Zdravotníctvo je zlatá baňa

Som poistencom súkromnej zdravotnej poisťovne, ktorá spustila reklamu o ovečkách. Nejako zvlášť ma táto reklama neoslovila, ale zároveň nie je mi jedno, aby mi štát prikázal, kde budem poistený. No ide skôr o prirodzený ľudský postoj, ktorý má každí z nás, že nie sme spokojní, ak sme do niečoho tlačení. Postoj rebela je v každom z nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Hoci v princípe sa búrim, aby na Slovensku existoval unitárny systém zdravotného poistenia, v konečnom dôsledku mi to je jedno. Či som bol v štátnej poisťovni alebo som v súkromnej zdravotnej poisťovni, až na jeden prípad som nemal nikdy problém a každé vyšetrenie som absolvoval bez problémov. V podstate do súkromnej zdravotnej poisťovni som vstúpil preto, lebo človek, ktorý robil nábor do novovznikajúcej poisťovne mal za mňa nejaké drobné od poisťovne. Tak som mu aspoň poslúžil ako prostriedok na privyrobenie. Teraz je môj pocit rovnaký, nemal by som problém prechádzať od poisťovne k poisťovni.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štát a súkromné zdravotné poisťovne rozpútali veľký boj o poistencov. Reklamy zdravotných poisťovní sú nasadzované do hlavných vysielacích časov, sú nimi zaplavené noviny, internet. Zrazu je poistenec na prvom mieste. Potom sa pýtam ako laik, keď sa zadlžujú nemocnice, lekári dostávajú na každého poistenca limitujúce finančné prostriedky, nie sú peniaze na platy lekárov, prečo sa tak všetci bijú o nás a naše peniaze? Lebo zdravotníctvo síce vyzerá navonok ako čierna diera, no v skutočnosti je to zlatá baňa, zlaté vajce, ktoré si každý chráni. Veď predsa by finančná skupina Penta neovládala obrovský kus nášho zdravotníctva. Pre nich je dôležitý len a len zisk, nič iné. Štát už raz zakázal vytvárať súkromným zdravotným poisťovniam zisk, ale zákon neprešiel súdmi. Teraz, aby mohol štát získať všetko to, čo hrabú pre seba súkromní majitelia zdravotných poisťovní, musí vymyslieť lepší plán. Tak prišiel s plánom iba na jednu štátnu zdravotnú poisťovňu.

Skryť Vypnúť reklamu

Penta, Union a iní hráči súkromného charakteru si uvedomujú, že rok 2013 môže byť ich posledný na našom trhu a tak sa mobilizujú a dnes majú ešte posledný deň, aby k sebe nahnali čo najviac poistencov. Tým budú mať oveľa viac argumentov a samozrejme, ak by došlo k predaju a nie k vyvlastneniu súkromných zdravotných poisťovní, zvýši to aj cenu samotných poisťovní. Zrazu už zmiznú pacienti z čakacích listín, ako to hlása Všeobecná zdravotná poisťovňa a myslím, že ani lekári nebudú mať problém pri uzatváraní zmlúv s poisťovňami. Teraz bude každý štedrý, aby urobil dojem. Práve tu sa ukazuje, že pluralitný systém je dôležitý, lebo vytvára tlak na ponuku. 

Skryť Vypnúť reklamu

Keď potom nemáme byť ovce, tak čo si máme naozaj vybrať? Mám sa tvrdo byť za súkromnú zdravotnú poisťovňu, hoci tá svoj zisk použije na svoje súkromné ciele alebo vyvezie kapitál do zahraničia. Alebo mám súhlasiť so štátom, hoci ten zasa zisk preje alebo si ho manažéri nalejú do vrecka. Kde sme vlastne my pacienti a ako dopadneme? No presne tak isto ako doteraz. Každá návšteva lekára nás bude stáť pekný balík peňazí a starostlivosť bude rovnaká, za pánboh zaplať sa na nás ani nikto nepozrie. Potom sme predsa len ovcami a otrokmi nášho prehnitého zdravotníctva.

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu