V čom sa rýpe Lopatka?

Ako súčasný konzultant pre efektívny manažment ľudských zdrojov a organizácie firiem a bývalý Country manager minimálne dvoch stredne veľkých firiem viem, že ľudia prinášajúci do firmy reálne peniaze sú vyvažovaní zlatom a nosení na rukách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Ako súčasný konzultant pre efektívny manažment ľudských zdrojov a organizácie firiem a bývalý Country manager minimálne dvoch stredne veľkých firiem viem, že ľudia prinášajúci do firmy reálne peniaze sú vyvažovaní zlatom a nosení na rukách.

Ak zoberiem za pravdivé zverejnené údaje o výsledkoch práce šéfa Sociálnej poisťovne, musím uznať, že dokázal omnoho viac ako jeho predchodcovia za celé ich funkčné obdobie. Spravovať Sociálnu poisťovňu v štýle dobre hospodáriacej súkromnej firmy vrátane razantného vymáhania pohľadávok je novinkou. Otvorenie pobočiek verejnosti vtedy, keď to občania potrebujú, je v riadení štátnej správy takmer nevídané (ale nechcem krivdiť napríklad Daňovému úradu). Jeho činnosť nepriniesla (zatiaľ) žiadny škandál, aféru či nevysvetlené ulievanie peňazí bokom. Stavby Sociálnej poisťovne, o ktorých (niektorých) sa rozprávali legendy, sú objektívne označené vedením za prebytočné...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak je teda pravdivé, že pán Lopatka priniesol viac ako 100 mil. EUR do kasy Sociálnej poisťovne a má za to dostať 55.400 EUR, čisto obchodníckym pohľadom predstavuje jeho odmena 0,055% zo získanej sumy pre štát, dôchodcov, budúcich dôchodcov, invalidov atď. Inak by to znovu šlo z našich daní a neplatiči by sa nám zasa raz rehorali do tváre. A my, čo platíme dane, sme na to trochu alergickí, prepáčte nám.

Ten, kto má odvahu spravovať veľkú firmu s veľkými peniazmi a veľkými rizikami, si zaslúži metál a doživotnú úctu, pokiaľ to robí dobre. Súčasný šéf Sociálnej poisťovne má primerané vzdelanie, skúsenosti a referencie na to, aby sme ho posudzoval ktokoľvek z ulice len na základe platu a odmeny. Preto mi nejako nesedí celá hystéria okolo odmeny, ktorá je, z pohľadu súkromného sektora (v ktorom som sa pohyboval takmer celú moju kariéru) úplne smiešna. A, aj keď pána Lopatku nijako špeciálne nepoznám, mám za to, že nie je na tú sumu odkázaný. Má sa teda každý manažér, ktorý má odvahu na zmeny a prinesie hmatateľné výsledky, strachovať, že nakoniec aj tak bude „posudzovaný ľudom“? Vrátime sa k čisto politickým nomináciám lojálnych vykonávateľov?

Skryť Vypnúť reklamu

Ak má byť momentálna diskusia o navrhovaných odmenách pána Lopatku prejavom novodobého populistického rovnostárstva v mene lepšieho volebného výsledku (v akýchkoľvek voľbách), povedie to k ďalšiemu prehlbovaniu marazmu v štátom riadených firmách, k novým skorumpovateľným manažérom a vzájomnému prihrávaniu zákaziek medzi kamarámi a priaznivcami kohokoľvek a čohokoľvek.

Všetci, vrátane úradu vlády a pani premiérky, snáď prepáčia.

Boris Lukáč

Boris Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som zo študentskej generácie Novembra '89. Vždy som sa živil prácou a nehanbím sa za to. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu