Efektivita podpory získavania energie zo slnka po slovensky

Jedným zo zásadných problémov podpory OZE bola na Slovensku neprimeraná podpora fotovoltaiky pričom by sa dalo povedať, že na úkor všetkých ostatných OZE. Znižovanie dopadov na životné prostredie podľa Európskej únie by nemalo byť len prostredníctvom bezhlavej podpory výstavby OZE, ale predovšetkým tlakom na efektivitu výstavby týchto zdrojov a na efektívnejšie využívanie elektrickej energie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)


Obrázok blogu

Predstavte si, že doma máte zabezpečený ohrev vody (pre jednoduchosť uvádzam iba ohrev TUV) prostredníctvom elektrickej energie, resp. plynu. Z dôvodu neustáleho zvyšovania cien za energie sú spotrebitelia tlačení do hľadania nových možností získavania tepla. Energiu zo slnka je v podstate možné využívať dvomi spôsobmi. Prvým spôsobom je nainštalovať si fotovoltaické panely, pomocou ktorých sa bude vyrábať elektrická energia, ktorá bude následne dodávaná do distribučnej siete za niekoľko násobnú cenu v porovnaní s cenou za ktorú elektrickú energiu nakupujem. Druhým spôsobom je inštalácia solárnych kolektorov, ktoré budú čiastočne zabezpečovať ohrev vody. Doposiaľ z dôvodu podpory fotovoltaiky bolo podstatne výhodnejšie zvoliť si prvý spôsob. Pozrime sa však na efektivitu. Fotovoltaická elektráreň vyrába elektrickú energiu s účinnosťou okolo 15 % (následne účinnosť premeny el. energie na teplo je 99%). Solárne kolektory premieňajú el. energiu na teplo s účinnosťou 40-70 %, čo je niekoľko krát viac ako prostredníctvom fotovoltaiky. O efektivite nemožno hovoriť, keď podpora solárnych kolektorov bola v roku 2011 v hodnote 2,7 mil € pričom podpora fotovoltaiky 117 mil €. V súčasnosti je výkupná cena elektrickej energie z fotovoltaiky nízka a preto ju nie je až také výhodné inštalovať. Podpora solárnych kolektorov bola ukončená 30.11.2011. Nechajme sa prekvapiť novou vládou či zvolí efektívnejší spôsob podpory týchto OZE.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpora OZE v rátane fotovoltaiky má môj súhlas. No však to čo sa udialo na Slovensku doslova odsudzujem. Osobne navrhujem podporu, ktorá by spočívala v týchto bodoch:

  • Podpora fotovoltaiky iba na strechách budov pričom dovolený pripojiteľný inštalovaný výkon by určoval prevádzkovateľ distribučnej sústavy. (tento bod je čiastočne splnený)

  • Podpora len prostredníctvom tzv. zeleného bonusu.

  • Nastavenie optimálnej výkupnej ceny a to takej, aby to pre výrobcov bolo výhodné, no nie však predmetom podnikania (výkupná cena el. energie z fotovoltaiky bola stanovená na sumu, pri ktorej to hraničí s rentabilitou výstavby)

  • Kombinácia výkupnej ceny s dotáciami na výstavbu (dotácie na výstavbu pri fotovoltaike nie sú zavedené, pri solárnych kolektoroch bola možnosť získať dotáciu iba do 30.11.2011)

  • Podpora solárnych kolektorov na ohrev vody. (podpora bola v roku 2011 realizovaná nedostatočne)

Predstavme si napr. rodinný dom, na streche ktorého by boli nainštalované solárne kolektory a fotovoltaika. Kolektormi by bol zabezpečený čiastočne ohrev vody. Časť elektrickej energie by bola pokrytá fotovoltaikou. Nedostatok resp. prebytok el. energie by bol čerpaný zo siete. Medzi hlavné výhody by bolo možné zaradiť:

  • Zníženie energetickej náročnosti jednotlivých objektov = zvýšenie energetickej sebestačnosti

  • Zníženie strát v sieti

  • Zníženie zaťaženia siete

  • Eliminácia problému s reguláciou

Toto je však možné dosiahnuť iba dobrým nastavením výkupných cien a dotácií, aby sa neustále vzbudzoval záujem o výstavbu týchto zdrojov. Môj názor na podporu OZE (výhradne energia zo slnka) spočíva v prvom rade na zvyšovaní energetickej sebestačnosti budov, čím by sa neustále znižovala energetická náročnosť. Na znižovanie energetickej náročnosti budov sú potrebné aj ďalšie opatrenia ako napr. zatepľovanie, podpora výstavby nízkoenergetických, pasívnych, nulových alebo plusových domov. Znižovanie energetickej náročnosti je podľa mňa jedným z dôležitých prostriedkov pre zabezpečenie trvalo udržateľného života čo je hlavným cieľom podpory OZE.

Dominik Bokšanský

Dominik Bokšanský

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  20x

Som občiansky aktivista, venujem sa samospráve a mojou srdcovkou je energetika. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáElektroenergetikaEnergetikaPolitika

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu