Štát má peniaze....pre vyvolených

Nestačím sa čudovať. Minister financií hovoril o najťažších dňoch svojho života pri zostavovaní rozpočtu, šetrí sa všade, kde sa len dá. No napriek tomu sa rozdávajú alebo sa budú rozdávať štátne peniaze jedna radosť....Nakoľko ale niesom mecenášom Smeru, členom skupiny JT, majiteľom Samsungu, či Mondi SCP, ani obyvateľom osady v Letanovciach, musím sa uskromniť a zaplátať si prievan v peňaženke sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

O ťažkej situácii štátu a jeho pokladnice je zbytočné polemizovať, pokiaľ sa situácia v Európe nedá do poriadku, budeme na to doplácať aj my. A to ešte veľmi dlho. No na jednej strane vláda vyplakáva, čo nemá, kde musí šetriť, nemá na zvyšovanie platov, ale na druhej strane, na niektoré "priority" sa peniaze nájdu rýchlosťou svetla.

Vláda našla odrazu prostriedky na zvyšovanie platov učiteľov, no výpočet ministra školstva mi pripomína počty prváka na základnej škole. Vziať 5 percent z platu nepedagogickým zamestnancom a priložiť 5 percent učiteľom, je v ponímaní ministra školstva vlastne 10 percentný rozdiel medzi učiteľmi a nepedagogickými zamestnancami. A výsledok? Ak sa učitelia nechytia tejto odrobinky, tak budú štrajkovať a ešte sa k nim v plnom počte pridajú aj nepedagogickí zamestnanci.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda rýpe do zákonníka práce, zdaňuje dohodárov, kde síce nahrabe peniaze, ale podporí nepriamo čiernu prácu. Ešte pred nástupom k moci sa smeráci bili do pŕs, že skončia nezmyselné finančné dotovanie zahraničných firiem a pristúpia k podpore domácich podnikateľov. A výsledok? Daňové úľavy vo výške 121 mil. eur pre 10 firiem a bude to znamenať vytvorenie 2400 nových pracovných miest. Ak vôbec. Lebo v skutočnosti sa vláda v záujme "zachovania sociálneho zmieru" nechala vydierať a súhlasila s ďalších nalievaním peňazí nie novým investorom, ale už tým, čo tu boli. Veď napríklad Mondi SCP alebo Samsung použijú peniaze len na zachovanie súčasných pracovných miest. Nič proti ľuďom čo tam pracujú, ale onedlho bude štáť financovať podobným spôsobom všetky existujúce zahraničné firmy, len aby neodišli do Rumunska?

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako sa včera rýchlo našlo okolo 320 tisíc eur pre dokončenie bytoviek pre obyvateľov osady v Letanovciach. Poslanci boli zhrození...Aké smutné až trápne divadielko tam predviedli. Len preto, že rómska téma je momentálne najhorúcejšou, poskákali do svojich čiernych limuzín a vydali sa na Spiš, akoby tam problém s osadami vznikol len tento týždeň. Aj tu sa našli tisíce eur veľmi rýchlo. A treba povedať, že budú mať rovnaký efekt, ako keby ich vyhodia do potoka.

No najviac ma tento týždeň zarazila informácia, ktorá je už aj potvrdená, že Slovensko naozaj uvažuje spoločne s Poľskom o kandidatúte na zimné olympíjske hry. 8 miliárd eur, na polovicu 4 miliardy. Kde chceme nájsť peniaze na tento projekt? Aké športy by u nás mohli prebiehať? No jedine hokej vo veľkom hokejovom rybníku pána Širokého, či lyžovanie na zjazdovkách, ktoré budeje J&T v Tatrách. My nemáme absolútne nič, aby sme mohli hostiť olympiádu. A hlavne nemáme peniaze. Prinieslo by to síce skvelú reklamu a podporu cestovnému ruchu, ale treba si uvedomiť, že olympiáda je stratový podnik.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo si o tomto veľkom šetrení potom myslieť? Len to, že som na zlej strane, lebo som len obyčajný občan.

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu