Úžerníci a zlodeji zo zahraničia

Keby chcem začať ako mladý podnkateľ podnikať na Slovensku, vytvorím si skvelý podnikateľský plán a zamestnám desiatky až stovky ľudí, ako mi pomôže vlastná krajina? Okrem tých pár stoviek eur z úradu práce, ponúknu mi napríklad daňové úľavy na 10 rokov? Nie, lebo nie som zo západu, som len úbohý Slovák.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Slovenskí podnikatelia, resp. zamestnávatelia a teraz nemyslím drobných živnostníkov, oprávnene plačú, že Slovensko vytvára kvalitné podnikateľské prostriedky a poskytuje stimuly len zahraničným firmám. Kým takí Američania, či Nemci sú veľkí patrioti a podporujú svojich ľudí, my svojich ľudí už dopredu odpíšeme a hľadáme dobré len medzi tým, čo príde zo zahraničia. Potom sme síce automobilová veľmoc, ale pri každom spomalení a zastavení výroby v automobilkám musíme korigovať tempo hospodárskeho rastu. Áno, veľké zahraničné firmy dokážu zamestnať veľký počet ľudí, dotlačiť do krajiny ďalšie firmy v podobe dodávateľov, ale povedzme si otvorene, nejedná sa len o kvalitu našej pracovnej sily. Už čoskoro budeme menej a menej atraktívni, lebo pracovná sila v Rumunsku, či Bulharsku bude ešte lacnejšia a my buď siahneme ešte hlbšie do vrecka alebo tieto firmy jednoducho Slovensko obídu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smutné je, že štát mnohým zahraničným firmám platí dvakrát. Pozve ich do najchudobnejších častí krajiny, kde zamestnajú ľudí za minimálnu mzdu, roky si užívajú daňové úľavy, neplatia poistné za svojich zamestnancov a keď sa blíži koniec daňových úľav, prestanú platiť mzdy, zbalia sa a zamávajú našej krajine a nechajú nám dedičstvo v podobe oklamaných ľudí a chýbajúcich peňazí. Potom štát musí platiť dvakrát. Najskôr na začiatku v podobe stimulov a na konci, keď musí hasiť všetky dlhy. Kauza Slotex, ktorá rezonovala vo verejnosti, nie je ničím neobvyklým na Slovensku, len v tomto prípade dokázali už bývalí zamestnanci prípad kvalitne zmedializovať. Štátu chýbajú páky, aby zabránil podobným prípadom, lebo všetko čo je zo zahraničia, je sväté u nás. Keby prípad Slotexu nebol toľko medializovaný, zrejme, teda určite by sa ani štát tak neangažoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Výrobky, ktoré sa výrábali vo firme Slotex, ktoré vyrábali ľudia za minimálnu mzdu, keď na pracovisku nesmeli ani len prehovoriť, podmienky ako niekde v Afrike, sa v zahraničí predávali za ťažké peniaze ako značkové veci. Čo k tomu dodať? Snáď by sme už mali prestať byť takí naivní a zhliadať k zahraničiu ako k spaseniu, lebo potom podporujeme novodobých úžerníkov ako boli majitelia Slotexu. Ponúknu minimum, ale na oplátku zoberú maximum. Kde je potom slovenský podnikateľ? Na konci záujmu. Lebo pri ňom sa nemôže nikto z vlády pochváliť, akého významného partnera zo zahraničia priviezol. Také typické slovenské...

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu