Vziať sociálne dávky. To je jediné riešenie

Naozaj dospejeme do štádia, že v školách bude musieť byť použitá bezpečnostná služba, aby chránila učiteľov pred žiakmi? Včera obletela Slovensko správa, že v Plaveckom Štvrtku napádajú rómske deti v škole učiteľov, starosta a kňaz sa boja chodiť do školy, deti nadávajú, obnažujú sa, utekajú zo školy. To je len malé zrnko z veľkého množstva podobných škôl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Učiteľom, ktorí učia v školách s podobne neprispôsobivými Rómami, by mali udeliť vyznamenanie, že vôbec sú ochotní ďalej pracovať v podmienkach, kde im ide doslova o život. Kým právomoci a postavenie učiteľov klesalo od socializmu až k dnešným časom, voľnosť žiakov rastie zo dňa na deň. A nie je to len prípad rómskych detí.

Prípad ako je škola v Plaveckom Štvrtku nie je na Slovensku ojedinelý, na východnom Slovensku existuje spústa škôl, kde musia mať na oknách mreže, aby zabránili úteku rómskych detí zo škôl. Existuje vôbec riešenie ako nielen prinútiť Rómov navštevovať školy, ale aj sa správať primerane a nedemolovať majetok a útočiť na svoje okolie? Návrhov je viac ako je možné uskutočniť. Ešte v lete sa často medzi vládnymi politikmi spomínali internátne školy fungujúce na báze dobrovoľnosti a za peniaze z Európy. Internátne školy s jasnými pravidlami a prísnymi represívnymi prvkami by mohli byť prospešné, ale ako tam nahnať deti dobrovoľne? Ťažko uskutočniteľné a štát by vynaložil obrovské zdroje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rómska reforma splnomocnenca Polláka ráta s predškolskou výchovou a zároveň chce deti udržať čo najdlhšie v školách. Je to síce pekné, ale keď sa povie A, treba povedať aj B. Aký plán má vláda a splnomocnenec, aby dokázal v školách udržať aj učiteľov. Rómov už nejako nahrnú do škôl, ale kto nahrnie do takýchto škôl učiteľov? Čo budeme mať z toho, že sa nám na papieri zvýši vzdelanosť rómskych detí, keď budeme mať školy zdemolované a učitelia sa budú báť chodiť do školy a rodičia majoritnej väčšiny budú brať svoje deti do iných škôl, kde nie sú Rómovia. Súd na východnom Slovensku nedávno rozhodol, že segregovanie detí na báze rómskych tried a nerómskych tried v Šarišských Michaľanoch je protiprávne. No zvieracie správanie niektorých jedincov tak či tak vytvorí nie segregované triedy v školách, ale rovno segregované školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Jediným reálnym riešením a hlavne účinným je brať a brať sociálne dávky. Stanoviť presné pravidlá. Nielen chodiť do školy, ale aj správať sa, neničiť majetok, nosiť si pomôcky, presne stanovené podmienky. Učiteľov treba chrániť ako verejných činiteľov a každý fyzický útok musí byť prísne potrestaný. Len lepšia vymáhateľnosť práva a zmena zákonov ukončí túto džungľu v niektorých oblastiach Slovenska. Každý výrazný prešľap musí stáť rodičov sociálne dávky. Možno niekto bude namietať, že ide až o rasistický prístup, no nerobiť nič, to nahráva rasistickým riešeniam.

Len samotní Rómovia dokážu prinútia svoje deti učiť sa. Nikto iný. Ak sa im vezmú peniaze, tak veľmi rýchlo budú naháňať svoje deti do škôl a nebudú nahánať učiteľov a starostov... 

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu