Dispozícia pacienta alebo ako si prajem zomrieť

Písmo: A- | A+

Už ste niekedy premýšľali ako by ste raz chceli zomrieť ? Musím sa priznať, ja som už nad tým rozmýšľal..

Ak ste aj vy prišli pri týchto úvahách na to čo ja, že to má byť hlavne rýchlo, bezbolestne, dlho sa netrápiť a nebyť nikomu na príťaž, máte prianie rovnaké ako väčšina ľudí. Ako však presvedčiť osud, že práve ja nechcem preležať posledné roky života v posteli, “ pochutnávať si „ na sondovej výžive, vyskúšať všetky typy plienok pre dospelých a byť odkázaný na úplnú pomoc druhých alebo prípadne, čo je úplne najhoršie, ani nevedieť, že vôbec existujem ? 

Obrázok blogu

Najlepšie by bolo uzavrieť s osudom dohodu, no takéto „ čertovské obchody “ osud neponúka.

Vyspelá Európa však ponúka aj tu riešenie. Tzv. dispozícia pacienta určí moju vôľu pre moje posledné dni a predstavuje posledný stupeň autonómie pacienta čiže najvyššieho práva každého jednotlivca rozhodnúť o svojej liečbe či neliečení.

Že ste ešte o tom v našich končinách nepočuli ? Nie ste jediný ! Naša spoločnosť i napriek geografickej polohe v srdci Európy je v tejto oblasti niekde úplne inde. Snáď už o pár rokov sa aj ľudia u nás nebudú starať len o to, kto po nich zdedí ich majetok, ale aj o to, ako by mali vyzerať ich posledné dni, ich dôstojný odchod z tohto sveta.

Presadiť a zmeniť niečo nové v spoločnosti je veľmi ťažké.

Pre začiatok stačí, ak budete vedieť, že okrem testamentu existuje aj nejaká dispozícia pacienta... taká moja predstava o mojom dôstojnom konci.

Skryť Zatvoriť reklamu