Pravdepodobne väčšina ľudí pozná ikonickú scénu z filmu Návrat do budúcnosti (Back to the Future) kedy doktor Brown urobí svoj prvý pokus s cestovaním v čase. Pošle svojho psa Einsteina o jednu minútu do budúcnosti. Stroj času (DeLorean) zmizne tesne pred čakajúcim Docom a Martym... a o minútu sa zhmotní na rovnakom mieste. Na Docových a Einsteinových hodinách je potom minútový rozdiel, čo znamená že pes v automobile preskočil tento časový úsek, teda cestoval minútu do budúcnosti... Toľko scéna z filmu.
Nebudem tu teraz rozoberať typické problémy s cestovaním v čase. Samozrejme fyzici by vám veľmi konkrétne vysvetlili dôvody, pre ktoré by bola podobná cesta buď nesmierne obtiažna, alebo dokonca nemožná, z najrôznejších príčin, a mali by pravdu. Ja sa chcem na tento problém pozrieť z trochu iného uhla, ktorý sa bežne do problémov s cestovaním časom nezahŕňa, a pritom je kľúčovo relevantný a musel by sa brať do úvahy v rovnakej miere, ako iné problémy, ktoré nám cesty v čase znemožňujú. Pre naše vysvetlenie teda predpokladajme, že doktor Brown skutočne postavil funkčný stroj času. Lenže nebral v úvahu jeden fyzikálny faktor.
Najskôr pár údajov:
Rýchlosť pohybu Zeme okolo Slnka:
107 226 km/h - 29,78 km/s
Rýchlosť pohybu Slnka okolo stredu Mliečnej cesty:
828 000 km/h - 230 km/s
Rýchlosť pohybu Mliečnej cesty voči lokálnej skupine galaxií (Veľký atraktor):
2 100 000 km/h - 587 km/s
Pohyb voči reliktnému žiareniu (CMB)
2 300 000 km/h - 630 km/s
Celková rýchlosť Zeme voči statickému bodu vo vesmíre (kombinácia pohybov, približný odhadovaný výsledok):
3 214 373 km/h - 891,77 km/s.
Čo z toho vyplýva? Jednoducho to, že ak by aj bol stroj času doktora Browna funkčný, kde by došlo k zhmotneniu vozidla po jednominútovej ceste do budúcnosti? Rozdiel v priestorovej pozícii by za jednu minútu robil 37 800 kilometrov. Ak by sa stroj času pohyboval tak ako vo filme, 30 rokov do minulosti, rozdiel v pozícii by predstavoval približne 606 miliárd kilometrov. Takže priestorové umiestnenie je ďaľším problémom, ktorý znemožňuje praktické využitie cestovania v čase, a je to aspekt, ktorý sa v týchto konceptoch takmer nikdy neberie do úvahy. Stroj času by nielenže musel prekonať bariéru času, ale zároveň by musel korigovať obrovské priestorové odchýlky, alebo byť nejakým spôsobom ukotvený na určitú polohu a v priebehu svojej cesty nasledovať aj pohyb v priestore.
Čo si o tom myslíte? napadlo vás niekedy brať do úvahy tento aspekt cestovania v čase?
V tomto článku som chcel len poukázať na zaujimavý fakt, ktorý sa bežne s týmto fenoménom nespája. Myslím, že priestorový problém je v tomto prípade nespochybniteľný a relevantný, len nezapadá do klasickej koncepcie cestovania v čase.
Faktické údaje mi boli poskytnuté umelou inteligenciou (ChatGPT)
DeLorean v ilustračnom obrázku nemohol byť použitý, pretože by pravdepodobne porušoval autorské práva.