Opitý východniar vs. nadutý bratislavák

Neviem, či je to hlúpa zhoda náhod alebo sa otrava metanolom objavila na Slovensku ako prvé práve na východe, v Kapušanoch pri Prešove. Stretol som sa už s posmeškami, prečo Slováci neoslepli alebo nezomreli a Česi zomierajú na otravu metanolom. Vraj je to práve preto, že u nás to pili východniari.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Aj cez víkend som sa na futbalovom turnaji stretol s podpichovaním, ktoré mužstvo je silnejšie na ihrisku a ktoré v krčme. Samozrejme, že v krčme zvíťazí práve to mužstvo, kde sa nachádza aspoň jeden východniar. Lebo ako sa hovorí nad alkoholom ešte nikto nevyhral, iba východniarom sa podarilo remizovať. Tieto príklady sú ešte celkom úsmevné, ale pohľad na východniarov konkrétne v Bratislave už nie je taký úsmevný, rovnako ako naopak.

Za 8 rokov, ktoré už žijem v Bratislave, resp. v jej okolí som sa stretol so v mnohými názormi vo vzťahu Bratislava a východ. Niektoré boli úsmevné, no často išlo až o vulgárnosti. Najskôr treba podotknúť, že pojem bratislavák zahŕňa úzku skupinu ľudí, nakoľko veľkú časť hlavného mesta tvoria tak či tak prisťahovalci z iných častí Slovenska, či už po rodičoch alebo starých rodičoch. Ich názor je ešte voči ďalším prisťahovalcom častokrát viac vyhranený ako pôvodných echt bratislavákov. Je to tak zaužívané, že mnoho bratislavákov vidí vo východniaroch iba všivavých prisťahovalcov z biednej časti Slovenska, ktorí postupne zaberajú pracovné miesta v hlavnom meste a rozširujú sa tu. No treba povedať, že o mnohé pracovné miesta samotní bratislaváci ani nemajú záujem, či sú to rôzne brigády alebo práca v stavebníctve a štátnej správe. Pre niektorých bratislavákov je východ dokonca už aj Trnava. Potom ale nerozumiem, prečo s takým nadšením sa každý víkned poberú na svoje chaty vo zvyšných častiach Slovenska, keď Bratislava je to najlepšie miesto pre nich.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale rovnako to možno vidieť aj opačne, predsudky sa nachádzajú aj u východniaroch smerom k bratislavákom. Pokladajú ich za namyslených pracháčov s tvrdým prízvukom, ktorí sa len rozvaľujú po obchodných centrách a sú arogantní k svojmu okoliu. Pri všetkých tých nadávkach na bratislavákov ale využívajú konfort hlavného mesta a v mnohých prípadoch tam napokon aj ostávajú žiť. A najhoršie čo sa môže stať, keď študent z východu sa po mesiaci strávenom v Bratislave snaží pochytiť tvrdý bratislavský prízvuk. A treba povedať, že veľká časť východniarov rýchlo a rada zabudne, odkiaľ prišla a postupne sa začlení presne do tej skupiny, ktorá kydá a ohovára ďalších príchodiacich do hlavného mesta. A na samotnom východe sa na každého, kto zarába v hlavnom meste, pozerá ako na veľkého boháča, hoci platy sú síce priepastné, ale aj náklady na bývanie, cestovanie sú neporovnateľné. Na tieto rozdiely rady poukazujú najmä médiá pravidelnými porovnaniami cien a platov.

Skryť Vypnúť reklamu

Názorové rozdiely medzi východom a západom sú tak prirodzené ako sú rozdielne názorové rozdiely medzi Maďarmi a Slovákmi, či rómami a nerómami, len by nemali prerastať do vulgárností a iných nepríjemných prejavov. Ako boli škrabance na autách len kvôli ŠPZ-ke. Veď napokon sedlákmi sa nazývame jední, aj druhí. 

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu