Sme slepí alebo len bezhoľadní ?

Písmo: A- | A+

Aj deti v škôlke sa učia že na prechode pre chodcov treba najskôr zastať, pozrieť na pravo a naľavo a až potom vstúpiť na vozovku. Prečo to nerobia dospelí?

 Mnohý z nás cestujú každý deň ráno do práce autom. Nie nejdem rozoberať dopravné zápchy. To je totiž niečo s čím sa proste ráta... Ale chcem sa s Vami podeliť o moje zamyslenie nad tým ako sa správajú ostatní účastníci cestnej premávky a to sú chodci a cyklisti.

 Z mojej vlastnej skúsenosti sa mi nie raz stalo toto:

Idem autom mestom rýchlosťou 40 km/h , kedže je ráno a moja trasa je na krátkom úseku obmedzená najskôr kruhový objazd, potom 10m rovno na tomto úseku su 2 prechody pre chodcov a železničné priecestie a hneď za ním odbočka vpravo do mierneho kopca...Tento úsek je pre zvolenčanov veľmi známi je to cesta k nemocnici. Skoro stále je tam veľa aut takže sa naozaj jazdí opatrne hlavne ráno... Toto všetko je veľmi pekné ale je tu problém - chodci...

Naozaj by som rada dostať na toto odpoveď nejakú rozumnú. Chodec ide pekne po chodníku a zrazu z ničoho nič bez toho aby čo i len spomalil alebo nebodaj zastal a poobzeral sa vykročí priamo na vozovku. Nemyslím že je nutné mať nejaké extra vedomosti o autách ale "brzdná dráha" to asi chodcom nič nehovorí. Naozaj si myslia, že úseku 0,5m auto zastane? Myslím že aj cyklista by na 0,5m chodca priamo zrazil. To je jedna vec ale prechádzajú cez ten priechod, autám pískajú gumy čo brzdia o dušu aby zastali, a oni sa ani len na tom prechode neobzrú že čo sa deje okolo...

Ďalšia vec čo ma dojíma sú niektorí cyklisti. Veľmi milé že sú pri ceste vyznačené chodníky pre cyklistov ale viete, keď idú 2 cyklisti vedľa seba vo vzdialenosti 1m tak sa do tej svojej vyhradenej časti nezmestia. Naozaj neviem načo niekto mrhal farbou na pruh pre cyklistov keď ho nerešpektujú.

Všade je plno rečí o tom ako sú vodiči bezohľadný a podobne, ale každá vec má dve strany. Ohľaduplnosť by mala byť u všetkých čo sú na ceste, a to že sa máme poobzerať predtým ako vstúpime na priechod pre chodcov učia už malé deti v škôlkach.

Takže vodičom pevné nervy a dobré brzdy, a chodci prosím "život máte len jeden".

Skryť Zatvoriť reklamu