
Poznáte tie večné spory a rivalitu o tom, prečo je Bratislava zlá, škaredá a centralistická. Niektorí Bratislavčania zase majú "v zuboch" Východniarov :). Tento problém súvisí aj s históriou. Do roku 1993 sme pozerali na Prahu ako na veľkomesto, ktorému sme možno skryte závideli. Teraz je to možno prípad Bratislavy. Tieto iskrenia pozná asi každý Bratislavčan, ako aj človek, ktorý sa do mesta prisťahuje za prácou. Príčiny rivality sú viaceré: ekonomická nerovnováha krajiny, zlá infraštruktúra, vysoká nezamestnanosť, nižšie príjmy a pod.
No počul som zaujímavejšiu hypotézu, rád by som ju ponúkol čitateľovi na posúdenie.
( zroj si však nepamätám, možno ste to počuli, čítali, tak mi dajte vedieť )
Slovenskom, ako krajinou v strednej Európe, údajne prechádza línia (zóna), ktorá delí kultúru európskeho regiónu na východnú a západnú mentalitu. Táto hranica sa nedá vnímať ani ako čiara, nemožno ju skrátka ohraničiť. Je to prechodné pásmo medzi mentalitou ľudí. Prirovnal by som to snáď k rozdielom mentality medzi obyvateľmi juhu Európy ( Talianmi, Grékmi ) a severskými národmi ( Fíni, Švédi ). Viem, že táto analógia je trochu nadnesená, ale slúži len ako príklad na zamyslenie. Niekde ta hranica asi existuje.
Poznáme teda my, Slováci, dokonale svoj región, rozmanitosť kultúry, náboženstva, jazyka
( nárečí ), zvykov, tradícií na západe, strede, východe Slovenska? Resp. má západ Slovenska bližšie k západnej kultúre a východ k východnej - Rusku, Ukrajine a Pobaltiu? Sú podobne rozdielne v mentalite aj iné krajiny tohto regiónu? ( ČR, Poľsko, Maďarsko a iné) Neviem. Uvažujem. Za váš názor ďakujem. Niečo pravdy na tom asi bude, čo poviete?