Páni a tí ostatní, spodina...

Hovorí sa, že len dve veci máme v živote isté, smrť a dane. Ale aj tretia vec je istá, že z našich daní sa vždy niekto pekne napapá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Feudalizmus, socializmus a kapitalizmus sú tri tak rozdielne systémy a napriek tomu majú veľa spoločného. Vo feudalizme sa vyberal od ľudí desiatok, deviatok a mnohé iné príležitostné dane a to je teda oveľa viac ako len nejaká desatina našej odmeny-mzdy. V každom jednom spoločenskom zriadení sa tí najvyšší majú najlepšie, ako prasiatka, čo je prirodzené. Kým vo feudalizme poddanský systém inak ani nemohol existovať, v kapitalizme sa každý stará sám o seba, zvláštne miesto niekde v prostriedku má socializmus.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kuba, Severná Kórea, krajiny, kde ľudia nemajú nič do úst, ale ich vodcovia majú také rozprávkové bohatstvo a tučné kontá vo Švajčiarsku, že americký prezident by pri nich vyzeral ako žobrák. Mimoriadne ma vie pobaviť Čina. Keď sa na americkom internetovom serveri objavili správy, že čínsky premiér je rozprávkovo bohatý a jeho majetok sa odhaduje na 2,7 milardy dolárov, čínske úrady hneď včera začali blokovať internet, aby sa nedajbože táto správa nedostala medzi bežných ľudí v Číne. Aký krásny socializmus, všetci sú si rovní, len niekto má miliardy a niekto haliere.

A čo u nás? V roku 1998 sme počúvali ako musíme vydržať ozdravný proces, v roku 2002 sme počuli to isté, pri vstupe do Európskej únie sme sa opäť museli prispôsobiť, v roku 2008 začína hospodárska kríza, v roku 2010 sa zasa musíme uskromniť, pravicová vláda nastupuje ozdravný proces a je rok 2012. Ľavicová vláda tlačená z Európy nám opäť opakuje, aká ťažká kríza nás zasiahla, peniaze chýbajú a musíme byť solidárni k ostatným členom únie. Hoci doteraz sme sa museli prispôsobovať, teraz sa tomu hovorí solidárnosť. Sprostý Slovák sklopí uši a bude pracovať, veď Gréci potrebujú okruh pre formulu 1, Španieli svoju siestu, nemôžeme sa predsa Európe otočiť chrbtom.

Skryť Vypnúť reklamu

Škoda, že pri roky trvajúcich ozdravných procesoch a nedostatku peňazí, sa kauzy znamenajúce miliónové škody objavovali s pravidelnosťou striedania ročných období, vtedy sa peniaze našli...na kradnutie. Ale nikto zo zlodejov za nič nesedel, veď prečo? Na Slovensku je to tak..Všetci politici si kryjú chrbát ako bojová jednotka.

A tí milí páni v našej vláde nám teraz pripravili ako darček ten štandartný zákonník práce, ktorý vraj nespôsobí žiadne prepúšťanie, to spôsobí kríza. Tak potom ako si vysvetliť, že každý jeden deň sa objaví v médiách správa, že ten či onen podnik zastavuje výrobu alebo prepúšťa. Lebo to ešte chcú stihnúť za platnosti starého zákonníka práce. Napriek tomu my hlúpi poddaní si to opäť vyžerieme cez drahšie správne poplatky, vyššie dane, zdanenie dohodárov, skresanie druhého piliera. Ale bude aj horšie, DPH už dlho nevydrží na 20 %, tak ako nevydrží ani dôchodkový vek 62 rokov, len nám to ešte tí páni nechcú povedať. A prečo? Lebo ešte sme ich dostatočne nezabezpečili a nepomastili brušká. Prvý rok vládnutia je málo zabezpečiť rodiny na niekoľko rokov. Ale ako aj v Číne, tak aj u nás, v našom istom, sociálnom štáte, sa musíme všetci uskromniť, teda takmer všetci...

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu