reklama

Včera virológ, dnes vojnový analytik a čo zajtra?

Vyhranený názor a pocit odbornosti. Naozaj rozumieme všetkému, alebo sme pod vplyvom propagandy?

Včera virológ, dnes vojnový analytik a čo zajtra?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

 

Virológ, geopolitik, hokejový tréner, generál, jednoducho odborník na všetko. Je to už celkom komická súčasť nášho internetu, najmä sociálnych sietí. Zrejme každý poznáme ľudí, ktorí zapnú CAPS LOCK a sú odborníci na všetko. Teda akurát presne na to, čo je práve v kurze. Stalo sa to akousi módnou záležitosťou a tomuto fenoménu sa venuje nie jedna satirická stránka. Som extrémny zástanca slobody slova, verím, že každý máme právo na svoj názor a jeho prezentáciu.

ALE

Trápi ma jedna vec a myslím, že ide o oveľa podstatnejší problém, než samostatný názor ľudí na akúkoľvek tému. Hovorím o predvídateľnosti. O predvídateľnosti názoru istej skupiny ľudí na navzájom nesúvisiace témy. Pokúsim sa to vysvetliť a hlavne pomenovať, v čom tkvie podstata problému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zameriam sa na dve témy:  očkovanie a vojna na Ukrajine. Každý mi musí dať za pravdu, bez ohľadu na názor, že tieto témy sú komplexné a veľmi náročné. A hlavne, tak ako som napísal vyššie, extrémne nesúvisiace. Ak by som chcel hovoriť zodpovedne o očkovaní a mať objektívny názor, musel by som svoj život zasvätiť medicíne a všetkým vedným odborom, ktoré súvisia s očkovaním. Ak by som sa chcel fundovane vyjadriť k vojne na Ukrajine, musel by som byť geopolitik, historik, možno vojenský stratég a človek, ktorý sa tejto problematike venuje celoživotne.

Myslím si, že málokto z nás môže povedať, že patrí do jednej z týchto skupín a zrejme nikto nepatrí do oboch zároveň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je teda možné, že na základe toho, že človek odmieta očkovanie, vieme s vysokou istotou povedať, že obhajuje alebo pri najmenšom neodsudzuje konanie Ruska na Ukrajine?

Tieto dve témy spolu absolútne nesúvisia. V zdravej spoločnosti – neovplyvňovanej propagandou –  nie je možné, aby som podľa jedného názoru vedel vyvodiť druhý. Jediným iným logickým vysvetlením by bolo, že na Slovensku žijú desaťtisíce ľudí s profesijným zameraním virológ a zároveň odborník na geopolitiku.

Ak niekto tvrdí, že tieto totožné názory má, jednoducho lebo sú správne, ide o extrémny prejav arogantnosti a pokrytectva. Pokiaľ veľké množstvo ľudí má konzistentný názor na dve nesúvisiace veci, jediným logickým vysvetlením je, že trpia sebaklamom a uverili propagande.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslím, že máme problém.

Boris Vanek

Boris Vanek

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Som mladý človek s ekonomickým vzdelaním, ktorý sa začína zaujímať o dianie v spoločnosti a hľadá priestor a možnosti na vyjadrenie svojho názoru. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu