nereflektujú univerzálne, sekulárne princípy spravodlivosti. Odmietnuť Desatoro nie je útok na morálku – je to obhajoba morálky, ktorá je slobodná, inkluzívna a postavená na dôkazoch, nie na iracionálnej dogme.


„Nesmieme podliehať ilúzii, že staré texty nám nahradia zodpovednosť samostatne myslieť.“ – Bertrand Russell






Vladimír Bojničan

Vladimír Bojničan

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  629x

Som sekulárny liberálny demokrat, ateista, úspešný podnikateľ, aktívny účastník novembra 89 ako vysokoškolský študent, mám vysokoškolské vzdelanie - EF SVŠT BA, mám veľké a myslím že aj opodstatnené obavy o ďalší vývoj nielen našej sekulárnej liberálnej demokracie, ale aj racionality ako takej. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu