Najviac viditeľnou kombináciou živlov na Islande je nesporne dvojica Oheň a Zem. Island vznikol z vulkanickej činnosti a vďaka nej sa neustále mení. Prejavy sopečnej aktivity sú viditeľné na väčšine územia ostrova. Každý obyvateľ zažil vo svojom živote erupciu niektorého z mnohých vulkánov. Sopečné epizódy významným spôsobom ovplyvňovali dejiny krajiny. Do života na ostrove výrazne zasiahli erupcie sopiek Hekla, Laki a Askja. Spôsobovali vážne ekonomické a humanitárne krízy. Všetky tieto sopky sú dodnes aktívne a spolu s ďalšími predstavujú neustále riziko pre obyvateľov. Logicky preto patrí monitorovanie vulkanickej činnosti medzi priority krajiny. Najnovším prírastkom medzi aktívnymi vulkánmi je sopka Fagradalsfjall na polostrove Reykjanes.


Stopy dávnej i nedávnej vulkanickej aktivity su viditeľné všade. Typickým prvkom v krajine sú sopečné krátery a kaldery. Majú rôznu výšku a veľkosť a často v nich vznikajú jazerá. Chemické zloženie lávy, najmä obsah kovov určuje zafarbenie jazera aj samotného krátera.




Jedným z najviac monitorovaných vulkánov je Krafla. Kaldera tejto sopky dosahuje v priemere až 30km. V jej okolí je rozsiahla zóna geotermálnych prameňov. V rokoch 1975-1986 sa v širšom okolí sopečnej kaldery otvorili stovky trlín, v celkovej dĺžke viac ako 10 km, z ktorých vytekala čerstvá láva.

Ukázalo sa, že odhady veľkosti magmatického krbu pod sopkou Krafla boli podhodnotené. Táto séria erupcií vyvolala ešte väčšie úsilie zamerané na zisťovanie pohybu, objemu magmatického krbu, jeho tvaru a hĺbky. Napriek moderným metódam monitoringu sa nedávno stalo, že pri výskumnom vrte geotermálneho prameňa do sondy vnikla láva tam, kde sa jej výskyt neočakával.
Ďalším znakom dávnej sopečnej činnosti sú lávové komíny. Homogénna bazaltická láva ztuhla a vytvorila tvar sopečného komína. Okolitá menej kompaktná hornina časom zvetrala a odhalila tak jeho pôvodný tvar. Fantázia prírody je v tomto prípade nekonečná. Fotografie sú z jazera Mývatn a blízkeho lávového poľa Dimmuborgir.


Sopečná aktivita ovplyvňuje na Islande celú krajinu. Jedinečné tvary pohorí, prevládajúca čierna farba s prímesou červenej a hnedej, málo zelene. To všetko dáva záberom krajiny nevšednú atmosféru.







Neoddeliteľnou súčasťou Islandu sú geotermálne pramene. O nich nabudúce.