DRG – spravodlivý systém odmeňovania v zdravotníctve ?

Riadiť zdravotníctvo nie je vôbec jednoduché. Prerozdeľovať spravodlivo peniaze je však ešte ťažšie. Takmer každý v systéme má pocit, že robí viac ako ten druhý a zaslúži si viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Kedže takýto pocit nemajú len naši zdravotníci, ale všade na svete, vymysleli v Austrálii ešte v 90-tokoch tzv. DRG-systém. Podľa pôvodnej myšlienky sa pacienti rozdelili do skupín s približne rovnakou závažnosťou ochorenia a za takýchto pacientov dostali dohodnutý objem peňazí. Kto pracoval lepšie a bez komplikácií, tomu ostalo z balíčka nakoniec viac. Zarobili lepší...

Tento systém sa zapáčil na začiatku nášho tisícročia aj Nemecku. Po starostlivej príprave a viacročnom tréningu, tak ako sa na Nemecko patrí, zaviedlo Nemecko v roku 2003, najprv len čiastočne v tzv. konvergenčnej fáze a od roku 2006 temer úplne, prerozdeľovanie peňazí na základe DRG.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba si však uvedomiť, že toto všetko, kým sa to vôbec začalo, stálo nemálo peňazí – od špeciálnych programov i vybavenia až po školenia školiteľov či školenia ľudí v nemocniciach i v poisťovniach, a to všetko, samozrejme, z peňazí určených na zdravotníctvo. Kedže Nemci sú známi neustálym zlepšovaním a zdokonaľovaním, ich nemecký DRG systém vylepšili natoľko, že je už od pôvodnej austrálskej verzie nepomerne komplikovanejší a čo je ešte horšie, medzitým sa vytratil aj prvotný austrálsky zmysel – kto viac a lepšie pracuje, viac aj zarobí. Dnes v nemeckom systéme môžete zarobiť aj na vlastnoručne vyrobených komplikáciách či na drahých liekoch, ale hlavne – kto túto „počítačovú hru“ ovláda lepšie, ten lieči najrentabilnejšie. 

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnice zamestnávajú viacero ľudí, ktorí sa starajú len o tento „špás“. Lekári vyberajú tú „správnu DRG-diagnózu“, sestry sedia pred počítačom a ťukajú tie „správne ošetrovateľské DRG-diagnózy“. Táto „počítačová hra“ na všetkých úrovniach možno priniesla spravodlivosť v prerozdeľovaní, ale určite okradla aj pacientov, a to o nemalé zdroje určené prvotne na ich liečbu. Samozrejme aj čas lekárov a sestier, ktorý strávia pri počítači a nie pri pacientovi, platy „DRG-špecialistov“ a IT špecialistov, ktorí túto imaginárnu hru s názvom „Naboduj a vyhraj“ každý deň prevádzkujú, stoja nemalé prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Kým bohaté Nemecko, a na naše pomery nepredstaviteľne „veľké“ peniaze, ktoré sa tu v zdravotníctve točia, si túto hru možno dovoliť môže, naše podfinancované zdravotníctvo si týmto zadováži len ďalšiu „ drahú hračku“, ktorá oberie našu živoriacu nemocničnú starostlivosť o ďalšie peniaze a na spravodlivé prerozdelenie peňazí ostane ešte menej.

Kým v Nemecku sa pôvodný zmysel DRG vytratil, u nás sa pravdepodobne vôbec nenájde. Samozrejme, ak zmyslom nie je iba to, aby na tomto spravodlivom prerozdelení, v našom prípade dlhu medzi nemocnicami, opäť niekto zarobil.

Môžem sa samozrejme mýliť, ale po 12 rokoch pôsobenia v nemeckej nemocnici s nemeckým DRG to vidím takto... 

SkryťVypnúť reklamu

-

Branislav Maček

Branislav Maček

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Utopista, ktorý chce v zdravotníctve ponechať aspoň trochu ľudskosti a varovať pred komerčným tovarom - zdravím. Autor knihy: Konečná stanica, vystupovať! alebo Ako si prajem zomrieť. Priateľ seniorov a prevádzkovateľ portálu samostatnastaroba.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu