Nová Európska komisia mala byť lepšia

Štartuje nová Európska komisia na čele s Jeanom Claudem Junckerom. Dnes Európsky parlament hlasoval o Komisií ako celku. Socialisti a ľudovci si ju schválili, vyše 260 poslancov bolo proti alebo sa zdržalo a 52 poslancov nehlasovalo vôbec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zvažoval som, ako mám pristúpiť ku Komisii. Na jednej strane si želám úspech novej Európskej komisie a prajem jej dobré rozhodnutia v prospech obyvateľov zjednotenej Európy. Osobitne chcem pogratulovať pánovi Marošovi Šefčovičovi k významnému postu podpredsedu Európskej komisie so zodpovednosťou za portfólio energetiky. Ide o významný úspech aj pre Slovensko a veľmi dôležitú oblasť pre európsku budúcnosť. O to viac v čase rusko - ukrajinskej krízy, ktorú sprevádzajú aj výpadky dodávok plynu. Som preto rád, že práve pán Šefčovič bude hlavným iniciátorom a tvorcom diskusie o budúcej podobe energetickej politiky Európskej únie. Na druhej strane má táto Komisia veľa negatív, pre ktoré som nemohol hlasovať, že ju podporujem. Zdržal som sa povedať "áno" alebo "nie". V politike je "zdržať sa" vyjadrenie postoja. To nie je nehlasovať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pohlavie, či politická príslušnosť majú prednosť pred odbornosťou

Na druhej strane mám vážne výhrady voči zostavovaniu a definitívnej zostave komisárov Európskej únie. Predovšetkým považujem zloženie Európskej komisie viac za výsledok politiky a dílovania s jednotlivými portfóliami (rezortami), než hľadania potrebnej odbornosti a zodpovedného výkonu pri správe veci verejných. Aj výsledky tzv. vypočutia (hearingu) kandidátov na eurokomisárov pred poslancami Európskeho parlamentu ukázali, že pohlavie, či politická príslušnosť majú prednosť pred odbornosťou. Napríklad česká kandidátka na eurokomisárku Věra Jourová sa stala koaličným kompromisom najmä z toho dôvodu, že designovaný predseda Európskej komisie hľadal do svojho tímu ženu a s liberálnou politickou príslušnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidáti s politickým krytím sú takpovediac „chránení“

Zloženie tímu a silu jednotlivých komisárov diktuje okrem predsedu predovšetkým veľká koalícia ľudovcov a socialistov. Nepáči sa mi, že veľká koalícia bráni tomu, aby kandidáti boli vystavení skutočnému „grilovaniu“. Aby sme mohli objektívne a s čistým svedomím povedať, že sú to tí správni kandidáti zastávať konkrétny eurorezort. Ukázalo sa, že kandidáti s politickým krytím ľudovcov a socialistov sú takpovediac „chránení“. Španiela Miguela Ariasa Cañeta, komisára pre klimatické zmeny zachránila politická príslušnosť k ľudovcom (EPP), hoci bol kritizovaný za prepojenie s ropnými spoločnosťami. Socialisti si ho nedovolili spochybniť z dôvodu, aby im to ľudovci nevrátili pri kandidátovi na komisára pre hospodárske a menové záležitosti, dane a colnú úniu francúza Pierra Moscoviciho.

SkryťVypnúť reklamu

(Ne)demokratické nominácie

Som zástancom priamej demokracie a čo najsilnejšieho mandátu od občanov. Preto sa pozastavujem nad procesom výberu niektorých z kandidátov. Ako to nemá fungovať nám ukázalo Slovinsko. Boli sme svedkami toho, ako sa bývalá slovinská premiérka na post eurokomisárky nominovala sama, keď bolo jasné, že jej premiérovanie končí. Výber novej kandidátky za Slovinsko, Violety Bulcovej v krajine opäť sprevádzali pochybnosti a vláda pri schvaľovaní jej nominácie dosiahla väčšinu len vďaka procedúre, keď môžu byť počítané hlasy aj neprítomných ministrov.

Šamanka v Európskej komisii

SkryťVypnúť reklamu

Výber Bulcovej navyše považujem za chybný. Jednak je v politike úplný nováčik. Čo však nemôžem akceptovať a s čím mám zásadný problém, je pozadie slovinskej eurokomisárky. Verí v holizmus a inšpirácie z pozitívnej energie. Členka Európskej komisie navyše získala certifikát na škótskej Šamanskej akadémii!

Myslím si že Európska komisia mala byť lepšia. Mala by mať väčšiu legitimitu od občanov. Jej predseda by sa mal usilovať o vyššiu transparentnosť procesu výberu tých najvhodnejších kandidátov na základe odbornosti, nie politických obchodov. Takto by sme vybrali profesionálov, ktorí by bez pochýb potiahli Európsku úniu tým správnym smerom a za ktorých by som sa postavil veľmi rád.

Branislav Škripek

Branislav Škripek

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Evanjelizátor, tlmočník. Ženatý, tri deti. www.branislavskripek.skChcete odoberať Škripekov NEWSLETTER? Kliknite sem Zoznam autorových rubrík:  Paliatívna starostlivosťPolitickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu