Mark Zuckerberg: Budovanie globálneho spoločenstva

Najnovší prejav Marka Zuckerberga tak ako leží a beží, aby si naň každý mohol urobiť fundovaný názor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Štvrtok, 16. februára 2017

Nášmu spoločenstvu,

Na našej púti za prepojením sveta často diskutujeme o produktoch, ktoré vytvárame a o vylepšeniach nášho podnikania. Dnes sa chcem zamerať na najdôležitejšiu otázku zo všetkých: budujeme taký svet, aký si všetci želáme?

Naše dejiny sú príbehom o tom, ako sme sa naučili koexistovať v stále väčších počtoch – od kmeňov cez mestá až po národy. Na každom stupni sme vybudovali sociálnu infraštruktúru zahŕňajúcu spoločenstvá, médiá a vlády, ktoré nám umožnili dosiahnuť veci, ktoré sme sami dosiahnuť nedokázali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sme blízko k tomu, aby sme urobili náš ďalší krok. Naše najväčšie príležitosti sú dnes globálne – napríklad šírenie prosperity a slobody, presadzovanie mieru a porozumenia, pomáhanie ľuďom z chudoby a urýchľovanie vedeckého výskumu. Naše najväčšie výzvy takisto potrebujú globálne reakcie – napríklad skoncovanie s terorizmom, vzdorovanie klimatickej zmene či predchádzanie pandémiám. Pokrok si dnes vyžaduje, aby sa ľudstvo zjednotilo nielen na úrovni miest či národov ale aj ako globálne spoločenstvo.

Práve teraz je to výnimočne dôležité. Krédom Facebooku je skracovať vzdialenosti medzi nami a budovať globálne spoločenstvo. Keď sme začínali, o tejto myšlienke nebolo sporu. Každý rok sa svet stával stále prepojenejším, čo bolo vnímané ako pozitívny trend. Avšak dnes na celom svete vidíme ľudí, ktorí sa stali obeťami globalizácie, a hnutia za odtrhnutie sa od vzájomne prepojeného sveta. Nastoľujú otázky, či sme schopní vytvoriť globálne spoločenstvo, ktoré prospieva každému, a či máme ísť v ústrety ďalšiemu prepájaniu alebo zaradiť spiatočku.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto čase sa mnohí z nás po celom svete zamýšľajú nad tým, ako môžeme mať čo najpozitívnejší vplyv. Tu si spomínam na to, čo s obľubou vravievam o technológii: „Vždy sme prílišní optimisti pri odhade toho, čo dokážeme urobiť za dva roky, a prílišní pesimisti pri odhade toho, čo dokážeme urobiť za desať rokov.“ Možno nemáme moc stvoriť svet, aký chceme, ihneď, ale už dnes môžeme všetci začať pracovať na tom, aký ho chceme mať v dlhodobom horizonte. V časoch ako sú tie naše, to najdôležitejšie, čo my vo Facebooku môžeme urobiť, je rozvinúť sociálnu infraštruktúru, aby sme ľuďom dali moc budovať globálne spoločenstvo, ktoré prospieva nám všetkým.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom desaťročí sa Facebook zameriaval na vzájomné spájanie priateľov a príbuzných. Z tejto základne sa hodláme ďalej zamerať na vybudovanie sociálnej infraštruktúry takého spoločenstva, ktoré pre nás bude zdrojom podpory, bezpečnosti, informovanosti a motorom občianskej angažovanosti a začlenenia každého z nás.

Vtiahnuť nás všetkých do budovania globálneho spoločenstva je projekt presahujúci možnosti ktorejkoľvek organizácie či firmy, ale Facebook môže prispieť k hľadaniu odpovedí na nasledujúcich päť kľúčových otázok:

  • Ako môžeme pomôcť ľuďom budovať spoločenstvá podpory, ktoré posilňujú tradičné inštitúcie v čase, keď sa členská základňa týchto inštitúcií po celom svete zmenšuje?

  • Ako môžeme pomôcť ľuďom budovať bezpečné spoločenstvo, ktoré ich chráni, pomáha im v časoch krízy a následného zotavenia v čase, keď náš život môže ovplyvniť ktokoľvek žijúci kdekoľvek na svete?

  • Ako môžeme pomôcť ľuďom budovať informované spoločenstvo, ktoré nám umožňuje prístup k novým myšlienkam a posilňuje vzájomné porozumenie v čase, keď každý človek na svete môže vyjadriť svoj názor?

  • Ako môžeme pomôcť ľuďom budovať občiansky angažované spoločenstvo vo svete, kde sa na rozhodovaní vo voľbách niekedy nezúčastňuje ani polovica obyvateľstva?

  • Ako môžeme pomôcť ľuďom budovať začleňujúce spoločenstvo, ktoré vyjadruje naše kolektívne hodnoty, a spoločné človečenstvo od lokálnej úrovne až po tú globálnu, ktoré prechádza naprieč kultúrami, národmi a regiónmi vo svete, ktorý vie poskytnúť tak málo príkladov globálnych spoločenstiev?

Mojou nádejou je, že viacej z nás zasvätí svoju energiu budovaniu sociálnej infraštruktúry, ktorá v dlhodobom horizonte ľudstvo zjednotí. Hoci Facebook neposkytne odpovede na všetky tieto otázky, verím, že môžeme zohrať úlohu pri ich hľadaní.

SkryťVypnúť reklamu

Našou prácou vo Facebooku je pomáhať ľuďom mať čo najpozitívnejší vplyv pri súčasnom utlmovaní oblastí, v ktorých technológie a sociálne siete môžu prispievať k prehlbovaniu rozdielov a izolácie. Facebook sa stále vyvíja a my sme oddaní myšlienke ustavičného vzdelávania a zdokonaľovania. Berieme svoju zodpovednosť s plnou vážnosťou, preto dnes chcem hovoriť o tom, ako plánujeme prispieť svojím dielom k vybudovaniu globálneho spoločenstva.

Spoločenstvá podpory

Budovanie globálneho spoločenstva, ktoré prospieva všetkým, sa začína na úrovni miliónov maličkých spoločenstiev a súkromných sociálnych štruktúr, ku ktorým sa utiekame, aby naplnili naše osobné, emocionálne a duchovné potreby.

Či už ide o cirkvi, športové kluby, odbory alebo iné lokálne spolky, každý z nich zohráva dôležitú úlohu pri budovaní sociálnej infraštruktúry našich spoločenstiev. Pre každého z nás je zdrojom pocitu užitočnosti a nádeje; morálneho potvrdenia, že všetci sme potrební a patríme k čomusi väčšiemu než sme my sami; útechy, že tu nie sme sami a že naše spoločenstvo na nás dáva pozor; príležitosťou na vzdelávanie, vedenie a osobný rozvoj; poskytovateľom ochrannej siete; výrazom zdieľaných hodnôt, kultúrnych noriem a zodpovednosti; pôdou pre spoločenské stretnutia a rituály; cestou zoznamovania sa s novými ľuďmi; a v neposlednom rade spôsobom trávenia voľného času.

V našej spoločnosti udržiavame osobné vzťahy s priateľmi a príbuznými a okrem nich aj inštitucionálne vzťahy s vládami, ktoré nastavujú pravidlá hry. Zdravá spoločnosť má zároveň mnoho spoločenských vrstiev v priestore medzi nami a vládami, ktoré sa starajú o napĺňanie našich potrieb. Keď hovoríme o našom „sociálnom pletive“, zvyčajne máme na mysli mnohé sprostredkovateľské skupiny, ktoré nás spájajú a presadzujú naše hodnoty.

Avšak v posledných niekoľkých desaťročiach sme svedkami nápadného úpadku dôležitej sociálnej infraštruktúry miestnych spoločenstiev. Od 70-tych rokov minulého storočia sa členská základňa niektorých miestnych združení zmenšila až o štvrtinu a tento jav možno pozorovať naprieč všetkými segmentmi obyvateľstva.

Tento úpadok podnecuje hlbšie otázky vo svetle prieskumov, ktoré naznačujú, že významná časť nášho obyvateľstva hľadí do budúcnosti s pocitom beznádeje. Je možné, že mnohé z našich výziev sú aspoň také sociálne ako sú hospodárske – čo vyplýva z nedostatočného pocitu vzájomnosti a spojenia s niečím väčším ako sme my sami. Ako mi povedal jeden pastor: „Ľudia sa cítia nevyrovnaní. Mnohé z toho, čo bolo kedysi zdrojom ich rovnováhy, dnes viac nejestvuje.“

Online spoločenstvá sú v tomto ohľade svetlým zjavom a my dokážeme posilniť jestvujúce fyzické spoločenstvá tým, že ľuďom pomôžeme zbližovať sa vo virtuálnom ako aj v reálnom svete. Tak ako online komunikácia s priateľmi posilňuje ich skutočné vzťahy, rozvoj tejto fyzickej infraštruktúry spätne posilní online spoločenstvá a zároveň umožní vzniknúť celkom novým.

Istej žene menom Christina diagnostikovali vzácnu poruchu nazvanú Epidermolysis Bullosa; dnes je členkou skupiny, ktorá spája 2,400 ľudí z celého sveta, aby žiaden z nich nemusel trpieť osamote. Istý muž menom Matt sám vychovával svojich dvoch synov, nuž založil skupinu Čierni otcovia, ktorá pomáha mužom ako je on deliť sa o rady a povzbudenie pri starostlivosti o svoje rodiny. Viac ako 4,000 príbuzných príslušníkov armády zo San Diega je súčasťou skupiny, ktorá im umožňuje spriateliť sa s príbuznými iných vojakov. Tieto spoločenstvá sa navzájom stretávajú, a to nielen virtuálne. Organizujú rôzne stretávky, večere a rozličnými spôsobmi sa vzájomne podporujú v každodennom živote.

Nedávno sme zistili, že viac ako 100 miliónov užívateľov Facebooku sú členmi čohosi, čo nazývame „veľmi zmysluplné“ skupiny. Tieto skupiny sa často veľmi rýchlo po založení stávajú najdôležitejšou súčasťou našej sociálnej siete a nemenej dôležitou súčasťou našej štruktúry fyzickej podpory. Mnoho mladých rodičov nám napríklad hovorí, že pridanie sa k rodičovskej skupine po tom, čo sa stali rodičmi, presne zapadá do tohto rámca.

Stojí pred nami skutočná príležitosť prepojiť viac spomedzi nás so skupinami, ktoré v našich životoch vytvoria zmysluplnú sociálnu infraštruktúru. Viac ako miliarda ľudí sú aktívnymi členmi facebookových skupín, avšak väčšina z nich nehľadá skupiny sama od seba – buď ich pozvú priatelia alebo im ich Facebook odporučí. Ak dokážeme vylepšiť naše odporúčania a pomôžeme prepojiť jednu miliardu ľudí prostredníctvom zmysluplných spoločenstiev, môže to posilniť naše sociálne pletivo.

V budúcnosti hodláme merať pokrok Facebooku počtom zmysluplných skupín a nie celkovým počtom skupín. To si vyžiada nielen pomáhať ľuďom spájať sa s jestvujúcimi zmysluplnými skupinami ale aj umožniť komunitným lídrom vytvárať viac zmysluplných skupín, s ktorými sa ľudia budú môcť spojiť.

Najúspešnejšie fyzické spoločenstvá si našli svojich lídrov a čosi podobné sme zaznamenali aj v prípade virtuálnych spoločenstiev. V Berlíne istý muž menom Monis Bukhari vedie skupinu, pomocou ktorej osobne pomáha utečencom nachádzať ubytovanie a zamestnanie. Dnešné nástroje Facebooku pre správcov skupín sú relatívne jednoduché. Preto plánujeme vytvoriť viac nástrojov, aby sme umožnili komunitným lídrom, akým je Monis, vytvárať a zveľaďovať svoje skupiny spôsobom, aký im vyhovuje, podobne ako sme to dokázali v prípade Stránok.

Mnohé spoločenstvá pozostávajú z viacerých podspoločenstiev, čo je očividne ďalšia oblasť, ktorá volá po vývoji nových nástrojov. Napríklad škola nie je jediným spoločenstvom ale konglomerátom mnohých menších skupín krížom-krážom prepájajúcich triedy, internáty a skupiny študentov. Tak ako sociálne pletivo spoločnosti pozostáva z mnohých spoločenstiev, každé spoločenstvo sa skladá z mnohých skupín založených na osobných kontaktoch. Hodláme rozšíriť tieto skupiny, aby sme podporili vznik podspoločenstiev.

Na mnohé aktivity môžeme nazerať cez optiku budovania spoločenstva. Sledovanie prenosu zápasu nášho obľúbeného športového družstva alebo televízneho programu, čítanie našich obľúbených novín či hranie našej obľúbenej hry nie je iba zábavou alebo prijímaním informácií ale zdieľaným zážitkom a zároveň príležitosťou na zbližovanie ľudí, ktorým záleží na rovnakých veciach. Dokážeme navrhnúť tieto zážitky nielen v mene pasívnej konzumácie ale za účelom posilňovania sociálnych kontaktov.

Naším cieľom je posilniť jestvujúce spoločenstvá tým, že si navzájom pomôžeme zbližovať sa vo virtuálnom ako aj v reálnom svete a vytvárať celkom nové spoločenstvá, ktoré prestupujú fyzické lokality. Ak dokážeme ísť nad rámec online spojenia, upevníme naše fyzické spoločenstvá tým, že sa zblížime aj osobne, aby sme sa mohli vzájomne podporovať.

Zdravá spoločnosť potrebuje takéto spoločenstvá, aby mohla uspokojovať naše osobné, emocionálne a duchovné potreby. Vo svete, kde fyzická sociálna infraštruktúra zažíva úpadok, máme skutočnú príležitosť pomôcť posilniť tieto spoločenstvá a upevniť sociálne pletivo našej spoločnosti.

Bezpečné spoločenstvo

Keďže budujeme globálne spoločenstvo, toto je okamihom pravdy. Náš úspech nestojí iba na tom, či dokážeme niečo zachytiť na videu a podeliť sa o to so svojimi priateľmi. Ide o to, či budujeme spoločenstvo, ktoré nám pomáha zostať v bezpečí – teda také, ktoré nás chráni, pomáha nám v časoch krízy a následného zotavenia.

Dnešné hrozby sa stávajú stále globálnejšími, avšak infraštruktúra, ktorá nás má chrániť, sa takou nestáva. Problémy ako terorizmus, prírodné katastrofy, epidémie, utečenecké krízy či klimatická zmena si vyžadujú koordinované reakcie na celosvetovej úrovni. Žiadny národ im nedokáže čeliť osamote. Vírus, čo napadne jeden národ, sa môže rýchlo rozšíriť na iné. Ozbrojený konflikt v jednej krajine dokáže spôsobiť interkontinentálnu utečeneckú krízu. Znečistenie na jednom mieste môže mať dopad na životné prostredie po celom svete. Súčasné systémy ľudstva nie sú dostatočné na to, aby na tieto hrozby dokázali odpovedať.

Mnohí zodpovední ľudia sa pridávajú ku globálnym neziskovým organizáciám, aby pomáhali, avšak trhové prostredie často zlyháva pri financovaní alebo stimulovaní budovania potrebnej infraštruktúry. Už dlho očakávam, že viac organizácií a start-upov začne využívať technológie na vývoj nástrojov ochrany zdravia a bezpečnosti, a som stále prekvapený tým, o ako málo z toho, čo je nutné vybudovať, sa vôbec pokúsili. Stojíme pred skutočnou príležitosťou vybudovať globálnu bezpečnostnú infraštruktúru a preto som nasmeroval Facebook, aby investoval viac a viac zdrojov do napĺňania tejto potreby.

Zoči-voči niektorým z týchto problémov je spoločenstvo ľudí na Facebooku v jedinečnej pozícii predchádzať nebezpečenstvám, pomáhať v časoch krízy a spolupracovať počas následného obdobia zotavenia. Je to vďaka objemu komunikácie na našich sieťach, našej schopnosti rýchlo sa v prípade núdze spojiť s ľuďmi po celom svete, a obrovskej miere pravej ľudskej dobroty, ktorá sa v našom spoločenstve naakumulovala.

Aby sme predchádzali nebezpečenstvám, môžeme vybudovať sociálnu infraštruktúru, ktorá nášmu globálnemu spoločenstvu pomôže identifikovať problémy ešte predtým, ako k nim dôjde. Ak niekto premýšľa, že spácha samovraždu alebo si inak ublíži, vybudovali sme infraštruktúru, ktorá jeho priateľom a susedom poskytuje nástroje, ktoré môžu zachraňovať životy. Pre prípad, že sa stratí dieťa, vybudovali sme infraštruktúru zvanú Amber Alerts, ktorá už pomohla zachrániť niekoľko detí bez akejkoľvek ujmy. Takisto sme vybudovali infraštruktúru, ktorá nám umožňuje spolupracovať s organizáciami verejného poriadku po celom svete v prípade, že sme si vedomí bezpečnostných rizík. V budúcnosti isto nájdeme ešte viac príkladov toho, ako by naše globálne spoločenstvo mohlo byť schopné identifikovať riziká súvisiace s duševným zdravím, chorobami či zločinom.

Aby sme si mohli pomáhať v časoch núdze, vybudovali sme infraštruktúru zvanú Safety Check, ktorá nám všetkým umožňuje oznámiť svojim priateľom, že sme v poriadku alebo naopak zistiť, či sú v bezpečí naši priatelia, ktorým by mohlo hroziť nebezpečenstvo útoku alebo prírodnej katastrofy. V priebehu dvoch rokov bol nástroj Safety Check aktivovaný takmer 500-krát a viac ako miliarda ľudí sa vďaka nemu dozvedela, že ich príbuzní a priatelia sú v bezpečí. Keď dôjde ku katastrofe, vlády nám často volajú, aby sa ubezpečili, že nástroj Safety Check bol v ich krajine aktivovaný. Avšak je potrebné budovať ďalej. Nedávno sme pridali nástroje zamerané na vyhľadávanie či ponúkanie prístrešia, jedla a ďalších úžitkov v časoch núdze. Postupom času by naše spoločenstvo malo byť schopné pomáhať aj v čase vojny a iných dlhodobých kríz, ktoré nie sú obmedzené na jednorazovú udalosť.

Aby sme si mohli pomáhať zotaviť sa z krízy, vybudovali sme najväčšiu sociálnu infraštruktúru na svete určenú na kolektívnu akciu. Pred niekoľkými rokmi, keď Nepál zasiahlo zemetrasenie, spoločenstvo ľudí na Facebooku vyzbieralo 15 miliónov dolárov, aby pomohli miestnym ľuďom vzchopiť sa a ísť ďalej – išlo o najväčšiu verejnú zbierku na humanitárnu akciu v dejinách. Podobné úsilie sme videli po streľbe v nočnom klube Pulse v Orlande, keď ľudia z celej krajiny organizovali kampane na darovanie krvi, aby pomohli obetiam, s ktorými sa nikdy nestretli. Takisto sme zaviedli nástroje, prostredníctvom ktorých sa milióny ľudí môžu zaviazať k darcovstvu orgánov, aby zachránili životy obetiam nehôd; odvtedy registre darcov zaznamenali vyššie prírastky ako kedykoľvek predtým.

Keď sa dívam do budúcnosti, jednou z našich najväčších príležitostí ako zvýšiť bezpečnosť ľudí, je vývoj umelej inteligencie, ktorá nám pomôže rýchlejšie a presnejšie pochopiť, čo sa práve deje v našom spoločenstve.

Každý deň sa na našich stránkach objavia miliardy zdieľaných médií, komentárov a odkazov, a keďže je nemožné ich kontrolovať všetky, preverujeme ich obsah až vtedy, keď nám ich nahlásia. V minulosti došlo k hrozným a tragickým udalostiam, napríklad k samovraždám – niektoré z nich boli prenášané naživo – ktorým sa možno bývalo mohlo predísť, ak by si niekto bol uvedomil, čo sa deje, a nahlásil ich skôr. Každý deň dochádza k prípadom šikanovania a obťažovania, na ktoré naši pracovníci musia byť upozornení, aby sme obetiam mohli pomôcť. Tieto príbehy svedčia o tom, že musíme nájsť spôsob, ako urobiť viac.

Umelá inteligencia môže pomôcť pri hľadaní lepšieho prístupu. Momentálne vyvíjame systémy schopné analyzovať fotografie a videá v záujme upozornenia na záujmový obsah, ktorý by naši pracovníci mali preveriť. Vývoj týchto systémov je zatiaľ stále iba na začiatku, ale začali sme pomocou nich preverovať určitý obsah a už teraz generujú zhruba jednu tretinu všetkých upozornení našim pracovníkom, ktorí pre naše spoločenstvo preverujú obsah.

Dokončenie vývoja týchto systémov potrvá ešte mnoho rokov. Momentálne začíname skúmať spôsoby, ako nám umelá inteligencia môže pomôcť odlíšiť skutočné spravodajské reportáže o terorizme od teroristickej propagandy, aby sme dokázali urýchlene odstaviť kohokoľvek, kto sa naše služby pokúša zneužiť na nábor pre teroristické organizácie. Toto je technicky náročné, keďže to vyžaduje vývoj umelej inteligencie schopnej vnímať a chápať spravodajstvo, ale potrebujeme na tom pracovať v záujme potierania terorizmu po celom svete.

Pri diskusii o vyššej bezpečnosti pre naše spoločenstvo je dôležité zdôrazniť, že súčasťou ochrany ľudí je ochrana bezpečnosti a slobody jednotlivca. Sme silnými obhajcami kódovania a preto sme ho zabudovali aj do najväčších odkazových platforiem na svete, ktorými sú WhatsApp a Messenger. Zvyšovanie bezpečnosti nášho spoločenstva nevyžaduje kompromisy pri ochrane súkromia. Odkedy sme do WhatsApp zabudovali celosieťové kódovanie, znížili sme výskyt spamov a zákerného obsahu o viac ako 75%.

Cestou vpred je uvedomiť si, že globálne spoločenstvo potrebuje sociálnu infraštruktúru, ktorá nás bude chrániť pred hrozbami na celom svete a že naše spoločenstvo je v jedinečnej pozícii predchádzať katastrofám, pomáhať v časoch krízy a následného zotavenia. Bezpečnosť globálneho spoločenstva je dôležitou súčasťou našej misie – a zároveň dôležitým hľadiskom, z ktorého budeme posudzovať mieru nášho pokroku.

Informované spoločenstvo

Účelom akéhokoľvek spoločenstva je spájať rôznych ľudí, aby sa mohli venovať veciam, ktorým by sa nemohli venovať osamote. Aby sme to dokázali, potrebujeme nájsť spôsoby, akými možno zdieľať nové myšlienky a dosiahnuť o nich dostatočnú všeobecnú zhodu, aby sme mohli skutočne začať spolupracovať na ich uskutočnení.

Idea, že každý si zaslúži byť vypočutý, zohrala historicky veľmi pozitívnu úlohu v oblasti verejného diškurzu, pretože zvyšuje rôznorodosť zdieľaných myšlienok. Avšak minulý rok nám tiež ukázal, že môže rozdrobovať náš spoločný zmysel pre realitu. Je na nás samotných, aby sme zosilnili dobré účinky a utlmili tie zlé – inými slovami, aby sme pokračovali vo zvyšovaní rozmanitosti pri súčasnom posilňovaní nášho spoločného porozumenia tak, aby naše spoločenstvo mohlo mať čo najmocnejší pozitívny vplyv na celý svet.

Minulý rok sa dve najdiskutovanejšie obavy týkali rozmanitosti názorov, ktoré vnímame (t.j. bubliny spôsobené filtrovaním informácií), a správnosti informácií (t.j. falošné spravodajstvo). Obe tieto oblasti ma znepokojujú a preto sme ich zoširoka študovali; avšak zároveň sa obávam, že sa musíme zamerať na utlmenie ešte mocnejších účinkov, ktorými senzáciechtivosť a polarizácia podrývajú naše spoločné porozumenie.

Sociálne siete už teraz ponúkajú rozmanitejšie názory než aké kedy ponúkli tradičné médiá. Hoci s väčšinou našich priateľov sa zhodneme, všetci zároveň poznáme ľudí z iných prostredí, s inými záujmami a názormi, ktorí nás nútia hľadieť na veci z iného uhla pohľadu. V porovnaní s človekom, čo čerpá novinky z rovnakých dvoch či troch televíznych staníc alebo z jedných a tých istých novín s ich ustálenými redakčnými názormi, človek na našich sieťach na Facebooku odhalí rozmanitejší obsah.

Avšak naším cieľom musí byť pomáhať ľuďom vidieť ucelenejší obraz, nielen ponúkať alternatívne hľadiská. Pri dosahovaní tohto cieľa musíme byť opatrní. Výskum ukazuje, že niektoré z najsamozrejmejších prístupov – akým je napríklad oboznámenie ľudí s článkom, ktorý sa na istú vec díva z opačného pohľadu – v skutočnosti prehlbujú polarizáciu tým, že iné hľadiská označia za cudzie. Efektívnejším spôsobom je ukázať ľuďom celú škálu hľadísk, umožniť im zistiť, kde sa ich názory na tejto škále nachádzajú, a urobiť si vlastný názor na to, čo považujú za správne. Postupom času sa nášmu spoločenstvu podarí identifikovať zdroje, ktoré ponúkajú kompletnú škálu hľadísk a tak prirodzene odhalia väčšiu časť skutočného obsahu.

Faktická správnosť informácií je veľmi dôležitá. Vieme, že na Facebooku sa nachádzajú dezinformácie ba dokonca aj jasné švindle, a tento problém berieme veľmi vážne. V boji proti švindľom sme zaznamenali pokrok podobne ako v oblasti potierania spamov, ale máme pred sebou ešte veľa práce. Postupujeme opatrne, pretože nie vždy je jasný rozdiel medzi švindľom, satirou a názorom. V slobodnej spoločnosti je dôležité, aby ľudia mali možnosť deliť sa s inými o svoje názory, dokonca aj vtedy, ak ich ostatní považujú za mylné. Náš prístup sa preto zameria menej na zakazovanie dezinformácií a viac na zdôrazňovanie doplňujúcich hľadísk a informácií, vrátane práce overovateľov faktov pri spochybňovaní faktickej správnosti príspevkov.

Hoci nás čaká množstvo práce v boji za rôznorodosť informácií a proti dezinformáciám, mňa ešte viac zaujímajú dopady senzáciechtivosti a polarizácie ako aj myšlienka budovania spoločného porozumenia.

Sociálne siete sú médiami krátkej formy, pri ktorých dochádza k niekoľkonásobnému zosilneniu rezonujúcich odkazov. Táto vlastnosť nahráva jednoduchosti a odrádza od pozornosti voči nuansám. V tom najlepšom prípade slúži vypointovaniu odkazov a pomáha vystaviť ľudí rozličným myšlienkam. V tom najhoršom dochádza k prílišnému zjednodušovaniu dôležitých tém a tlačí nás smerom ku krajnostiam.

Polarizácia jestvuje vo všetkých oblastiach verejného diškurzu, nielen v oblasti sociálnych sietí. Vyskytuje sa vo všetkých skupinách a spoločenstvách vrátane firiem, školských tried či porôt a zvyčajne nemá žiadny súvis s politikou. Vnútri technologickej komunity sa napríklad diskusia o umelej inteligencii natoľko zjednodušila, až sa zvrhla na existenčné strašenie ľudí. Nebezpečenstvo tkvie v tom, že senzáciechtivosť ťahá ľudí preč od vyvážených a artikulovaných názorov smerom k polarizovaným krajnostiam.

Ak to takto pôjde ďalej a my stratíme spoločné porozumenie, tak hoci by sa nám aj podarilo eliminovať všetky dezinformácie, ľudia budú jednoducho zdôrazňovať rôzne množiny faktov, ktoré budú vyhovovať ich polarizovaným názorom. Preto ma tak veľmi znepokojuje senzáciechtivosť v médiách.

Našťastie sa núkajú jasné kroky, ktoré môžeme podniknúť na zmiernenie týchto účinkov. Napríklad sme si všimli, že niektorí ľudia zdieľajú články so senzačnými titulkami bez toho, aby si ich vôbec prečítali. Vo všeobecnosti platí, že ak vás prečítanie samotného článku odradí od jeho zdieľania, je to spoľahlivé znamenie toho, že jeho titulok bol senzačný. Naopak, ak prečítanie článku zvýši vašu motiváciu podeliť sa oň, je to často známkou solídneho, do hĺbky idúceho obsahu. Nedávno sme začali znižovať rozsah senzačnosti článkov šírených cez nástroj News Feed v prospech článkov solídneho obsahu a postupom času nám tieto signály pomôžu aj pri identifikácii senzáciechtivých šíriteľov. Už sme podnikli mnoho podobných opatrení na zníženie senzáciechtivosti a budeme v tom pokračovať, aby sme pomohli vybudovať informovanejšie spoločenstvo.

Podľa výskumu najlepším prostriedkom zvýšenia kvality diškurzu môže byť vzájomné spoznávanie sa ľudí ako takých namiesto ich púhych názorov, čo je čosi, na čo je Facebook ako stvorený. Ak sa s inými ľuďmi zblížime za účelom zdieľania toho, čo máme spoločné – či už ide o športové družstvá, televízne programy alebo záujmy – je jednoduchšie nadviazať dialóg aj o čomsi, na čom sa nezhodneme. Ak to urobíme správne, dáme miliardám ľudí schopnosť podeliť sa o nové náhľady pri súčasnom utlmení nežiaducich účinkov, ktoré sprevádzajú nástup akéhokoľvek nového média.

Silné odvetvie spravodajstva je takisto kľúčové pre vybudovanie informovaného spoločenstva. Poskytnúť priestor názorom ľudí nestačí, ak nemáte ľudí zapálených pre odhaľovanie a analyzovanie nových informácií. Je toho viac, čo musíme spraviť na podporu spravodajského odvetvia, aby sme zabezpečili udržateľnosť jeho životnej spoločenskej funkcie siahajúcej od pestovania miestneho spravodajstva cez rozvoj najvhodnejších formátov pre mobilné zariadenia až po zlepšenie škály podnikateľských modelov, na ktorých stoja spravodajské organizácie.

Napojenie každého človeka na internet je rovnako potrebné pre vybudovanie informovaného spoločenstva. Pre väčšinu ľudí na celom svete tu nejde o kvalitu verejného diškurzu ale o to, či vôbec majú prístup k základným informáciám, ktoré potrebujú a ktoré sa často týkajú zdravia, vzdelávania a pracovných príležitostí.

Napokon chcem zdôrazniť, že obrovská väčšina konverzácie na Facebooku má povahu sociálnu a nie ideologickú. Ide o priateľov, ktorí si vymieňajú vtipy či príbuzných, ktorí udržiavajú kontakt, pretože žijú v rôznych mestách. Ide o ľudí, ktorí hľadajú spriaznené skupiny, či už sú to mladí rodičia vychovávajúci deti alebo pacienti, ktorým nedávno diagnostikovali chorobu a chcú si uľaviť cez kontakt s podobnými ako sú oni. Niekedy ide o zábavu a vzájomné zblíženie na základe náboženstva či športu. A inokedy ide o prežitie, napríklad v prípade utečencov hľadajúcich prístrešie.

Bez ohľadu na vašu situáciu a motiváciu pre vstup do nášho spoločenstva, naším záväzkom ostáva neustále zlepšovanie našich nástrojov, aby sme vám umožnili podeliť sa o svoje skúsenosti. Vďaka zvyšovaniu rozmanitosti našich myšlienok a posilňovaniu nášho spoločného porozumenia môže naše spoločenstvo mať ten najmocnejší pozitívny vplyv na celý svet.

