Ako občiansky kandidát môže uspieť len Radičová

Nepatrím k zástancom bývalej premiérky Radičovej, ani som nepatril k jej voličom. No zároveň patrím k stúpencom kultivovanej politiky, ktorá je na Slovensku v plienkach. Práve bývalá premiérka mala možnosť zmeniť klímu v politike, no bola len baránkom medzi svorkou vlkov. Presne tá istá svorka vlkov by ju potrebovala opäť. Ako kandidáta na prezidenta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Radičová si miesto v politike vydobila práve svojím kultivovaným prejavom, aj keď často mala tendenciu správať sa skôr ako sociologička, nie ako politička. A práve to jej možno zlomilo krk. Mala predstavu, že dokáže ukočírovať nielen vládnutie, ale najmä svoju stranu, kde hrala druhé husle. Ružové okuliare sa v politice nevyplácajú.

Dzurinda dobre vedel, prečo všemocne podporoval kandidatúru Radičovej na prezidentský post. Zbavil by sa silného protivníka vo vnútri svojej strany. Keď sa vzdal funkcie lídra pred voľbami a prenechal toto miesto Radičovej, ani len náhodou nestratil vplyv na svoju stranu a politiku celej vlády. Výborný, šikovný ťah, šedá eminencia z úzadia, ťah, ktorý ako sa ukázalo v predčasných voľbách, ale takmer zlomil SDKú politické väzy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radičová doplatila na svoju príliš dobrácku povahu a nie na postoj SAS, ale najmä materská strana jej zapichla dýku poriadne hlboko do chrbta, preto nie je ničím výnimočným, že už dlhodobo odmieta opätovný vstup do politiky. Ak je človek zásadový, v politike u nás bohužiaľ nemá čo robiť. Alebo aspoň vo vláde určite nie.

Napriek tomu, že sa Radičová oficiálne vzdala kandidatúry, volebné agentúry naďalej v prieskumoch využívajú jej meno a v tom poslednom predbehla aj súčasného premiéra Fica. Tá istá pravica, ktorá sa potáca na prahu zvoliteľnosti, hľadá svojich lídrov a aj prezidentského kandidáta, by v súčasnosti potrebovala Radičovú opäť ako soľ. No nešlo by o žiadne vítanie kyticou. Ak si chce Radičová zachovať svoj kredit a zásady, kandidovať jednoducho nemôže. Opäť by bola len využitá pravicou, ktorá potrebuje poraziť Fica a je jedno, kto bude jej kandidát. Ide o výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

Iný občiansky kandidát ako Radičová na Slovensku nebude mať šancu presadiť sa na post prezidenta. Ide len a len o rozhodnutie politických strán. A rovnako si myslím, že Fico už vie, či bude alebo nebude kandidovať za prezidenta, len vyčkáva, ako sa vyvinie situácia v Európe a či nakoniec bude kandidovať Radičová alebo nebude. Lebo na Slovensku sme si už zvykli, že "nikdy" sa nenosí. Ak ale nebude Radičová kandidovať, znamená to, že ani v nasledujúcich voľbách sa nedočkáme kandidáta, ktorý by vychádzal z ľudu, bude to opäť len politik, ktorý si príde dožiť v teplúčku svoju politickú kariéru.

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu