Kto je zahrnutý v analýze?
URSO vypracoval analýzu nielen pre domácnosti ale aj pre veľkoodberateľov pripájaných do sietí VVN, VN a NN (malé podniky).
Domácnosti
Analýza je vypracovaná pre odber 2400 kWh/rok, čo je bežná domácnosť. Keďže distribúcia je v týchto štátoch rôznorodá, boli použité zjednodušenia, ktoré však nemajú podstatný vplyv na priemernú cenu za distribúciu.
Kde je najnižšia cena za distribúciu?
Pozrime sa na priemerné ceny za distribúciu, to znamená, že zpriemerujeme ceny všetkých distribučných spoločností v danom štáte (tie, ktoré boli zahrnuté do analýzy). Výsledkom bude jedno číslo (tento úkon je potrebný, aby sme si vedeli vyjadriť reálny rozdiel číslom medzi cenami v jednotlivých štátoch).

Tabuľka prevzatá z analýzy porovnania cien zverejnenej na stránke URSO
Áno, na Slovensku je spomedzi vybraných štátov najnižšia cena za distribúciu elektriny pre domácnosti. Oproti ČR je cena (pri odbere 2400 kWh za rok) nižšia o 29,9%, oproti Rakúsku o 49%, oproti Nemecku o 91,1%, oproti Poľsku o 8,6%, a oproti Maďarsku o 4,4%.
Je pravda, že pokiaľ sa jedná o iné napäťové úrovne, tak cena sa vyvíja inak. Moje články sú zatiaľ adresované bežným spotrebiteľom – domácnostiam, preto nebudem rozpisovať vývoj na iných napäťových úrovňach.
Na záver
Celkom ma potešila takáto analýza. Myslím si, že takéto typy analýz by mali byť zverejňované nielen v obore elektroenergetiky, aby si Slovenský občan vedel porovnať ceny napr. V rámci únie alebo v rámci susediacich štátov. Takže jeden puntik pre URSO .