Občiansky angažované spoločenstvo

Naša spoločnosť bude zdieľať naše kolektívne hodnoty iba ak sa zapojíme do občianskeho procesu a budeme sa podieľať na správe vecí verejných. Za týmto účelom musíme vybudovať dva špecifické druhy sociálnej infraštruktúry:

Zmyslom prvej je podnecovať angažovanosť ľudí v jestvujúcich politických procesoch: účasť na voľbách a na veciach verejných, komunikácia s volenými zástupcami, vyjadrenie svojho názoru a niekedy aj organizovanie. Len prostredníctvom našej výrazne vyššej angažovanosti môžeme dosiahnuť, že tieto politické procesy vezmú do úvahy naše hodnoty.

Zmyslom druhej je zaviesť nový proces účasti občanov z celého sveta na kolektívnom rozhodovaní. Náš svet je dnes prepojený viac ako kedykoľvek predtým a my čelíme globálnym problémom, ktoré presahujú národné hranice. Facebook ako najväčšie globálne spoločenstvo môže preskúmať príklady toho, ako by komunitná samospráva mohla fungovať v príslušných mierkach.

Občianska angažovanosť v jestvujúcich politických procesoch môže začať podporou volebnej účasti na celom svete. Je zvláštne, že iba približne polovica všetkých Američanov, ktorí majú právo voliť, sa na voľbách aj zúčastňuje. To je nízky podiel v porovnaní s inými krajinami, no aj inde je demokracia na ústupe a preto dnes pred nami stojí úloha podnecovať občiansku participáciu na celom svete.

V minuloročných voľbách v Spojených štátoch sme pomohli viac ako dvom miliónom ľudí zaregistrovať sa a následne sa zúčastniť na voľbách. Išlo o jedno z najmasovejších hnutí na podporu volebnej účasti v našich dejinách, ktorého účinok prevýšil kombinované úsilie oboch najväčších strán. Pred každými voľbami na celom svete ustavične zdokonaľujeme naše nástroje zamerané na pomoc voličom zaregistrovať sa a voliť a dúfame, že napokon v každej demokratickej krajine na svete pritiahneme k voľbám o stovky miliónov ľudí viac, než ich chodí voliť dnes.

Občianska angažovanosť je rovnako veľkou príležitosťou na miestnej ako aj na národnej úrovni. Väčšina z nás dnes ani netuší, kto sú naši miestni volení zástupcovia, no mnoho politík ovplyvňujúcich naše každodenné životy sa uplatňuje na miestnej úrovni a preto práve tu má naša participácia najväčší význam. Výskum naznačuje, že čítanie miestnych správ má priamu súvzťažnosť s miestnou občianskou angažovanosťou. To len dokazuje, že budovanie informovaného spoločenstva, spoločenstiev miestnej podpory a občiansky angažovaného spoločenstva je navzájom prepojené.

Okrem volebného procesu je najväčšou príležitosťou pomáhať ľuďom angažovať sa v pre nich dôležitých otázkach každý deň, nielen raz za pár rokov vo volebnej miestnosti. Môžeme pomôcť nadviazať priamy dialóg a mechanizmus zodpovednosti medzi ľuďmi a ich volenými zástupcami. V Indii predseda vlády Modi požiadal svojich ministrov, aby zdieľali svoje schôdze a informácie na Facebooku a tak mohli dostať priamu spätnú väzbu od občanov. V Keni sú celé dediny vrátane volených zástupcov prepojené prostredníctvom WhatsApp skupín. V nedávnych volebných kampaniach po celom svete – od Indie a Indonézie cez Európu až po Spojené štáty – sa ukázalo, že zvyčajne zvíťazí kandidát s najväčším a najangažovanejším spoločenstvom nasledovníkov na Facebooku. Tak ako sa televízia v 60-tych rokoch minulého storočia stala primárnym médiom občianskej komunikácie, sociálne siete sa ním stávajú v 21. storočí.

Tento poznatok pred nás stavia príležitosť spojiť sa s našimi volenými zástupcami na všetkých úrovniach. Za posledných niekoľko mesiacov sme pomohli členom nášho spoločenstva zdvojnásobiť počet kontaktov s volenými zástupcami tým, že sme pre nich zaviedli jednoduchý spôsob ich kontaktovania jediným kliknutím. Keď sme pripojení, môžeme sa priamo angažovať prostredníctvom komentárov a odkazov. Napríklad pre ľudí na Islande je v skupinových diskusiách bežné dávať linky na politikov, aby títo mohli preniesť komunitné otázky na pôdu parlamentu.

Niekedy ľudia musia pozdvihnúť svoj hlas a demonštrovať za to, čo pokladajú za správne. Členovia nášho spoločenstva zorganizovali rôzne demonštrácie – od námestia Tahrír až po Čajovú party – s pomocou našej infraštruktúry pre podujatia a skupiny. Ľudia dennodenne dvíhajú svoj hlas, aby sa podelili o svoje názory, ktoré môžu obletieť svet a prerásť do masových hnutí. Príkladom toho je Pochod žien, ktorý sa začal odkazom istej starej mamy s internetovým pripojením, pokračoval založením facebookového podujatia jej priateľmi a napokon viedol k pochodom miliónov ľudí v uliciach miest po celom svete.

Dať ľuďom možnosť vyjadriť sa je zásadou, ktorej bolo naše spoločenstvo oddané od samého počiatku. Vo vzťahu k budovaniu sociálnej infraštruktúry globálneho spoločenstva budeme pracovať na vytváraní nových nástrojov, ktoré podnecujú uvážlivú občiansku angažovanosť. V budúcnosti bude stále dôležitejšie, aby sme si vzájomne umožnili pozdvihnúť svoj hlas.

Začleňujúce spoločenstvo

Budovanie začleňujúceho globálneho spoločenstva si vyžaduje zavedenie nového procesu účasti na komunitnej samospráve pre občanov na celom svete. Verím, že budeme schopní preskúmať príklady toho, ako by kolektívne rozhodovanie mohlo fungovať v príslušných mierkach.

Facebook nie je iba technológiou či sieťou ale predovšetkým spoločenstvom ľudí. To znamená, že potrebujeme Spoločenské štandardy, ktoré vyjadrujú naše kolektívne hodnoty vo vzťahu k tomu, čo by malo a čo nemalo byť dovolené.

V minulom roku zložitosť udalostí, ktorých sme boli svedkami, predbehla jestvujúce štandardy spravovania nášho spoločenstva. Videli sme to na omyloch pri stiahnutí spravodajsky relevantných videozáznamov súvisiacich s hnutím Black Lives Matter (Na životoch čiernych záleží) a s policajným násilím, ako aj pri odstránení historickej fotografie z Vietnamskej vojny nazvanej Hrôza vojny. Videli sme to aj na nesprávnom posúdení nenávistných prejavov v politických diskusiách v oboch smeroch – na jednej strane odstránením účtov a obsahu, ktorý mal byť ponechaný, a na druhej strane ponechaním obsahu, ktorý bol v skutočnosti nenávistný a mal byť odstránený. V poslednom období narástol výskyt podobných prípadov ako aj ich kultúrny dosah.

Toto bolo pre mňa bolestivé, pretože často súhlasím s tými, ktorí nás kritizujú za to, že robíme chyby. K týmto chybám takmer nikdy neprichádza preto, že by sa naše ideologické postoje líšili od postojov nášho spoločenstva, ale vždy súvisia s otázkami operačnej mierky. Našou vodiacou filozofiou v pozadí Spoločenských štandardov je snažiť sa vyjadriť kultúrne normy nášho spoločenstva. V prípade pochybností vždy radšej umožníme ľuďom, aby zdieľali viac.

Pre nárast výskytu udalostí, ktorých sme boli svedkami, jestvuje niekoľko dôvodov: kultúrne normy sa posúvajú; vo svete jestvujú rozličné kultúry; rôzni ľudia sú citliví na rozličné veci.

Po prvé, naše spoločenstvo sa vyvíja smerom od počiatočného nástroja na vzájomné zbližovanie príbuzných a priateľov a najnovšie sa stáva zdrojom spravodajstva ako aj platformou verejného diškurzu. Na zohľadnenie tohto kultúrneho posunu sa naše Spoločenské štandardy musia prispôsobiť, aby umožnili zdieľanie spravodajsky relevantného či historického obsahu, hoci istá jeho časť môže vyvolávať výhrady. Napríklad extrémne násilný videozáznam zobrazujúci niečiu smrť by kedysi bol označený za rušivý a následne stiahnutý. Avšak dnes, keď používame nástroj Live na zachytenie noviniek a šírime cezeň videozáznamy protestujúce proti násiliu, musia sa aj naše štandardy prispôsobiť. Podobne fotografia zobrazujúca akúkoľvek detskú nahotu by kedysi bola istotne odstránená – a z dobrých dôvodov – ale teraz sme naše štandardy prispôsobili v záujme umožnenia zdieľať historicky dôležitý obsah, čo bol aj prípad fotografie Hrôza vojny. Tieto prípady odrážajú potrebu aktualizovať naše štandardy, aby boli v súlade s vyvíjajúcimi sa očakávaniami nášho spoločenstva.

Po druhé, naše spoločenstvo spája ľudí z mnohých krajín a kultúr, pričom kultúrne normy sa líšia od jedného regiónu k druhému. Nie je prekvapujúce, že Európanom častejšie prekáža odstránenie obrázkov nahoty, pretože niektoré európske kultúry sú voči nahote otvorenejšie ako napríklad mnohé spoločenstvá na Blízkom Východe alebo v Ázii. V prípade spoločenstva pozostávajúceho z takmer dvoch miliárd ľudí je menej vhodné uplatňovať jednotný súbor štandardov na spravovanie celého spoločenstva, preto sa potrebujeme vyvinúť viac smerom k systému miestnej samosprávy.

Po tretie, dokonca aj v rámci danej kultúry možno nájsť rôzne názory na to, čo chceme vidieť a proti čomu už máme výhrady. Mne nemusí prekážať politicky ostrý prejav ale nechcem vidieť nič sexuálne sugestívneho, zatiaľ čo niekomu inému nemusí vadiť nahota ale zato nechce vidieť urážlivé prejavy. Podobne aj vy sa možno chcete podeliť o násilný videozáznam z nejakého protestu bez obáv z toho, že tým urazíte svojich priateľov, ktorí ho nechcú vidieť. A presne tak ako je nepríjemným zážitkom zhliadnuť obsah, s ktorým nesúhlasíme, je rovnako hrozným zážitkom počuť, že sa nemôžeme podeliť o niečo, čo pokladáme za dôležité. To naznačuje, že sa potrebujeme vyvinúť smerom k systému osobnej kontroly nad našimi zážitkami.

Po štvrté, dnes fungujeme na takej masovej úrovni, že aj nepatrné percento omylov spôsobuje obrovské množstvo nepríjemných zážitkov. Každý mesiac preverujeme vyše sto miliónov podnetov týkajúcich sa obsahu, a aj keď by naši kontrolóri správne vyriešili 99% zo všetkých, beztak to v danom časovom úseku znamená milióny omylov. Každý systém vždy bude mať svoje chyby, ale ja verím, že dokážeme fungovať lepšie ako fungujeme dnes.

Posledný rok som strávil mnoho času premýšľaním o tom, ako môžeme zdokonaliť spravovanie nášho spoločenstva. Sediac tu, v Kalifornii, nie sme práve v najlepšej pozícii, aby sme dokázali identifikovať kultúrne normy po celom svete. Preto potrebujeme systém, ktorý nám všetkým umožní podieľať sa na nastavení štandardov. Hoci tento systém zatiaľ nie je celkom hotový, chcem sa s vami podeliť o myšlienku, ako by mohol fungovať.

K vodiacim zásadám Spoločenských štandardov patrí, že by mali odrážať kultúrne normy nášho spoločenstva, že každý by mal vidieť čo najmenej nežiaduceho obsahu a že by mal byť schopný zdieľať to, čo chce, pričom by mal čo najzriedkavejšie počuť, že o to či ono sa podeliť nesmie. Tento prístup kombinuje širokospektrálny demokratický proces stanovovania štandardov s umelou inteligenciou, ktorá ich má pomôcť presadzovať.

Vtip je v tom, aby každý člen nášho spoločenstva dostal na výber možnosti ako čo najlepšie nastaviť politiku v oblasti zdieľania obsahu podľa seba. Kde je vaša tolerancia vo vzťahu k nahote? A k násiliu? Ku grafickému obsahu? A čo k hrubému jazyku? To, o čom rozhodnete, sa stane vaším osobným nastavením. Budeme vám pravidelne klásť tieto otázky, aby sme zvýšili vašu účasť na rozhodovaní a aby ste nemuseli snoriť po spôsoboch, ako sa zapojiť. Pre tých, ktorí sa na rozhodovaní nezúčastnia, bude systém nastavený tak, ako určí väčšina ľudí vo vašom konkrétnom regióne – čosi ako v referende. Pravdaže, kedykoľvek budete mať možnosť svoje osobné nastavenia aktualizovať.

Pri tomto špecifickejšom režime kontroly bude k odstraňovaniu obsahu dochádzať len vtedy, ak bude nežiaducejší než aký pripúšťa to najliberálnejšie nastavenie. V tomto režime sa obsah jednoducho nezobrazí nikomu, kto daný obsah podľa svojho osobného nastavenia nechce vidieť alebo naň chce byť aspoň vopred upozornený. Hoci budeme aj naďalej blokovať obsah na základe štandardov a miestnych zákonov, dúfame, že tento systém osobnej kontroly a demokratických referend pomôže minimalizovať obmedzenia toho, čo smieme zdieľať.

Stojí za pozornosť, že výrazné vylepšenia umelej inteligencie sú zamerané na to, aby dokázala pochopiť text, fotografie či videozáznamy a posúdiť, či tieto obsahujú nenávistné prejavy, grafické násilie, zreteľný sexuálny obsah a ešte viac. Pri súčasnom tempe nášho výskumu veríme, že už v roku 2017 začneme riešiť niektoré z týchto prípadov, hoci riešenie iných nebude možné ešte dlhé roky.

Vo všeobecnosti je dôležité, aby spravovanie nášho spoločenstva zodpovedalo komplexnosti jeho členov a ich požiadaviek. Sme pevne rozhodnutí ustavične sa zlepšovať, aj keby to malo znamenať vybudovanie celosvetového hlasovacieho systému, ktorý vám poskytne lepšiu možnosť vyjadriť sa a väčšiu mieru kontroly. Dúfame, že tento model vytvorí príklady toho, ako kolektívne rozhodovanie môže fungovať aj v ostatných oblastiach globálneho spoločenstva.

Žijeme v období dôležitom pre vývoj nášho globálneho spoločenstva a nadišiel čas, keď sa mnohí z nás na celom svete zamýšľajú nad tým, ako môžeme mať čo najpozitívnejší vplyv.

V dejinách sa už vyskytlo mnoho momentov ako je ten dnešný. Keď sme robili veľké vývojové skoky smerom od kmeňov k mestám a neskôr k národom, vždy sme museli vybudovať sociálnu infraštruktúru akou boli miestne spoločenstvá, médiá či vlády, aby sme mohli prosperovať a dostať sa na vyššiu úroveň. Na každom stupienku sme sa naučili, ako sa navzájom zbližovať, aby sme zvládli naše výzvy a dosiahli väčšie veci než by sme dosiahli osamote. Dokázali sme to v minulosti a dokážeme to znova.

Spomínam si na to, čo prezident Lincoln vyslovil počas americkej občianskej vojny: „Môžeme uspieť iba spoločným úsilím. Nejde o to, či si ktokoľvek z nás vie niečo lepšie predstaviť, ale o to, či my všetci dokážeme niečo lepšie dosiahnuť. Dogmy tichej minulosti sú nepostačujúce v burácajúcej prítomnosti. Doba nás skúša mnohými ťažkosťami a my musíme v tejto skúške obstáť. Tak ako je nová naša skutočnosť, rovnako aj my musíme myslieť po novom, konať po novom.“

Medzi nami je mnoho takých, ktorí sú oddaní myšlienke zbližovania ľudí a prepájania tohto sveta. Dúfam, že spolu budeme vedieť uprieť náš pohľad ďalej do budúcnosti a vybudovať novú sociálnu infraštruktúru, ktorá nám pomôže vytvoriť taký svet, aký chceme zanechať generáciám po nás.

Je pre mňa cťou, že po tejto ceste môžem kráčať spolu s vami. Ďakujem vám za to, že ste súčasťou tohto spoločenstva, a za všetko, čo robíte pre to, aby ste vytvorili otvorenejší a prepojenejší svet.

Mark

Poznámka blogera:

Rozhodol som sa tento prejav preložiť tak ako ho Mark Zuckerberg napísal a zverejnil, aby občania tejto krajiny neboli odkázaní na predžuté informácie a zvratkovité formulácie niektorých našich novinárov, ktorí prejav už stihli verejne odsúdiť bez toho, aby si ho pozorne prečítali.

Domnievam sa totiž, že v prejave ide o celosvetové presadzovanie všetkých tých hodnôt, kvôli ktorým sme v novembri 1989 vytiahli do ulíc a ktoré stále väčšina z nás vyznáva, hoci nanešťastie s nimi ostávame zatvorení v našich obývačkách. Zrejme nie je náhoda, že pri čítaní Zuckerbergovho textu som si nevdojak spomenul na prezidenta Václava Havla, zrejme posledného skutočného štátnika v Európe, ktorého verejné prejavy mali nielen hlavu a pätu ale aj obsah a posolstvo.

Napriek tomu, že sám nemám profil na Facebooku ani na žiadnej inej sociálnej sieti, považujem Marka Zuckerberga za výnimočného lídra svetových parametrov a som presvedčený, že keby bol v každej krajine aspoň jeden taký, naša Zem by bola oveľa radostnejším miestom na život.

Peace!

Daniel Borský

Daniel Borský

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Kto som? Na túto otázku asi najlepšie odpovie najväčší český básnik (minimálne) dvadsiateho storočia:Jde jaro do létaa léto do podzimuV kostýmu Hamletaa v mozku Hirošimu,strach krajem obchází,sešvagřen s beznadějíKrál chlastá se zlodějiv putyce nad hrázíNa prášek rozemnoumá váhání mé činyVždyť, kdo je onde mnouje vlastně někdo jinýZombie! Sen z morfia.Ve vodě obraz klamnýKdo jsem? Jen bezvýznamný,zatrpklý páriaTen druhý přebírávítězství, pocty, cenyMé já - je nevíraPůlkacíř, uřícenýz útěku před citem,před láskou, před pohodlímJeště se někdy modlímv tom příliš hlasitém,hrabivém očistciCo zbývá, moji páni?Pokorně přečíst si,tiše a bez reptání,rozsudek mlčeníA nad skleničkou rakijidál věřit na zázrakyUctivost, vážení Karel Kryl (*1944 †1994) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu