Asi každá osoba na Slovensku sa v poslednej dobe osobne stretla so zvýšením cien plynu a elektrickej energie. Zvýšenie týchto cien ovplyvňuje každého človeka v každodennom živote, keďže sú nevyhnutné pre plnohodnotný život.
Dnes si povieme par rád a typov ako toto zvyšovanie cien možno lepšie zvládnuť.
Šetriť?
Toto je asi najčastejšia a najobecnejšia rada pri tomto probléme. Ja osobne jej zástancom veľmi nie som. A to z dôvodu, že som presvedčený, že väčšina ľudí šetrila energiami aj v minulosti a zároveň šetrenie na úkor životného štandardu nie je tá správna cesta. Nehovoriac o šetrení na úkor zdravia, čo zásadne odmietam. Samozrejme je vhodné sa zamyslieť, či nie je možné zmenšiť spotrebu, ale spôsobom ktorý nezníži životný štandard. Príkladom môže byť prestať používať zbytočný spotrebič, prípadne používať zariadenia s menšou spotrebou energie. Alebo obmedziť výslovné plytvanie ak k nemu dochádza.
Domácnosť, alebo podnik?
Tiež treba rozlišovať, či sa rozprávame o radách pre podniky (podnikateľov), alebo domácnosti. Pravidlá pre tieto subjekty sú nastavené odlišne a treba ich preto rozdeľovať. Ja sa budem sústreďovať hlavne pre rady určené domácnostiam.
Zmena zdroja energie:
Táto rada sa týka predovšetkým kúrenia. Kedy je viac možností aký zdroj energie naň ho využívame. Každý prípad je individuálny ale vo všeobecnosti platí táto schéma:
Lacnejšie Drahšie
<-<-<-<-<-<-<-<-<-<-<-<-<------------- - >> - >> - >->->->->->->->->
Tuhé palivo Pelety Plyn Elektrika
Samozrejme je to orientačná schéma, kedy treba zvážiť veľa faktorov ako je napríklad použitá technológia, ceny v danom regióne atď. Princípom, ale je, aby človek zvážil možnosť využitia lacnejšieho zdroja pre výrobu tepla. Ako príklad uvediem, že ľudom sa nechce zapínať plynový kotol a tak si prikurujú elektrikou čo je z hľadiska ceny väčšinou chyba. Alebo využiť pri kúrení viac tuhé palivo, hlavne u ľudí ktorý na to majú možnosť (krb/kachle atď.). Tiež možnosť výmeny zdroja pre varenie z elektrického na plynový (pokiaľ sa nerozprávame o indukcii)
Správny dodávateľ?:
Každý z nás už porovnáva ceny v obchodoch. Je to bežná prax, kedy človek príde do potravín, alebo iného obchodu a porovná si viac cien výrobku od rôznych výrobcov. Tento prístup však často chýba v iných oblastiach života. Ako napríklad aj pri výbere dodávateľov energií. Dnes je na trhu veľa dodávateľov pre plyn, alebo elektrickú energiu. A keďže tieto položky sú značné pre rodinný rozpočet, určite by som odporučil každému si dať tu prácu a ceny porovnať. Samozrejme si treba dať pozor aj na iné časti a nie len na cenu. Ako príklad uvediem viazanosť, dôveryhodnosť dodávateľa, ale aj iné. Keď vieme porovnávať v obchode a ušetriť, prečo to nevyužiť aj inde?
Rovnaký dodávateľ plynu a elektriky?:
Tento bod trochu nadväzuje na ten predošlý. Veľa dodávateľov energii dnes poskytuje už aj elektriku a plyn. Stretol som sa viac krát, že pokiaľ človek od takéhoto dodávateľa odoberá obe komodity, je možnosť poskytnutia lepšej ceny. Na túto možnosť sa treba určite dopytovať a rátať s ňou. Taktiež môže viesť k úspore.
Správna sadzba:
Ide o sadzbu, ktorá je určená väčšinou na základe spotreby, ale aj iných parametrov. Jej správne určenie je veľmi dôležité pre konečnú sumu za danú komoditu. Zjednodušene povedané, zvyšujúcou sa spotrebou klesá cena za jednotku komodity, ale stúpajú fixné poplatky za dodávku. Nie je ničím výnimočným, že sadzba bola zvolená veľa krát dávno v minulosti a pri súčasnej spotrebe je absolútne nevyhovujúca. Jej zmenou na správnu, často docielime tiež ušetreniu nemalých financií. S týmto som sa veľa krát stretol aj ja osobne a správne určenie sadzby sa veľa krát dá jednoducho overiť aj na stránkach vášho dodávateľa.
Dvojtarif?:
Tento typ sa týka hlavne elektrickej energie. Ide o princíp, kedy spotrebiteľ má nastavené dve rôzne hladiny cien za komoditu, ktoré sa menia väčšinou závisle na čase. V dnešnej dobe je už menej využívaný a nie je často výhodný. Je to tiež veľmi individuálna a rozsiahla téma. V krátkosti, by som len každému odporučil sa na túto možnosť aspoň dopytovať u svojho dodávateľa elektrickej energie a porovnať si, či by nedošlo jeho použitím o úsporu financií.
Tieto rady sú obecné a každý prípad treba riešiť osobitne. Ale vychádzal som z mojich skúsenosti, alebo môjho okolia, kedy ľudia aj vďaka týmto typom ušetrili svoje peniaze. Verím a dúfam že môžu niekomu čiastočne pomôcť. Dôležité je hlavne aj v tejto ťažkej dobe hľadať riešenia aj keď to veľa krát nie je jednoduché.