Situácia v Malackách je odkazom pre celé Slovensko

Malacky a Družstevnú ulicu pozná hádam celé Slovensko. Problém p. Dobrovodského so svojimi susedmi už zapĺňa nejaké mesiace stránky novín, venujú sa mu televízie, snažia sa na probléme priživiť politici. Napriek tomu sa situácia prakticky nikam nepohla a je to memento aj pre zvyšok Slovenska. Samosprávy a štát nie sú schopní pomôcť slušným občanom tejto krajiny a naopak do rúk neprispôsobivých občanov tlačia peniaze, ktoré sa stracajú ako v hlbokej studni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vývoj udalostí v Malackách je podobný ako všade na Slovensku. Skupina neprispôsobivých Rómov sa prisťahovala do mesta, stali sa vlastníkmi starej nehnuteľnosti a začali sa pridávať ďalšie a ďalšie skupiny, začala prístavba čiernych stavieb a začali problémy. Na udalostiach v Malackách sa snažili priživiť už mnohí politici, Hlina, Lipšic, Kaliňák, no štát nemá momentálne mechanizmy, aby vedel právnou cestou sankcionovať podobných neprispôsobivých občanov. Keď sa minulý rok rozhodlo, že sa zvalia čierne stavby pri dome na Družstevnej ulici v Malackách, mnoho tamojších obyvateľov si vydýchlo a verilo, že problém je zažehnaný. Mesto sa rozhodlo, že obyvateľov domu presťahuje a ponúkne im unimobunky v inej časti mesta. To samozrejem vyvolalo ďalšie protesty v tej časti mesta, kam sa mali Rómovia z Družstevnej ulice sťahovať. A tak sa mesto rozhodlo, že Rómovia ostanú tam kde doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ubehol už takmer rok a problém naďalej pretrváva. Ľudia, ktorí tam žijú, sú zúfalí a ak by aj mali záujem riešiť svoj problém presťahovaním, zrejme by nikto od nich dom v takej časti mesta ani nekúpil. Smutné a až do neba volajúce je, že každá policajná hliadka, každý úkon štátu, či samosprávy v Malackách stojí nás daňových poplatníkov vlastné peniaze a nejde už len o desiatky, či stovky eur, ale o tisíce eur. Okrem toho ešte koncom minulého roka dostalo mesto na riešenie uvedeného problému 8000 EUR. To sú tisíce eur vynaložené len na pár neprispôsobivých občanov v jednom meste na Slovensku. Koľko potom stoja nás ľudí problémy s takýmito občanmi aj iných častiach Slovenska? Pred pár dňami mesto Malacky vyhlásilo, že sprísni kontroly sociálnych pracovníčok v uvedenej lokalite, hygienické kontroly a zároveň požiadalo o stretnutie pracovníkov Úradu vlády SR. Treba len dúfať, že riešením nebude len ďalšia štátna dotácia do stratena. 

Skryť Vypnúť reklamu

Bohužiaľ, problém v Malackách je len špičkou ľadovca, ale zároveň krásne ukazuje v malej skreslenej podobe na celkový problém Slovenska a neprispôsobivých Rómov. Niet sa čo čudovať, že sú obce na Slovensku, kde sa obyvatelia obce radšej poskladali z vlastných peňazí na kúpu domu, aby tak zabránili príchodu Rómov do svojej obce. Ak predstavitelia štátu nebudú schopní riešiť ani len problémy v samosprávach, ako chcú začať riešiť celkovú rómsku otázku? Svojou nečinnosťou vkladajú žolíkov do rúk extrémistom, ktorí bohužiaľ budú mať stále väčšiu podporu. A história to už neraz dokázala.

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu