Slovenské naftové polia

Opäť nám rozkvitla repka olejná, ktorá  sa  po chemickom spracovaní stala významnou plodinou pre produkciu bionafty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V tomto čase aktuálna téma. Nemáte šancu pred ňou ujsť. Výrazné až neónovo žlté polia si Vás nájdu všade. Niekto sa kochá ich krásou, ďalší opovržlivo ohrnie nos nad gýčovitým pohľadom na krajinu.

Obrázok blogu
(zdroj: Igor Borišek)

Repkové polia sú v týchto dňoch najvýraznejším symbolom rozpoltenosti myslenia a do istej miery aj konania súčasnej spoločnosti.

Stojíme na prahu nevratných klimatických zmien? Je naša existencia na Zemi záhubou pre ostatné druhy? Robíme niečo preto aby sme tomu zabránili? Ak aj niečo robíme pomáhame tým prírode, alebo situáciu ešte zhoršujeme?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biopalivá sa začali v nedávnej minulosti presadzovať ako dôležité alternatívne zdroje nahradzujúce palivá ropného pôvodu. Pri jednoduchom porovnaní boli voči prírode šetrnejšie a po prekonaní ekonomických prekážok s využitím dotačných schém sa presadili do reálneho života po celom svete.

Obrázok blogu
(zdroj: Igor Borišek)

Dôkladné analýzy globálneho produkčného cyklu a výsledky praxe však ukázali, že sa nádeje vkladané do biopalív nepotvrdili. S výnimkou bioetanolu vyrábaného z cukrovej trstiny sú ostatné biopalivá rovnako škodlivé alebo horšie alternatívy z pohľadu produkcie CO2 a ich celkový vplyv na životné prostredie je neutrálny až negatívny. Negatívnym extrémom je v tomto prípade produkcia palmového oleja.

SkryťVypnúť reklamu

Pri hľadaní riešení si treba uvedomiť, že prírodné zákony nie je možné obísť. Zákon zachovania hmoty, zákon zachovania energie a aj zákon akcie a reakcie (inak všeobecnejšie povedané princíp spätnej väzby) platí bez ohľadu na našu vôľu, vieru alebo presvedčenie.

Znie to triviálne, veď to sú vedomosti zo základnej školy!

Problémom sú najmä rôznorodé záujmy ľudí, ktorí dokážu ovplyvňovať verejnú mienku. Produkčné firmy sa snažia o maximalizáciu ziskov. Politici sa snažia o maximalizáciu svojej moci. A vedci? Tí sú tiež len ľudia a peniaze a sláva sú im rovnako blízke. Potom sa niekedy stane, že zdravý rozum ide bokom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Igor Borišek)


Preto výrobcovia automobilov postupne presadzujú výrobu drahých elektromobilov (ktoré z hľadiska globálneho cyklu sú rovnako málo efektívne ako automobily so spaľovacím motorom) a na druhej strane tlačia do ľudí marketingové kaleráby, že najlepšie auto do mesta je SUV. Politici presadzujú riešenia nie podľa ich vplyvu na životné prostredie, ale podľa vplyvu na ich volebné preferencie. A vedci, ktorí profitujú z tejto témy, svojich oponentov označujú za popieračov (rozumej kacírov) miesto toho aby hľadali spoločné riešenia. Ospravedlňujem sa všetkým úprimným a poctivým ľuďom, ktorých sa to netýka, ale žiaľ uvedené trendy sú príliš rozšírené a silne ovplyvňujú súčasnú verejnú mienku. Táto zmes rozmanitých záujmov vytvára informačný chaos, kde sa popri zásadných a overených informáciách presadzujú aj totálne hlúposti, hoaxy , niekedy až apokalyptické správy.

SkryťVypnúť reklamu

Niet sa čo čudovať, že verejnosť je potom značne dezorientovaná a dožaduje sa okamžitých krokov používajúc popri veľmi serióznych, naliehavých argumentoch aj niektoré absurdné nápady a požiadavky.

Treba si uvedomiť, že neexistujú okamžité riešenia. Každý krok, ktorý urobíme musí byť dôkladne premyslený, overený a prakticky použiteľný. Znova treba oprášiť slovné spojenie trvalo udržateľný rozvoj. Gestá typu nekupovať dovážané banány, necestovať, sú nezmyselné kroky s veľmi negatívnou spätnou väzbou.

Obrázok blogu
(zdroj: Igor Borišek)

 Jedným z dôležitých krokov, ktorý je možné realizovať rýchlo, je výrazne skvalitniť tvorbu a prísun informácií. Vytvárať informačné zdroje, ktoré dokážu overovať, popularizovať a distribuovať vznikajúce znalosti, nové vedecké a technické poznatky pre všetky vrstvy spoločnosti a tak spoluvytvárať motivačnú silu, ktorá dokáže presadzovať do praxe rozumné riešenie od úrovne globálnych krokov až po zodpovedné správanie sa každého z nás.

Igor Borišek

Igor Borišek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  168x

Fotograf na voľnej nohe. Venujem sa najmä abstraktnej a cestovateľsko-reportážnej fotografii. Fotografovanie je moja celoživotná vášeň. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu