Čo znamená zmeniť si dodávateľa elektrickej energie?

Sú skoro 4 roky, po tom, ako na Slovensku prebehla liberalizácia trhu s elektrickou energiou. No aj napriek tomu sa často stretávam s ľuďmi, ktorí o tom nemajú žiadne tušenie, ba dokonca väčšina ani neverí, že takéto niečo je reálne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keď to niekomu ako tak vysvetlím, tak potom nastáva otázka: Ako je to možné? Veď nevidím nikoho stavať nijaké nové vedenia.

Elektrickú energiu, či už chceme alebo nie využíva každý. V posledných pár rokoch sa veľa diskutuje o zmene dodávateľa elektrickej energie. Málokto z bežných spotrebiteľov (mam na mysli hlavne domácnosti) však stále vie, čo v skutočností znamená zmeniť si dodávateľa elektrickej energie, prečo sa o tom rozpráva až teraz, prečo to v minulosti nebolo, kde nastala zmena a pod.

Mnohí ľudia žijú stále s pocitom, že elektrinu majú od „elektrární". Berú to v globále tak, že na Slovensku existujú nejaké „elektrárne", ktoré elektrickú energiu vyrábajú, starajú sa o to, aby domácnosti mali vo svojich príbytkoch prístup k elektrickej energii, odpájajú neplatičov, pripájajú nové odberné miesta, riešia poruchy, a pod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno Vás sklamem, ale nie je to tak!

Od začiatku ...

V prvom rade je potrebné si vysvetliť to, ako sa elektrická energia dostane od výrobcu ku spotrebiteľovi. Cesta od výroby, ku konečnému spotrebiteľovi sa dá rozdeliť na VÝROBU-PRENOS-DISTRIBÚCIU.

VÝROBA - Výrobca elektrickú energiu vyrobí v elektrárňach rôznych typov a podľa veľkosti výkonu vyvedie elektrický výkon do prenosovej sústavy (siete ZVN a VVN), alebo distribučnej sústavy (siete VN a NN)

PRENOS - Sústavu sietí ZVN (zvlášť vysoké napätie 400 kV) to sú tie najväčšie stožiare, ktoré môžete na Slovensku vidieť a sietí VVN (veľmi vysoké napätie 220 kV) do ktorých je vyvedený výkon veľkých elektrární, nazývame prenosová sústava, ktorú má na starosti spoločnosť SEPS a.s. (Slovenská elektrizačná prenosová sústava).

SkryťVypnúť reklamu

DISTRIBÚCIA - Výkon z menších elektrárni môže byť vyvedený do sietí VVN (veľmi vysoké napätie 110 kV) VN (vysoké napätie 22 kV) alebo NN (nízke napätie 400 V), sú to takmer všetky ostatné vedenia, ktoré môžete na Slovensku vidieť tzv. distribučné siete.

Práve v DISTRIBÚCIÍ nastala zmena

Do 1. Januára 2005 pre firmy a organizácie a do 1.7.2007 pre domácnosti to fungovalo asi takto:

Na Slovensku boli tri podniky na úrovni distribúcie a to VSE (Východoslovenská energetika), SSE (Stredoslovenská energetika), ZSE (Západoslovenská energetika), tieto podniky boli vlastníkom distribučných sietí, to znamená, že ich prevádzkovali, rozširovali udržovali v prevádzkyschopnom stave atď., ale plnili aj funkciu predajcu elektriny, zasielali faktúry odberateľom, určovali cenu elektriny (samozrejme pod dohľadom URSO) a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pochopenie uvediem príklad:

Ak sa niekto chcel pripojiť na elektrickú energiu, podľa toho kde sa pripojovaná stavba (byt, dom, firma) nachádzala, zašiel do jedného z podnikov (VSE, SSE, ZSE) a podpísal zmluvu o dodávke elektrickej energie. Spoločnosť sa postarala o všetky úkony spojené s pripojením, platením, odpojením, servisom a pod.

Európsky parlament odsúhlasil Energetický balíček, ktorý by mal podporiť liberalizáciu trhu s energiou a plynom, kvôli zlepšeniu práv spotrebiteľov, posilneniu práv regulačných úradov atď.

