Hugh Laurie - Obchodník so smrťou

Zaujala ma už z diaľky. Neskutočne farebný obal, tvár obľúbenej televíznej postavy. Obavy z toho, že sa niekto pokúša zviesť na vlne úspechu TV seriálu prebil dátum vydania knihy - rok 1996. Vtedy o Houseovi ešte nikto ani nerozmýšľal. Poslená skúška: Dobrá kniha musí zaujať prvou aj poslednou vetou. Zaujala. Slovo dalo slovo, ISIC dal zľavu a už som vychádzal z kníhkupectva o knihu bohatší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Hugh Laurie - Obchodník so smrťou
Hugh Laurie - Obchodník so smrťou 

Hlavná postava, Thomas Lang, je silná osobnosť. Psychologicky aj fyzicky. Argument sily neváha v okamihu vymeniť za silu argumentu. V slovných prestrelkách, ale aj vnútorných monológoch, nešetrí iróniou a typicky britským humorom. Z presvedčenia odmietne objednávku na vraždu, rozhodne sa varovať obeť, čím sa zapletie do situácií tak absurdných, až som mal pocit, že je to vymyslené :D

Kniha je jednoduchá a zábavná. Štýl, ktorým je napísaná sa nachádza niekde medzi "lehátkovým" a "autobusovým." Proste lahoda.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednou vecou si však niesom úplne istý: Vybil by som skôr prekladateľku, alebo korektora? Ak zanedbám takú drobnosť ako, že Meg Ryan je podľa nich muž, v knihe je viac ako dosť linguistických nepodarkov. Napríklad:

...tri astony martins, tri ferrari...

Ak máte možnosť, zožente si radšej originál, alebo český preklad. Ak nie, potešenie z čítania vám to nepokazí, iba trošku naštrbí.

Záver? V prípade, že vás čaká voľnejší víkend, prázdniny, dovolenka a pod. odporúčam vám siahnuť po knihe Obchodník so smrťou (orig. Gunseller) od Hugha Laurieho.

Branislav Dudáš

Branislav Dudáš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na mlčanie bude dosť času v hrobe.Píšem aj na www.branislavdudas.com Zoznam autorových rubrík:  AbsurdistanCestovanieRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu