Sám Peter Sagan vyzeral pri ponuke Pavla Pašku mierne zaskočený. V našich zemepisných šírkach je ale bežné, že politici sa radi ukazujú s naším hviezdnymi športovcami a potom len sľubujú a sľubujú. Príkladom sú majstrovstvá sveta v hokeji, či olympiáda. Odhliadnuc od hokejistov, ktorí získali striebro na majstrovstvách sveta, Peter Sagan je určite športovcom roka na Slovensku. Prakticky celý rok prinášajú médiá jeho nespočetné úspechy a už si všímajú aj akcie, ktoré nemajú so súťažením nič spoločného, značka Sagan sa stala zárukou úspechu a sledovanosti.
Je šťastím, že Peter si nakoniec vybral cestnú cyklistiku a neostal súťažiť v horskej cyklistike. Aj tam by bol zrejme valcoval svojich súperov, veď už v roku 2008 ako osemnásťročný sa stal juniorským majstrom sveta. V Liquigase si určite mädlia ruky, aký talent získali a ostatné tímy si môžu udierať hlavu do múru. Peter nie je rýchlokvasným talentom, ktorý jeden rok zažiari a potom o ňom nie je počuť. Každý rok je bohatý na úspechy, odštartoval to rokom 2010, v roku 2011 jazdil prvýkrát na trojtýždňových pretekoch, na Vuelte a tento rok je kapitola sama o sebe. Tour de France sú po letnej olympiáde a majstrovstvách sveta vo futbale tretím najsledovanejším športovým podujatím na svete. To čo predviedol Peter pri svojom premiérovom štarte na najslávnejších pretekoch vo veku 22 rokov je nevídané. Zvíťaziť v troch etapách, v ďalších etapách skončiť v prvej desiatke a získať zelené tričko pre najaktívnejšieho jazdca je obrovským úspechom. A ešte to bolo podčiarknuté spôsobom, akým dokráčal k svojmu úspechu. Niektorí pretekári sa zúčastňujú 5, 10 rokov na Tour de France a nedosiahnu na víťazstvo alebo sa im podarí zvíťaziť v jednej jedinej etape a to nemusí ísť o žiadnych nosičov vody v tíme. Peter prišiel už na Tour s tým, že chce vyhrať etapu. Zvládol to s pokojom, skromnosťou, s humorom, ale zároveň aj so zdravým sebavedomím. Jeho víťazné postavičky pri víťazných dojazdoch, labuť, forrest gump, či Hulk, pobavili celý svet a odľahčili nervózne a vážne preteky. Sám Peter vyzeral po etape, v ktorej spadol a prišiel o možnosť bojovať v etape, poriadne nasrdený na svojich kolegov – cyklistov, ako to moc prežívajú. Na druhý deň prišiel, s humorom jemu vlastným, na štart pretekov s veľkým klaksónom na bicykli, aby upozornil kolegov, že je potrebné si navzájom nechať dostatok miesta. Práve preteky Tour de France boli posledným stupienkom k tomu, aby sa Peter stal celosvetovým fenoménom v cyklistike, ktorého ľudia obdivujú nielen pre štýl jazdenia, ale aj pre jeho ľudské vlastnosti na celom svete.
Napriek tomu, že olympiáda nevyšla Petrovi podľa predstáv a Slovensko bolo namlsané na medailu, treba povedať, že týždeň po Tour de France podal výborný výkon a nebyť toho, že bol v štartovom poli jediný Slovák a zvolil možno trocha nesprávnu taktiku v danom momente, útočil by na medailu. Ostáva mu ešte posledný vrchol tohto roka, majstrovstvá sveta. Verme, že úspechy budú naďalej pokračovať. Vďaka Petrovi stúpla popularita cyklistiky na Slovensku do nevídaných výšok, jeho podpisové akcie, či práve časovka uskutočnená pri oslavách výročia prijatia ústavy, sú len ďalším spojivkom medzi Petrom a jeho fanušíkmi. Treba len dúfať, že kompetentní, ako včera náš pán predseda parlamentu si prestanú už len užívať miesto po boku športovcov a začnú plniť aj svoje sľuby ohľadom financovania športu. A jednotlivé športové zväzy začnú transparentne nakladať s finančnými prostriedkami. Lebo nebyť vynikajúcej starostlivosti o Petra v Taliansku, asi ťažko by u nás na Slovensku získal dostatok finančných prostriedkov pre svoju kariéru. Peter Sagan je zároveň skvelým príkladom aj pre našu mládež, že v športe sa oplatí tvrdo drieť a vo svete si Vás všimnú. Len mu treba popriať, aby sa mu naďalej darilo aj v budúcnosti, aby ho obchádzali podozrenia z dopingu, v cyklistike tak časté a naďalej ostal tým skromným a usmievavým chalanom, ktorý prináša na Slovensku ľuďom radosť. A ktovie, možno sa raz dočkáme aj celkového víťazstva na Tour de France, či víťazstva na olympiáde.