Zmeny sa prejavili, ako som už spomínal od 1. Januára 2005 pre firmy a organizácie a od 1.7.2007 pre domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa vlastne stalo?

Podniky VSE, SSE a ZSE boli nútené oddeliť distribúciu elektrickej (technickú časť) energie od predaja (ekonomickej časti) tzv. úplným oddelením vlastníctva. Vznikli distribučné spoločnosti, ktoré sú dcérami spomínaných podnikov.

VSE sa rozdelilo na Východoslovenskú distribučnú (distribučná spoločnosť) a Východoslovenskú energetiku (predajca elektrickej energie).

SSE sa rozdelilo na SSE-Distribúcia (distribučná spoločnosť) a Stredoslovenská energetika (predajca elektrickej energie)

ZSE sa rozdelilo na ZSE-Distribúcia (distribučná spoločnosť) a ZSE Energia (predajca elektrickej energie)

Čo to znamená?

Distribučné spoločnosti, ktoré vznikli (tzv. unbundlingom - oddelenie distribúcie od predaja) sú vlastníkom distribučných sietí, vykonávajú údržbu, výstavbu, pripájanie nových zákazníkov ... ale elektrickú energiu nepredávajú. Podobne je to aj s plynom. Vlastník potrubí je jeden, no predávať a kupovať plyn môžu viacerí, pričom stále je dopravovaný tým istým potrubím.

Týmto krokom sa na Slovensku „otvoril" trh s elektrickou energiou, čo prilákalo na naše územie nových obchodníkov s elektrickou energiou (okrem tzv. tradičných, ktorí sú spomenutí vyššie), ale aj podvodníkov. Dnes sú ich desiatky a je ich možné nájsť na stránke Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO). Úlohou dodávateľa elektrickej energie (predajcu elektrickej energie) je v jednoduchosti nakúpiť elektrickú energiu od výrobcu a predať ju (samozrejme so ziskom) spotrebiteľovi. Vytvorilo sa konkurenčné prostredie, ktoré by malo mať dopad na ceny elektriny a na skvalitňovanie služieb zákazníkom (dopad to iste má, otázka znie: aký?). Ako ste si už iste všimli, zmenila sa aj štruktúra faktúr za elektrinu, v ktorej sa nachádza veľa položiek, ktorým bežný človek často krát nerozumie. Na rôznych stránkach sa môžete dočítať, z čoho sa skladá výsledná cena elektriny. Uvediem aspoň jeden príklad: http://ekonomika.sme.sk/c/5253034/co-je-na-fakture-za-elektrinu.html

V dnešnej dobe, vďaka liberalizácii trhu s elektrinou má úž každý právo na zmenu dodávateľa elektrickej energie. Podobne, ako keď si idete kúpiť do obchodu rožky. Prečo by ste ich mali kupovať za 10 centov, keď inde môžete kúpiť za 5? Otázkou je, či si k lacným rožkom náhodou nepripočítate nevedome aj nejaké skryté poplatky. Jednoducho liberalizáciou trhu s elektrinou sa prenáša zodpovednosť výberu a rozhodovania na konečných spotrebiteľov. Spotrebiteľ má možnosť vybrať si takého dodávateľa, ktorý mu bude vyhovovať. Niektorí na tom zarobia (resp. ušetria), iní prerobia. Preto je potrebné si dobre zvážiť, akého nového dodávateľa si vyberiete. Každý dodávateľ Vám povie, že ak prejdete k nemu, tak ušetríte, čo nie je vždy pravda. Podvody aj v tejto oblasti nie sú žiadnou novinkou.

To ako zmeniť dodávateľa je napísané na mnohých stránkach. Vo väčšine prípadov úkony spojene so zmenou prevezme na seba nový dodávateľ.

O tom ako si vybrať správneho dodávateľa napíšem v inom článku.

Na záver

Ak si zmeníte dodávateľa elektrickej energie, nikto Vám domov nepríde vymeniť „drôty" za svoje a takýmto spôsobom dodávať svoju elektrickú energiu. Zmena je len v tom, komu budete platiť a koľko.

Dominik Bokšanský

Dominik Bokšanský

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  20x

Som občiansky aktivista, venujem sa samospráve a mojou srdcovkou je energetika. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáElektroenergetikaEnergetikaPolitika

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu