DRG – spravodlivý systém odmeňovania v zdravotníctve ?

Písmo: A- | A+

Riadiť zdravotníctvo nie je vôbec jednoduché. Prerozdeľovať spravodlivo peniaze je však ešte ťažšie. Takmer každý v systéme má pocit, že robí viac ako ten druhý a zaslúži si viac.

Kedže takýto pocit nemajú len naši zdravotníci, ale všade na svete, vymysleli v Austrálii ešte v 90-tokoch tzv. DRG-systém. Podľa pôvodnej myšlienky sa pacienti rozdelili do skupín s približne rovnakou závažnosťou ochorenia a za takýchto pacientov dostali dohodnutý objem peňazí. Kto pracoval lepšie a bez komplikácií, tomu ostalo z balíčka nakoniec viac. Zarobili lepší...

Tento systém sa zapáčil na začiatku nášho tisícročia aj Nemecku. Po starostlivej príprave a viacročnom tréningu, tak ako sa na Nemecko patrí, zaviedlo Nemecko v roku 2003, najprv len čiastočne v tzv. konvergenčnej fáze a od roku 2006 temer úplne, prerozdeľovanie peňazí na základe DRG.

Treba si však uvedomiť, že toto všetko, kým sa to vôbec začalo, stálo nemálo peňazí – od špeciálnych programov i vybavenia až po školenia školiteľov či školenia ľudí v nemocniciach i v poisťovniach, a to všetko, samozrejme, z peňazí určených na zdravotníctvo. Kedže Nemci sú známi neustálym zlepšovaním a zdokonaľovaním, ich nemecký DRG systém vylepšili natoľko, že je už od pôvodnej austrálskej verzie nepomerne komplikovanejší a čo je ešte horšie, medzitým sa vytratil aj prvotný austrálsky zmysel – kto viac a lepšie pracuje, viac aj zarobí. Dnes v nemeckom systéme môžete zarobiť aj na vlastnoručne vyrobených komplikáciách či na drahých liekoch, ale hlavne – kto túto „počítačovú hru“ ovláda lepšie, ten lieči najrentabilnejšie. 

Nemocnice zamestnávajú viacero ľudí, ktorí sa starajú len o tento „špás“. Lekári vyberajú tú „správnu DRG-diagnózu“, sestry sedia pred počítačom a ťukajú tie „správne ošetrovateľské DRG-diagnózy“. Táto „počítačová hra“ na všetkých úrovniach možno priniesla spravodlivosť v prerozdeľovaní, ale určite okradla aj pacientov, a to o nemalé zdroje určené prvotne na ich liečbu. Samozrejme aj čas lekárov a sestier, ktorý strávia pri počítači a nie pri pacientovi, platy „DRG-špecialistov“ a IT špecialistov, ktorí túto imaginárnu hru s názvom „Naboduj a vyhraj“ každý deň prevádzkujú, stoja nemalé prostriedky.

Kým bohaté Nemecko, a na naše pomery nepredstaviteľne „veľké“ peniaze, ktoré sa tu v zdravotníctve točia, si túto hru možno dovoliť môže, naše podfinancované zdravotníctvo si týmto zadováži len ďalšiu „ drahú hračku“, ktorá oberie našu živoriacu nemocničnú starostlivosť o ďalšie peniaze a na spravodlivé prerozdelenie peňazí ostane ešte menej.

Kým v Nemecku sa pôvodný zmysel DRG vytratil, u nás sa pravdepodobne vôbec nenájde. Samozrejme, ak zmyslom nie je iba to, aby na tomto spravodlivom prerozdelení, v našom prípade dlhu medzi nemocnicami, opäť niekto zarobil.

Môžem sa samozrejme mýliť, ale po 12 rokoch pôsobenia v nemeckej nemocnici s nemeckým DRG to vidím takto... 

-

Skryť Zatvoriť reklamu